Bir Narsiste Aşık Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız

Narsist insanlar sizi güzellikleriyle, çekicilikleriyle, yetenekleriyle ve karizmalarıyla kolaylıkla etkileyebilirler. Konuşmalarındaki cazibe ve iltifat yetenekleri sayesinde bir narsistin sizi kendine aşık etmesi oldukça kolaydır.

Fakat eğer bir kere narsist bir insanın büyüsüne kapılırsanız onun bitmeyen talepleri, eleştirileri, bencillikleri ve kaprisleri altında ezilmeye başlamaya hazır olmalısınız. Narsist partnerinizin asla önceden tahmin edemeyeceğiniz öfke patlamaları, haksız suçlamaları ve saygısızlıklarıyla özgüveninizi yavaş yavaş kaybetmeye başlayabilirsiniz. Narsist partneriniz özgüveninizi kaybetmeye başladığınızı gördüğünde zayıflıklarınızı size karşı bir silah olarak kullanmaya başlayacaktır. 

Narsistlerin en değerli ilişkileri kendileriyle olandır.

Narsistlerin çoğu mükemmelliyetçidir. Sizin ya da başkalarının yaptığı hiçbir şey doğru değildir ve takdiri hak etmez. Hayal kırıklıklarınız ve üzüntüleriniz hakkında yaptığınız konuşmalarda eninde sonunda yine siz suçlu olursunuz çünkü narsistler eleştirilmeye asla katlanamazlar. Katlanamadıkları bir diğer şey de “hayır” yanıtıdır. İstediklerini elde etmek için tüm yolları denerler, yine de reddedildiklerini anladıklarında ise sizi suçlamak için ellerinden geleni yaparlar çünkü narsistlerin en büyük silahlarından biri de yansıtmadır. Bir süre sonra partnerinizi mutlu edemediğiniz taktirde karşılaşacağınız suçlamalardan, hırçınlıklardan, sevgisizlik gösterilerinden korkmaya başlarsınız. 

Korktuğunuz muhtemelen başınıza gelecektir de çünkü narsistlerin en değerli ilişkileri kendileriyle olandır. Yine de ilişkiyi terk edemezsiniz çünkü ne zaman bir adım atmaya karar verseniz o ilk günkü çekicilikleri, hayatınıza kattığı heyecan, sevgi gösterileri hiçbir şey olmamış gibi yeniden başlar. Araştırmalar narsist kişilik bozukluğu olan kişilerin ilişkiye ihtiyaç duyduklarını ancak genellikle bağlılık gerektirmeyen, kısa süreli ilişkileri tercih ettiklerini gösteriyor. Bir ilişki içinde olsalar da ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabileceğini düşündükleri farklı bir arayış içine girme eğilimleri nedeniyle muhtemelen sizi aldatacaklardır. Narsistlerin partnerlerinde böylesine büyük bir duygusal yara bırakmalarının en büyük nedenlerinden biri de verdikleri karışık sinyallerdir; bir ilişki içinde olmak isterler ancak yalnızca kendi şartlarıyla! Güce ve özgürlüklerine olan bağlılıkları nedeniyle gerçek bir yakınlık kurmaktan, bağlılıktan kaçınsalar da tüm ilginizin ve dikkatinizin üzerlerinde olmasını isterler. Bir narsist ile ilişki içindeyseniz kendinizi çok yalnız hissedebilirsiniz. İstek ve ihtiyaçlarınızın hiçbir önemi yokmuş gibi davranılması zamanla sizi öfkeli ve savunmacı biri haline getirerek kendinizi kötü hissetmenize neden olabilir.

Kendinizi narsisistik bir ilişki içinde bulduysanız, sizi bu ilişkiye yönlendiren bilinçaltınızdaki nedenleri bulmanız son derece önemlidir. Ben merkezci bir aileniz mi var? Tüm kontrolün partnerinizde olması kendinizi daha rahat hissetmenizi mi sağlıyor? Böylesine dikkat çeken biriyle olduğunuz için kendinizi daha değerli mi hissediyorsunuz? Partnerinizin size yönelttiği acımasızca eleştiriler ve üstünlük taslayan tavırlar aslında sizin kendinize duyduğunuz hisleri mi yansıtıyor? Bir narsiste aşık olan kişilerin çoğunda öz güven eksikliği, ilişki bağımlılığı gibi problemler görülür.

Narsistik bir ilişki yaşıyorsanız öncelikle bu ilişkideki rolünüzü anlamanız önemlidir. Ancak bundan sonra ilişkinin sizin tarafınızdaki dinamiklerini değiştirmeye başlayabilirsiniz. Kendinizi tanıdıkça partnerinizin öz saygısının aslında ne kadar kırılgan olduğunu, kendisiyle ilgili büyüklük, üstünlük düşüncelerinin aslında kendisine içten içe duyduğu öfke ve yetersizlik duygularının bir yansıması olduğunu fark edip merhamet duymaya başlayabilirsiniz.

Narsistik kişilik özelliklerine sahip bir kişiyle ilişki yaşıyorsanız psikolojik destek almanız son derece önemlidir. Psikologofisi.com’daki uzman psikologlarımız ile yapacağınız görüşmeler öz güveninizi yeniden kazanmanıza ve ilişkilerinizde sağlıklı sınırlar belirleyebilmenize yardımcı olacaktır.

Narsistlerin en büyük silahı: Yansıtma adlı yazımızı okumanızı da öneriyoruz.

Online Psikologlar
konuşmak için hazır

  • Görüntülü, sesli ya da mesajlaşarak görüşün
  • 1 dakikada seansa başlayın
  • 69 TL'den başlayan fiyatlar
PSİKOLOGLA KONUŞ
YORUM YAPKullanıcı yorumları
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
04 Ağustos 2018
Narsistik kisilik bozuklugu olanlar aslinda kendileri ile iliski kuramazlar , cünkü kendileri yoktur. Narsistik besinini alacagi kanallar personalar vardir. Bilinc disini taklit ederek, bu amaca ulasmak icin ellerinden geleni yaparlar.Sevgiyi hissetmemelerine karsi sevgi vaadlerinde bulunurlar. Insanlar narsist kisileri birey olarak görüyor, cok aci ama o bir makine. Yargilamak icin yazdigim bir sey degil. Sadece empati yetenegi yok. Engelli olmak gibi birsey. Beyinlerinin icinde ön lob ile ortalara olan bir ag yok. Beyinlerini. O kismi aktif degil ne yazik ki ve ileri yaslarda narsist bireylerin yuzde 65 i alzeimer ve parkinson hastaliklarina maruz kaliyorlar. Cok aci bir sey bence. Gercekle yuzlesmekten korkmayin. Empati gucu olmayan bir varlikla muhattapsiniz. ( Empatiyi cok iyi taklitte ediyorlar ama tutarsizligini feneyimle gormussunuzdur)
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
05 Mayıs 2018
Mükemmel bir anlatım dili! Çok yardımcı oldu bile şimdiden. Narsist biri ile evli olduğumu 2 sene sonrasında tamamen özgüvenimi bana kaybettirdiginde yardım alınca fark ettim. Bir yandan da yazınızı okurken, kendimde de burcok şeyin narsist bir kişiliğe uygun olduğunu fark ettim. Kavgalarimiz artık birbirimizi çok sevdiğimiz için bunların olduğunu söyleyerek bitmiyor. Ayrılmak istemiyoruz ama partnerim narsist olduğunu kabul etmiyor ve benim onu kötü hissettirmek ve kontrol etmek için bu konuşmaları ve tartismaları yaptığımı düşünüyor. Bu tarz bı yapıda olan bir insanla uzun sohbetler mi daha yapıcı olur ve nasıl bir konuşma tarzı daha kaliteli bir diyalog yaratmamizi sağlar ?
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
14 Mart 2018
Yurt disinda olduğumdan sizden nasıl destek alabilrim . Telefon dan ..
Yorum yapın(Anonim olarak paylaşılır)
Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.