Takıntılar ile Yaşamak (OKB)

Takıntılar ile Yaşamak (OKB)
Obsesif Kompülsif Bozukluk

Düşünün ki; henüz küçüksünüz, ailenizle bir geziye gittiniz parkta oynuyorsunuz, kaykaylardan kayıyorsunuz, salıncakta sallanıyorsunuz. Birden parktaki çocuklardan biri sizi itti, sol bacağınızın üzerine düştünüz. Canınız yandı ama acı umrunuzda bile değil, tek umrunuzda olan diğer bacağınızın hissinin acı çeken bacağınızla eşit olmaması. Bu yüzden şimdi sağ bacağınızın üzerine düşüp onun da acısını eşit hale getirmelisiniz. Kendinizi yere attınız, sağ bacağınızın üzerine düştünüz. Ama o da ne, şimdi de sağ bacağınız daha çok ağırmaya başladı. Tamam, azıcık daha sol bacağınızı çarparsanız eşit hale gelecek. ..

Şimdi de üniversitedesiniz. Ders kitabınızın sayfalarını çeviriyorsunuz. 15. sayfada bugünün konusu. Sağ elinizle iki yaprak çevirdiniz,sol elinizle iki, sonra sağ ile tekrar iki. 15. sayfaya gelince fark ettiniz ki eşit olmadı, mecbur 16. sayfayı açtınız sonra arkadaşınızdan bir sayfa geriye çevirmesini istediniz. Arkadaşınız size şaşırmış gözlerle bakıyor. Siz sadece gülümsüyorsunuz, işi şakaya vuruyorsunuz. Aslında tuhaf bir durum olduğunun farkındasınız ama bu sizin kuralınız. Eşit olması için bunu takip etmek zorundasınız yoksa başınıza tanımlayamadığınız kötü şeyler gelebilir. Tam olarak neler gelebilir emin değilsiniz ama bir şeyler olur buna eminsiniz. Bu, kötü şeyler olacak duygusu vücudunuzun alarma geçmesine sebep oluyor, nefes alamıyormuş gibi hissediyorsunuz ve daha kötü sonuçlarını hissetmek istemediğiniz için kurallarınızı takip ediyorsunuz.

Obsesif Kompulsif Bozukluğu (OKB) olan biri bunları hisseder. Sandığınız gibi renklere göre organize bir dolap değildir, simetrik kalemler değildir. Obsesif Kompülsif Bozukluk, takıntıların sürekli tekrar eden davranışlara sebep olmasıdır. Bu mantıksız düşünceler ve korkular o kadar yoğundur ki, hasta bunları yok etmek için bazı davranışlar sergiler; mesela tekrar tekrar ellerini belirli bir sayıda yıkamak, ışıkları birkaç defa kapatıp açmak. Bu kendini yatıştırmaya yönelik davranışlar günlük hayatını olumsuz şekilde etkiler fakat kaygılarını durdurmak için başka bir yol bulamamaktadır. Günlük yaşantınızı normal olarak sürdüremezsiniz çünkü bu davranışlar gününüzün önemli bir kısmını tüketmektedir ve çevrenizdeki insanlar sizi anlamamaktadır, yargılamaktadır.

Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB)

Düşünsenize, bugün bir kaleme dokunursanız o kaleme 35 defa daha dokunmak zorundasınız, ya da tüm günü o kaleme dokunmadan geçirmelisiniz. Peki, işinizi nasıl bitireceksiniz o kaleme dokunmadan? İşte OKB en basit şekliyle hayatınızı böyle olumsuz etkiler. 

Çizgilere basmamalısınız. Yolda düzgün yürüyememeye başladınız. Soğuk bir şeye dokunduğunuzda diğer eliniz de aynı soğuğu hissetmelidir. İyi bir gün geçirmek istiyorsanız hiçbir şeye dokunmadan geçirmelisiniz. Mükemmeliyetçi olduğunuz için hiçbir işinizi tamamlayamazsınız, tamamlasanız bile beğenmezsiniz. Bugün 450 simetrik olmayan eşyaya dokundunuz, tamam sorun değil, elinizi 45 defa yıkayarak kötü şeyler olmasından kendinizi koruyabilirsiniz. 45 defa yıkayamadınız mı? Kalbiniz hızlı hızlı atmaya başladı hemen yıkamalısınız, hemen! Veya bu durum elleriniz tahriş olana kadar ellerinizi kaşımaya sebep oldu, içinizden 500'e kadar saymalısınız. Yarın için plan mı yapmanız lazım? Plan yapmanızı planlamaya başlamalısınız. Hayat her zaman planladığınız gibi gitmez. İstenmeyen düşünceler sürekli aklınızdan çıkmayabilir. Bu düşünceler de takıntıdır, ondan kurtulmak için ortaya çıkan davranışlar da varsa OKB hastası olabilirsiniz.

OKB ile yalnız başınıza mücadele etmek başka psikolojik sorunlara davetiye çıkarabilir, anksiyete bozuklukları ve depresyon gibi. OKB ile başa çıkabilmek için psikolojik teknikleri öğrenmek ve terapi almak için buraya tıklayabilirsiniz.Kendinizi o pozisyona koyarak OKB'li bir yakınız varsa onun nasıl hissettiğini biraz olsun anlamaya çalışın ve ona destek olmak için bir uzmandan yardım almaktan çekinmeyin.

Her ne yaşıyorsanız birlikte üstesinden gelebiliriz.

Bir uzmanla görüşerek daha mutlu bir hayata şimdi adım atın.

PSİKOLOGLA KONUŞ

Türkiye’nin en hızlı büyüyen online psikolojik danışmanlık platformuyuz!

Yorum Yazın

Yorumlar

İsim Vermekten Hoşlanmayan Biri
OKB yalnızca OKB’li insanların anlayabileceği bir hastalıktır. Ancak her nasıl oluyorsa, ne olduğunu anlattığınız kişilerde “aa o bende de oluyor” etkisi verebiliyor. Birçok insan OKB’yi hastalık olarak bile görmeyebilir ve sizi yargılayabilirler. Sebebi ise birçok insanın da bir takım şeylere takıntılı olmasıdır. Ancak bu takıntılar hastalıkla ilgisi olmasa bile yanlış anlaşılabilir ve anlattığınız kişinin kendisiyle bir karşılaştırma yaparak hastalığınızı hafife alıp, sizi yargılamasına sebep olabilir. Velhasıl OKB’niz varsa kesinlikle sizi anlamayacağını düşündüğünüz bir kişiye bu konudan bahsetmeyin. Çünkü o kişinin sanki kendisi de hastaymış gibi boş yaptığı yorumlara maruz kalırsınız. Bir de bu tiplerle uğraşıp, onların yaptığı yorumları dinlemeyin sanki kafanız boşmuş gibi. (OKB’li biri ne demek istediğimi çok iyi bilir) O yüzden mümkün olduğunca kafanızın içindeki daha büyük dertlerle uğraşmaya çalışın ve ne olursa olsun (takmayın demeyeceğim çünkü biliyoruz olayımız bu) ama sadece biraz daha kontrol altında tutmaya çalışın kendinizi. Bu alemde hiçbir dert dermansız değil dostlar merak etmeyin. Bu arada son olarak tecrübeyle sabit olarak söyleyebilirim ki OKB’li olduğunuzdan şüpheleniyorsanız ve artık işler çığrından çıktıysa sakın kendi başıma halledebilirim hatasına düşmeyin çünkü maalesef öyle olmuyor haberiniz olsun. Hadi kolay gele. Allah tüm hastalıklara şifa versin İnşAllah.
Yanıtla - 2 Şubat 2019 Cumartesi 23:15
İsmini vermek istemeyen biri
OKB, OKB olmayanların asla anlayamayacağı ve buna rağmen nedense anlattığınız her kişide “aa o bana da oluyor” etkisi veren bir hastalık. Bu insanlar sadece takıntılı olmayı OKB diye adlandırabilme potansiyeline sahiptirler. OKB’nin ne olduğu anlatılan bilinçsiz bireylerde bir anda OKB’li olma durumu oluyor her nasıl oluyorsa. Bu şahıslar gerçekten OKB’li kişiler için zehirli tiplerdir. Çünkü bir anda sizden daha hasta bir duruma sokabilirler kendilerini. Ayrıca bu tiplerin çoğu OKB’yi hastalık olarak bile saymaz. Bu yüzden eğer OKB iseniz sizi anlamayacak birine anlatma çabasına girmeyin bile. Çünkü olay sadece karşınızdaki kişinin bilgisizce yaptığı yorumlar ve nasıl bir hastalık olduğunu ilk kez sizden duymuş olmasına rağmen yıllardır hastaymış gibi size akıl vermeye çalışmasıyla sonuçlanır. Boşu boşuna çene dinlemek için anlattığınızla kalırsınız yani. Zaten berbat bir hastalık, bir de onu kafaya takmayın kafanızda yer çokmuş gibi. Bu arada OKB’li olduğunuzdan şüpheleniyor ve gerçekten artık rahatsız edici durumdaysa mümkünse bir psikiyatriste danışın çünkü tecrübeyle sabit olarak şunu söyleyebilirim ki tek başınıza halledemiyorsunuz haberiniz olsun. Hadi kolay gele. Allah ben ve benim gibi tüm OKB’li kader ortaklarımın yardımıcısı olsun.
Yanıtla - 2 Şubat 2019 Cumartesi 02:39