İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Ölüm Korkusunu Yenmek

Ölüm Korkusunu Yenmek

Hayatta kalma güdüsüyle yaşayan ve sınırlı bir yaşam süresine sahip olan insanoğlunun sahip olduğu en temel korku ölüm korkusudur. Çoğumuz hayatımızın bir noktada sonlanacağından ötürü “ölüm” kavramından korkarız. 

Bu ortak korkuyu hepimiz belirli seviyelerde paylaşıyoruz. Fakat özellikle anksiyete yaşayan kişilerde ölüm korkusu çok daha belirgin ve fazladır. Ölüm korkusu anksiyete bozukluğunun bir sebebi olabileceği gibi şiddetli kaygının getirdiği bir korku da olabilir. Bu yazıda ölüm korkusuyla nasıl başa çıkabileceğinizi anlaşılır bir şekilde anlattık. Eğer içinde bulunduğunuz durumla başa çıkmakta zorlanıyorsanız platformumuzdaki alanında uzman psikologlardan anında online terapi alabileceğinizi unutmayın. Psikologofisi.com'da bir psikologa bağlanmanızın sadece bir dakika süreceğini de ayrıca belirtelim. 

Anksiyete Ataklarından Kaynaklanan Ölüm Korkusu

Kalp atışlarınızın birden hızlanmaya başlamasıyla göğsünüzde keskin ve ani bir acı hissetmeye başladınız. İçinde bulunduğunuz oda sanki ayaklarınızın altından kayıp gidecekmiş gibi… Neler olduğunu tam olarak anlamasanız da içinizi sanki çok kısa bir süre içinde bir kalp krizi geçirecekmişsiniz ya da dünyanın sonu gelecekmiş gibi bir his kaplıyor. Ölmek üzere olduğunuzu hissediyorsunuz.

Sonra hiçbir şey olmamış gibi yaşadığınız tüm bu korku ve panik birden kayboluyor. Kendinizi tükenmiş ve endişeli hissediyorsunuz. Acaba sağlığınız ile ilgili bilmediğiniz, çok kötü bir şey mi var?

Panik atak anında yaşananlar yazımızda da detaylı olarak bahsettiğimiz gibi; yaşadığınız bu şiddetli ölüm korkusu, fırtına gibi gelip geçen panik ataktan kaynaklanıyor.

Savaş ya da Kaç Mekanizması

Yaşamı tehdit edebilecek, potansiyel bir tehlikeyle karşı karşıya kaldığımızda vücudumuzda savaş ya da kaç olarak adlandırılan savunma mekanizması devreye girer. Anksiyete, en temelinde savaş ya da kaç tepkisinin (mekanizmasının) olması gerektiği gibi çalışmamasından kaynaklanır. Ortada gerçek bir tehlike olmamasına rağmen vücudumuzda yüksek miktarda adrenalin salgılandığında, beynimiz de alarm moduna girer ve yaklaşan bu hayal ürünü tehlikeye karşı kendisini hazırlamak için, savaş ya da kaç sistemini devreye sokar. Bu; vücudunuzun beyninize hayatınızın tehlikede olduğunu, korkmanız ve harekete geçmeniz gerektiğini anlatma biçimidir.

Patlama sesi duyduğunuzda irkilmenizi ve bulunduğunuz yerden saniyeler içinde uzaklaşmanızı sağlayan tepki savaş ya da kaç mekanizmasıdır ve amacı sizi hayatta tutmaktır. Ancak savaş ya da kaç mekanizması düzgün çalışmadığında, ortada gerçek bir tehlike olmamasına rağmen alarm durumuna geçen vücudumuz panik ataklara ev sahipliği yapmaya başlar.

Anskiyete atakları sırasında görülen belirtiler kalp krizi gibi ciddi sağlık sorunlarında görülen semptomlara oldukça benzer. Bu nedenle anksiyete atağı geçiren birçok kişi yaşadıklarının bir kalp krizi başlangıcı olduğunu düşünerek hastanelere akın eder. Kaygı bozukluğu yaşayan kişilerde görülen şiddetli ölüm korkusunun altında yaşanan belirtilerin gerçek bir kalp krizine bu kadar benzemesi olduğu düşünülür.

Ölüm Korkusu Tedavi Edilebilir mi?

Ölüm korkusu belirli bir düzeye kadar bizi hayatta tutma amacını taşıyan ve özünde doğal bir korku olduğu için tedavi sürecinde uygulanacak yaklaşım %100 önemlidir.

Anksiyete nedeniyle açığa çıkan şiddetli ölüm korkusu durumlarında öncelikle belirlenmesi gereken, kişinin hangi tür anksiyete bozukluğu yaşadığı ve normalin dışındaki bu ölüm korkusuna neden olan tetikleyicilerin belirlenmesi olacaktır. Türkiye'nin en büyük online terapi topluluğu haline gelen platformumuzda alanında uzman psikologların gerçekleştirdiği doğru psikolojik destek seanslarıyla yaşadığınız ölüm korkusunun üstesinden gelebilir ve kendinizi çok daha iyi hissetmeye başlayabilirsiniz.

Tarih : 14.06.2017
Yazar :

Psikolog

Şebnem Akı Karaoğlu

Merhaba, ben Uzman Psikolog Şebnem AKI KARAOĞLU. Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi, İmge Terapi, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, Cinsel Terapi, Aile ve Çift Terapisi uygulamaktayım. Bipolar Bozukluk, Borderline Kişilik Bozukluğu, Çocuk ve Ergen Danışmanlığı, Yas Psikolojisi, OKB, Anksiyete, B... Devamını Oku

Kullanıcı Yorumları

Anonim Kullanıcı
15.05.2021
Bende takıntı düzeyindeydi ama artık yok yazan kişi nasıl yendiniz anlatabilir misiniz
Anonim Kullanıcı
14.05.2021
Yukarıdaki derdini ve sıkıntısını anlatan arkadaş ve kardeşlerim gelin hepbirlikte her ne olursa olsun bir mekanda buluşup uzun uzun konuşalım birbirimizi dinleyip korkularımızı paylaşalım eğer kabul ederseniz bir merhabanızı alırım korkularımızı erteleyemeyiz ve zaman çok kısa olabilir kulak verin lütfen ALLAH herkesin yar ve yardımcınız olsun inşallah sağlıcakla cvp bekliyorum ???
Anonim Kullanıcı
01.05.2021
Bir video izledim ölme ani ondan sonra çok korktum günlerdir uyuyamıyorum
Anonim Kullanıcı
30.04.2021
Evet bende ölümden korkuyorum hatta arada bir sanki ayaklarım uyuşuyor gibi oluyor rabbim bizi cennetine layık görsün inşallah
Anonim Kullanıcı
13.04.2021
Merhaba benim de yıl önce başladı ölüm korkusu vücudumda uyuşma oluyor tuhaf hissediyorum ve öleceğim diyorum
Anonim Kullanıcı
03.04.2021
Merhaba Ben bugün bir arkadaşımla konuşuyordum ve o zaman ona ilk kez itiraf ettim ölüm korkusunun bende çok olduğunu sonra internette aradım ve yazılan yazıların hepsi aslında benim boşverdiğim şeylerin olması bazen kendimi birçok ölüm senaryosu düşünürken buluyorum telefon çaldığında dışarıdan ses geldiğinde bir yerim ağrıdığında evdeki seslerden hemen korkup birine bir şey mi oldu diye düşünmekten alı koyamıyorum sizce ne yapmalıyım
Anonim Kullanıcı
20.02.2021
Merhaba. 2cocugum var 3cunu bekliyorum doğum yaklasdikca korkularim artiyor. Doğum sırasında olmekden çok çok korkuyorum. Bu 2 cocugum ortada kalir diye. Nasıl yenerim bilmiyorum
Anonim Kullanıcı
06.01.2021
Ölümden korkmak anlamsızdır, çünkü yaşadığımız sürece ölüm yoktur, ölüm geldiğinde ise artık biz yokuz.
Anonim Kullanıcı
24.12.2020
10 yıl önce ufak bir kaza yaptım ondan sonra asansöre binme fobisi deprem fobisi oluştu. Şiddetli şekilde sallanıyorum hissediyorum her an ölecek gibi oluyorum
Anonim Kullanıcı
07.12.2020
Bende takıntı düzeyinde vardı ama artık yok

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Son Eklenen Makaleler

instagram desktop
instagram mobile

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi