İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Bir Narsiste Aşık Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız

Bir Narsiste Aşık Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız

Narsist insanlar sizi güzellikleriyle, çekicilikleriyle, yetenekleriyle ve karizmalarıyla kolaylıkla etkileyebilirler. Konuşmalarındaki cazibe ve iltifat yetenekleri sayesinde bir narsistin sizi kendine aşık etmesi oldukça kolaydır.

Fakat eğer bir kere narsist bir insanın büyüsüne kapılırsanız onun bitmeyen talepleri, eleştirileri, bencillikleri ve kaprisleri altında ezilmeye başlamaya hazır olmalısınız. Narsist partnerinizin asla önceden tahmin edemeyeceğiniz öfke patlamaları, haksız suçlamaları ve saygısızlıklarıyla özgüveninizi yavaş yavaş kaybetmeye başlayabilirsiniz. Narsist partneriniz özgüveninizi kaybetmeye başladığınızı gördüğünde zayıflıklarınızı size karşı bir silah olarak kullanmaya başlayacaktır. 
 
Narsistlerin en değerli ilişkileri kendileriyle olandır.
 
Narsistlerin çoğu mükemmelliyetçidir. Sizin ya da başkalarının yaptığı hiçbir şey doğru değildir ve takdiri hak etmez. Hayal kırıklıklarınız ve üzüntüleriniz hakkında yaptığınız konuşmalarda eninde sonunda yine siz suçlu olursunuz çünkü narsistler eleştirilmeye asla katlanamazlar. Katlanamadıkları bir diğer şey de “hayır” yanıtıdır. İstediklerini elde etmek için tüm yolları denerler, yine de reddedildiklerini anladıklarında ise sizi suçlamak için ellerinden geleni yaparlar çünkü narsistlerin en büyük silahlarından biri de yansıtmadır. Bir süre sonra partnerinizi mutlu edemediğiniz taktirde karşılaşacağınız suçlamalardan, hırçınlıklardan, sevgisizlik gösterilerinden korkmaya başlarsınız. 
 
Korktuğunuz muhtemelen başınıza gelecektir de çünkü narsistlerin en değerli ilişkileri kendileriyle olandır. Yine de ilişkiyi terk edemezsiniz çünkü ne zaman bir adım atmaya karar verseniz o ilk günkü çekicilikleri, hayatınıza kattığı heyecan, sevgi gösterileri hiçbir şey olmamış gibi yeniden başlar. Araştırmalar narsist kişilik bozukluğu olan kişilerin ilişkiye ihtiyaç duyduklarını ancak genellikle bağlılık gerektirmeyen, kısa süreli ilişkileri tercih ettiklerini gösteriyor. Bir ilişki içinde olsalar da ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabileceğini düşündükleri farklı bir arayış içine girme eğilimleri nedeniyle muhtemelen sizi aldatacaklardır. Narsistlerin partnerlerinde böylesine büyük bir duygusal yara bırakmalarının en büyük nedenlerinden biri de verdikleri karışık sinyallerdir; bir ilişki içinde olmak isterler ancak yalnızca kendi şartlarıyla! Güce ve özgürlüklerine olan bağlılıkları nedeniyle gerçek bir yakınlık kurmaktan, bağlılıktan kaçınsalar da tüm ilginizin ve dikkatinizin üzerlerinde olmasını isterler. Bir narsist ile ilişki içindeyseniz kendinizi çok yalnız hissedebilirsiniz. İstek ve ihtiyaçlarınızın hiçbir önemi yokmuş gibi davranılması zamanla sizi öfkeli ve savunmacı biri haline getirerek kendinizi kötü hissetmenize neden olabilir.
 
Kendinizi narsisistik bir ilişki içinde bulduysanız, sizi bu ilişkiye yönlendiren bilinçaltınızdaki nedenleri bulmanız son derece önemlidir. Ben merkezci bir aileniz mi var? Tüm kontrolün partnerinizde olması kendinizi daha rahat hissetmenizi mi sağlıyor? Böylesine dikkat çeken biriyle olduğunuz için kendinizi daha değerli mi hissediyorsunuz? Partnerinizin size yönelttiği acımasızca eleştiriler ve üstünlük taslayan tavırlar aslında sizin kendinize duyduğunuz hisleri mi yansıtıyor? Bir narsiste aşık olan kişilerin çoğunda öz güven eksikliği, ilişki bağımlılığı gibi problemler görülür.
 
Narsistik bir ilişki yaşıyorsanız öncelikle bu ilişkideki rolünüzü anlamanız önemlidir. Ancak bundan sonra ilişkinin sizin tarafınızdaki dinamiklerini değiştirmeye başlayabilirsiniz. Kendinizi tanıdıkça partnerinizin öz saygısının aslında ne kadar kırılgan olduğunu, kendisiyle ilgili büyüklük, üstünlük düşüncelerinin aslında kendisine içten içe duyduğu öfke ve yetersizlik duygularının bir yansıması olduğunu fark edip merhamet duymaya başlayabilirsiniz.
 
Narsistik kişilik özelliklerine sahip bir kişiyle ilişki yaşıyorsanız psikolojik destek almanız son derece önemlidir. Psikologofisi.com’daki uzman psikologlarımız ile yapacağınız görüşmeler öz güveninizi yeniden kazanmanıza ve ilişkilerinizde sağlıklı sınırlar belirleyebilmenize yardımcı olacaktır.
 
Narsistlerin en büyük silahı: Yansıtma adlı yazımızı okumanızı da öneriyoruz.
Tarih : 01.03.2017
Yazar :

Psikolog

Şebnem Akı Karaoğlu

Merhaba, ben Uzman Psikolog Şebnem AKI KARAOĞLU. Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi, İmge Terapi, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, Cinsel Terapi, Aile ve Çift Terapisi uygulamaktayım. Bipolar Bozukluk, Borderline Kişilik Bozukluğu, Çocuk ve Ergen Danışmanlığı, Yas Psikolojisi, OKB, Anksiyete, B... Devamını Oku

Kullanıcı Yorumları

Anonim Kullanıcı
25.03.2020
Some truly interesting info, well written and generally user pleasant.
Anonim Kullanıcı
20.03.2020
I?m not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your website to come back in the future. All the best

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Son Eklenen Makaleler

instagram desktop
instagram mobile

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi