İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Bipolar Bozukluk ile Yaşayanların Anlayacağı 5 Gerçek

Bipolar Bozukluk ile Yaşayanların Anlayacağı 5 Gerçek

Bipolar bozukluk ile yaşamanın güçlüklerini ve problemlerini ancak bipolar bozukluğu olanlar bilir. 

Bipolar bozukluğu olan kişiler ani duygu durum değişimleri yaşarlar ve çoğu zaman bu değişimleri anlamlandıramazlar. Her şey kontrolünüzün altında gibi gözükürken aniden daha önce hiç hissetmediğiniz duyguları hissedebilirsiniz.

Zaman zaman hayatınıza yeni katılan daha önce hiç hissetmediğiniz bu duygular kendinizi çok daha iyi hissetmenizi, bulutların üzerinde uçmanızı sağlayabilir. Fakat aniden, hiçbir neden yokken her şey altüst olabilir, kendinizi çok kötü bir ruh hali içinde bulabilir ve nefes almakta bile zorlanabilirsiniz.

Manik depresyon olarak da bilinen bipolar bozukluğun değişken doğası gereği fark edilmesi bile zaman alabilirken bu anlaşılması güç hastalıkla yaşayanların mutlaka bilmesi gereken bazı gerçekleri sizin için listeledik;

 

1. Bipolar Bozukluk (Manik Depresyon) Ömür Boyu Devam Eder

Bipolar bozukluk ile yaşayanların bilmesi gereken en önemli konulardan biri bunun ömür boyu devam eden bir hastalık olduğudur.

Bipolar bozukluğun neden olduğuna dair araştırmalar hala devam etse de uzmanlar, bu hastalığın ortaya çıkmasındaki en önemli nedenin genetik yatkınlık olduğunu belirtiyorlar.

Manik depresyonu tamamen ortadan kaldırmak henüz mümkün olmasa da uygun tedavi ve psikoterapi yöntemleriyle bipolar bozukluk belirtilerini kontrol altına almak ve duygu durumunda yaşanan ani değişimleri stabilize etmek mümkün.

2. Bipolar Bozukluğunuz Varsa Yardıma İhtiyacınız Var Demektir

Eğer size doktorunuz tarafından bipolar teşhisi konduysa, bu tıpkı sağlıkla ilgili diğer durumlarda olduğu gibi bir hastalığınız olduğunu gösterir; işe yaramaz ya da bozuk olduğunuzu değil!

Doktorunuz tarafından belirtilen ilaçları kullandığınız ve uygun psikoterapi yöntemleriyle yaşadığınız bu ani duygu durum değişikliklerini yönetmeyi öğrendiğiniz sürece normal bir hayat yaşayabileceğinizi unutmayın.

İlaç tedavisi ve psikoterapinin sağlayacağı pozitif değişiklikleri görmeye başlamanız biraz zaman alabilir ama bu sizi yıldırmasın, mutlaka tedavi sürecinize devam edin. Bu sürede tedavinizi mutlaka psikolojik destek süreçleriyle desteklemekten ve yardım istemekten çekinmeyin.

Detaylı bilgi için bipolar bozukluklar ve psikoterapi sayfamızı inceleyebilirsiniz. Ve en önemlisi, yakınlarınızdan size yardım etmeye çalıştıkları için nefret etmeyin!

3. Tedavinize Dikkat Etmezseniz Bipolar Bozukluk Tehlikeli Olabilir!

Bipolar bozukluk belirtileri mani ve depresyon olmak üzere iki ana gruba ayrılır.

Eğer yaşamınızda bir defa mani atağı geçirdiyseniz bu durumu tekrar yaşama olasılığınız oldukça yüksek demektir. Yaşam ile bağların koptuğunu hissetme hali olarak tanımlanan psikoz da bipolar bozukluğun neden olabileceği durumlardan biridir ve hastaların %60’ı yaşamlarının bir döneminde psikoz geçirdiklerini belirtirler.

Bipolar bozukluğun çökkünlük dönemi olarak da adlandırılan bipolar depresyon döneminde ise ajitasyon, suçluluk, belirli bir nedene bağlı olmayan duygu durum değişiklikleri ve huzursuzluk gibi belirtiler ağırlıktadır.

Ölüm ve intihar düşüncelerinin de görülebildiği bu dönem bipolar bozukluk hastaları ve yakınları için de tehlikeli olabilir. Bu nedenle uygun tedavi yöntemleri uygulanmadığı taktirde bipolar bozukluk belirtilerinin şiddetlenebileceğini ve istenmeyen sonuçlara neden olabileceğini unutmayın!

4. Bipolar Bozukluk Başka Problemleri de Beraberinde Getirebilir

Bipolar bozukluk başka psikolojik rahatsızlıkları da beraberinde getirebilir. Psychiatric Times dergisinde 2009 yılında yayımlanan araştırmaya göre bipolar hastalarında en sık karşılaşılan diğer problemler;

• Madde kullanımı (%60)

• Anksiyete (%50)

• Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (%30)

• Borderline Kişilik Bozukluğu (%20)

• Yeme Bozuklukları (%14)

Olarak sıralanıyor. Majör depresyon ayrıca; migren, kalp hastalıkları, diyabet, astım gibi fiziksel hastalıkları da beraberinde getirebilir.

Bu nedenle yaşadığınız belirtileri doktorunuz ile açıkça görüşmeniz ve size uygun bir bipolar bozukluk tedavi planı yapılmasına mutlaka dikkat etmeniz gerekir.


5. Bipolar Bozukluk ile Yaşamak Sinir Bozucu Olabilir!

Bipolar bozukluğunuz varsa ömür boyu devam edecek bir rutin içinde yaşamaya da alışmanız gerekir.

Bipolar bozukluk belirtileriniz kontrol altında olsa bile duygularınızı sürekli gözlemlemeli ve olası bir mani ya da depresyon atağına karşı hazırlıklı olmalısınız.

Bipolar bozukluk tedavi sürecinize ek olarak yapabileceklerinizi daha detaylı öğrenmek için bipolar bozukluk tedavisi sayfamızı da inceleyebilirsiniz. Psikolojik desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız psikologofisi.com platformumuzdan her an uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Tarih : 29.06.2017
Yazar :

Psikolog

Eren Artun Ergül

Merhabalar ben Psikolog Eren Artun Ergül. Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunuyum. 14 yıllık mesleki tecrübem ve aldığım çeşitli psikoterapi eğitimleri ile zor günler yaşadığınız bu süreçte sizlere destek olmak istiyorum. Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi ve Kabul ve Kararlılık Terapisi (A... Devamını Oku

Kullanıcı Yorumları

Anonim Kullanıcı
02.03.2020
Bipolar hastasıyım sürekli huzursuzluk ve isteksizlik hissediyorum yaşam sevincim yok

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Son Eklenen Makaleler


Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi