İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Başarısız Olduğunuzda Kendinize Söyleyebileceğiniz 8 Şey

Başarısız Olduğunuzda Kendinize Söyleyebileceğiniz 8 Şey

İçindekiler


Bazı insanlar başarısız olduğunda her şeyi bir kenara bırakıp yenilgiyi kabul ederken bazı insanlar başarısızlıklarından kuvvet alarak daha da azimli bir şekilde yollarına devam eder. Başarısızlık neden insanlarda farklı etki yaratır? Bunun cevabı aslında kişinin bakış açısıyla alakalıdır; eğer kişi yapıcı olursa başarısızlık başarıya götürebilirken kişi yıkıcı olduğu taktirde başarısızlıktan kurtulamayabilir.

Yaşadığımız başarısızlıklar kendimizi yıpratmamıza ve bir hayal kırıklığı olduğumuzu düşünmemize sebep olabilir. Böyle bir düşünce utanç ve kırgınlık gibi yıkıcı duygulara sebep olur. Yıkıcı duygularla birlikte de davranışlarımız da olumsuz yönde etkilenir.

Yaşadığımız başarısızlıkları atlatmak ve daha güçlü bir şekilde devam edebilmemizin yolu düşünce sistemimizi değiştirmekten geçmektedir.

Başarısızlığa karşı 8 öneri

Aşağıda sizler için önerilerimizi listeledik.
 

1- “Olaylar istediğim gibi gelişmedi ama ben hala iyiyim!”

Başarısızlığı geri dönüşü olmayan bir felaket gibi düşünmek asla yardımcı olmaz. Başarısızlıklarınızı olduğu gibi kabul edin ve sahip olduklarınız için müteşekkir olun. Bu sağlığınızın yerinde olması ya da başınızı sokacağınız bir evinizin olması olabilir, her zaman müteşekkir olunacak bir şeyler vardır.

2- “Başarısızlık limitleri zorladığımın bir göstergesidir”

Eğer isteseydiniz hiçbir başarısızlık içermeyen, güvenli ve sıkıcı bir yaşamınız olabilirdi. Ancak kendinizin en iyi versiyonuna ulaşmayı hedefliyorsanız başarısızlıkla sonuçlanacak hamleler yapmanız gerekebilir. Başarısız olmak başarmak için çok çalıştığınızın bir göstergesidir.

3- “Kontrol edebileceğim şeylere odaklanacağım”

Başarısızlık her zaman kişisel bir konu değildir. İş yerinizdeki o terfiyi alamamış olmanız demek yeterince iyi olmadığınız anlamına gelmez. Yalnızca bir başkasının o konuyla ilgili sizden daha yetkin olduğu anlamına gelir. Yapabileceğinizin en iyisini yapmak gibi kontrol edebileceğiniz şeylere odaklanın, kontrol edemeyeceğiniz durumları ise olduğu gibi kabul edip yolunuza devam edin.

4- “Başarısızlık rahatsız edicidir ama başa çıkabilirim”

Başarısızlıklarınız karşısında hissettiğiniz utanç ya da pişmanlık gibi olumsuz duygulara odaklanmak kaybetmenin acısını daha da arttıracaktır. Kendinize başarısızlığın daha üretken olarak üstesinden gelebileceğiniz bir durum olduğunu hatırlatın!

5- “Başarısızlık bir eylemdir, bir sıfat değil!”

Bir konuda başarısız olmanız sizin başarısız bir birey olduğunuzu göstermez. Herkesin başarılı ve başarısız olduğu durumlar vardır. Hayatınızda başarılı olduğunuz durumları kendinize hatırlatın.

6- “Başarısızlık yetkinliklerimi geliştirebileceğim bir fırsattır”

Eğer her şeye kolayca ulaşabilseydik yeni bir şeyler öğrenmeye ihtiyaç duymazdık. Başarısız olduğunuz her durum yeni bir şeyler öğrenebileceğiniz bir fırsattır aslında. Bu, eski bir probleme yeni bir bakış açısıyla yaklaşmak ya da yeni bir yetkinlik kazanmak olabilir. Başarısızlık, bir sonraki denemenizde daha iyi olmanızı sağlayan bir anahtardır!

7- “Başarısızlık karşısında pes etmemek beni daha güçlü yapar”

Karşılaştığınız problemlere yenilmeden ayağa kalktığınız her durum psikolojik olarak daha güçlü bir birey olmanızı sağlar. Başarısızlık düşündüğünüzden daha dayanıklı olduğunuzu ve aklınıza bile gelmeyen problemlerle başa çıkabileceğinizi size hatırlatabilir. Başarısız olduğunuz her an hayatın zorluklarına karşı daha dayanıklı olmanızı sağlayan bir fırsattır.

8- “Daha önce zor durumların üstesinden geldim ve tekrar gelebilirim”

Geçmişte deneyimlediğiniz zorluklara karşı gösterdiğiniz tutumu kendinize hatırlatmak başarısızlıklar karşısında daha donanımlı bir hale gelmenize yardımcı olabilir. Daha önce karşılaştığınız zorluklarla mücadele ederken kullandığınız araçları, yeteneklerinizi ve bilginizi hatırlamak eskisinden daha güçlü olarak yola devam etmenizi sağlayacaktır.
 

Eğer siz de hayatın zorluklarıyla nasıl başa çıkabileceğiniz konusunda destek almak isterseniz psikologofisi.com’da dilediğiniz zaman alanında uzman psikologlar ile görüşebilir, psikolojik destek alabilirsiniz.

Uzmanlarımız ve platformumuz hakkında daha fazla bilgi edinmek için 15 dakikalık ücretsiz seanslarımıza başvurabilirsiniz.

Tarih : 09.11.2016
Yazar :

Psikolog

Şebnem Akı Karaoğlu

Merhaba, ben Uzman Psikolog Şebnem AKI KARAOĞLU. Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi, İmge Terapi, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, Cinsel Terapi, Aile ve Çift Terapisi uygulamaktayım. Bipolar Bozukluk, Borderline Kişilik Bozukluğu, Çocuk ve Ergen Danışmanlığı, Yas Psikolojisi, OKB, Anksiyete, B... Devamını Oku

Kullanıcı Yorumları


Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Son Eklenen Makaleler

instagram desktop
instagram mobile

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi