İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Sonbahar Depresyonunu Yenmenin 7 Yolu

Sonbahar Depresyonunu Yenmenin 7 Yolu

Sonbaharın solgun yapraklarıyla birlikte bizler de sararmış, hüzünlü, hatta zaman zaman depresyona girmiş gibi hissedebiliyoruz. Güneş ışınlarının azalmasıyla ve havanın soğumasıyla bu hisler daha da artabiliyor. Renklerinin muhteşemliğini inkar edemeyeceğimiz sonbaharın bu güzel görüntüsünde hüzünlenip depresif olmamak adına sizlere 7 kolay adım gösteriyoruz:

1. Sporun depresyona faydaları

Sonbaharın tatlı serinliği sizi yürüyüşe davet ediyor! Sonbahar renklerine bürünmüş, sararmış yapraklarla çevrili bir ormanda ya da deniz kenarında tatlı esintiler eşliğinde yapacağınız kısa yürüyüşler hem nefes alış verişinizi hem de kalp atışlarınızı düzenlemeye yardımcı olacaktır. Yürüyüşün ardından kendinizi çok daha rahatlamış ve huzurlu hissedeceksiniz.

2. Bahar temizliğine önem verin.

Belki size klişe gelecektir ama yaşadığımız alanı temiz ve düzenli tutmak bir şeyleri başardığımız hissi uyandırır. Güzel bir bahar temizliğinin ardından sıcacık bir kahve yapın, yumuşacık koltuğunuza uzanın ve bir türlü okumaya fırsat bulamadığınız kitabınızı okumaya başlayın! Sonbahar şimdi çok daha iyi hissettiriyor öyle değil mi?

3. Sosyalleşin.

Grup aktiviteleri aidiyet duygumuzu arttırarak daha pozitif ve enerjik olmamızı sağlar. Spor salonunuzda düzenlenen grup derslerine, gönüllü organizasyonlara hatta grup terapilerine katılarak yalnızlık hissinizi azaltabilir ve yeni deneyimler edinebilirsiniz.

4. Takviminizi planlayın.

Her ay en az bir tane sizi heyecanlandıracak, iple çekeceğiniz bir etkinlik planlayın. Arkadaşlarınızla bir akşam yemeği, sevdiğiniz sanatçının konseri ya da bir resim sergisi olabilir. Sizi heyecanlandıran bir beklenti içinde olmak psikolojinizi de olumlu etkiler.

5. D Vitamini seviyenizi ölçtürün.

D Vitamini eksikliği depresyonu tetikler. Özellikle mevsim değişikliklerinde vücut direncimiz düştüğü için fiziksel ve psikolojik hastalıklara daha yatkın hale geliriz. Basit bir kan testiyle kan değerlerinizi ölçtürebilir ve doktorunuzun önerisiyle vitamin eksikliğinizi giderebilirsiniz.

6. Beslenme düzeninize ve yediklerinize dikkat edin.

Besin değeri yüksek, sağlıklı gıdalar tüketmek beden sağlığımız için olduğu kadar psikolojik sağlığımız için de önemlidir. Ne yersek oyuz diye boşuna söylememişler; sağlıklı gıdaların ağırlıkta olduğu öğünlerle kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz.

7. Egzersiz yapın.

Sevdiğiniz, yaparken eğlendiğiniz türdeki spor aktiviteleri mutsuzluk hissine ve depresyona karşı uygulayabileceğiniz en iyi yöntemlerdendir. Araştırmalar, egzersizin insan vücudundaki birçok olumlu etkisinin yanında beyindeki endorfin gibi mutluluk hormonlarının da salınımını artırdığını göstermektedir.
 

Psikolojik desteğin öneminin arttığı bu günlerde, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak 15 dakikalık ücretsiz seans hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Seçeceğiniz uzmanımız ile aklınızdaki sorulara yardım alarak, online terapi deneyimini yaşayabilirsiniz.

Tarih : 20.09.2016
Yazar :

Psikolog

Şebnem Akı Karaoğlu

Merhaba, ben Uzman Psikolog Şebnem AKI KARAOĞLU. Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, Cinsel Terapi, Aile ve Çift Terapisi uygulamaktayım. Bipolar Bozukluk, Borderline Kişilik Bozukluğu, Çocuk ve Ergen Danışmanlığı, Yas Psikolojisi, OKB, Anksiyete, Bağımlılık, De... Devamını Oku

Kullanıcı Yorumları


Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Son Eklenen Makaleler

instagram desktop
instagram mobile

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi