İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

2017 Yılında Sizin Kelimeniz Hangisi?

2017 Yılında Sizin Kelimeniz Hangisi?

2016’nın özellikle ülkemiz için kolay bir yıl olmadığını sanıyoruz ki hepimiz kabul edebiliriz; Savaşlar, bombalar, şehitler, patlamalar, sanat ve bilim dünyasında yaşanan zamansız kayıplar, siyasi depremler, ekonomik krizler… derken bir yılı daha arkamızda bırakıp her şeye rağmen 2017’nin yeni ve güzel başlangıçları da beraberinde getireceği umudumuzu koruyoruz.
 

Roma mitolojisinde Tanrı Janus’un (İngilizce’de Ocak ayını ifade eden “January” kelimesinin Tanrı “Janus” isminden türetildiğine inanılır) eskiden yeniye geçişten sorumlu olduğuna inanılırdı. Bu dönemde yaşayan insanlar yeni bir yıla girerken dileklerini ve yeni yıl için verdikleri sözleri Tanrı Janus’a ithaf ederlerdi. Yıl başlarında alınan yeni yıl kararları da aslında asırlardır devam eden bu geleneğin bir yansımasıdır. Birçoğumuz yeni yılın yeni başlangıçlar için de harika bir fırsat olduğuna, kendimizde ya da hayatımızda beğenmediğimiz yönleri değiştirmek için temiz bir sayfayı da beraberinde getirdiğine inanırız.
 
Kendimizi geliştirmek için amaçlar ve bu amaçlara ulaşmak için uygulanabilir yöntemler belirlemek, geleceğe ümitle bakabilmemize yardımcı olduğu için yeni yılın en güzel hediyelerindendir aslında.
 
Ancak yeni yıl kararlarıyla ilgili yapılan araştırmalar kişilerin 75%’inin bu kararları yalnızca bir hafta boyunca uygulayabildiklerini ve sonrasında eski yaşam biçimlerine cesaretleri daha da kırılmış olarak geri döndüklerini gösteriyor.

Bu nedenle yeni yıldan beklentilerimizi oluştururken kendimizi başarısız hissetmemize neden olacak, tutamayacağımız, komplike sözler vermek yerine bizim için en önemli olan, tek bir amaca odaklanmak çok daha verimli olabilir. Biz; yeni yılın “mutluluk” kelimesiyle özdeşleşmesini diliyoruz, peki 2017’de sizin kelimeniz hangisi?
 
Yenilenmek: Yenilenmek; sizi mutlu etmeyen ilişkilerden uzaklaşmanızı, yaşamınıza renk ve değer katan kişilerle olan bağlarınızı ise güçlendirmenizi ifade eder. Bazen sizi geriye çeken bağları sonlandırmanız ve yeni fırsatlara odaklanmanız gerekir. Yeni yılda yaşamınıza renk katan bağlar kurmaya, yenilenmeye odaklanabilirsiniz.
 
Cesaret: Korkunun zamanla cesareti öldürmek gibi bir özelliği vardır. Yeni şeyler denemek, geçmişteki hatalarımızla yüzleşip ne getireceğini bilmediğimiz yarınlara doğru ilerlemek cesaret gerektirir. Ancak bu kavramı içselleştirerek karakterimizi güçlendirebilir, yeni yılın getireceği sürprizlerle cesurca başa çıkabiliriz.
 
Sağlık: Her yıl olduğu gibi bu yıldan da öncelikli beklentimiz elbette ki sağlık ancak sağlığın fiziksel olduğu kadar psikolojik ve duygusal bir süreç de olduğunu, yaşamımızı tüm yönleriyle etkilediğini özümseyebilmek 2017’nin en önemli getirilerinden olacaktır.
 
Düzen: Gözlerinizi kapatın ve 2016’yı şöyle bir hafızanızda canların; ne kadar çok fırsatın boşa harcandığını, ne kadar fazla işin yarım kaldığını, dünyanın en değerli şeyi olan zamanı nasıl da elinizde tutamadığınızı üzülerek fark edeceksiniz. Yaşamınızı daha düzenli bir hale getirmek için yeni yöntemler keşfedebilir, 2017’nin avuçlarınızdan kayıp gitmesini en başından önleyebilirsiniz.
 
Denge: Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için ev, iş ve aile yaşamını dengelemek oldukça zor olabilir. Ancak uzun vadede hem daha sağlıklı ve mutlu ilişkiler kurabilmek hem de tükenmeden yaşamınızı devam ettirebilmek adına yeni yılın dengeyi de beraberinde getirmesi oldukça önemli..
 
Barış: İçinde yaşadığımız bu dönemde, etrafımız böylesine savaşlarla, çatışmalarla, kayıplarla doluyken barışı içselleştirmek hiç bu kadar önemli olmamıştı belki de.. Geçmişten gelen acılarımızı, utançlarımızı, suçluluk duygularımızı bir kenara bırakıp iyileşmeye, eylemlerimiz için sorumluluk almaya, yeni yılın barış ve dostluk dolu bir yıl olmasına ne kadar da ihtiyacımız var...
 
Keşif: Çevremizde henüz gezip görmediğimiz, keşfedilecek o kadar çok güzellik var ki aslında.. Büyük bir metropolde ya da küçük bir sahil kasabasında yaşıyor olabilirsiniz, yeni yılda Dünya’nın bambaşka bir kıtasını ya da yakın çevrenizde ne zamandır zaman bulamadığınız yerleri keşfetmeyi hedefleyebilirsiniz. Seyahat etmekten hoşlanmıyorsanız yemek yapmak, bir enstrüman öğrenmek gibi yaşamınıza bambaşka bir renk katacak yeni uğraşları da yeniden keşfedebilirsiniz..
 
Yaratıcılık: Aslında hepimizin yaratıcı bir tarafı vardır; kimimiz bu yaratıcılığı yeni bir satış anlaşmasında, kimimiz güzel bir kara kalem çalışmasıyla kimimiz ise okumaktan kendimizi alamadığımız kelimeleriyle dış dünyaya yansıtır ve her biri yaşamlarımızda tatlı birer dokunuş olarak yerini alır. Biraz yaratıcılık biraz da hayal gücüyle gri günleri gülümseyerek aydınlatabilirsiniz.
 
Mutluluk: Mutluluk bir seçimden çok düşünce biçimidir aslında. Kendinizi mutluluğa gerçekten şartlandırmanız gerekir, aksi halde avuçlarınızdan kaybolup gider. Bu nedenle büyük ikramiyeler, son model arabalar, son moda giysiler bile insanları mutlu etmeye yetmez. Ancak bir çocuğun gülümsemesinde, tatlı bir dost sohbetinde, köpeğinizin size küçük bir bakışında aslında gerçekten aydınlanır dünyanız. Bu yılın hepimiz için küçük ama gerçek mutluluklarla dolu olması dileğiyle...
 
Bu yıl kendinize imkansız hedefler koymak yerine sizin için önemli olan kelimeyi seçin, seçiminizi
 
İçselleştirin ve gerisini 2017’ye bırakın. Yeni yılda tüm dileklerinizin gerçekleşmesi ümidimizle...
Tarih : 30.12.2016
Yazar :

Psikolog

Eren Artun Ergül

Merhabalar ben Psikolog Eren Artun ERGÜL. Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunuyum. 10 yıllık mesleki tecrübem ve aldığım çeşitli psikoterapi eğitimleri ile zor günler yaşadığınız bu süreçte sizlere destek olmak istiyorum. Bilişsel Davranışçı Terapi ve Şema Terapi çerçevesinde, gerekli durumlarda... Devamını Oku

Kullanıcı Yorumları


Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Son Eklenen Makaleler

instagram desktop
instagram mobile

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi