İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Dideral Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Dideral Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

İçindekiler


Dideral içerisinde her biri 40 mg propranolol hidroklorür içeren 50 adet tablet bulunan kutularda satılır. Ağız yolu ile alınır ve beta-blokörler adı verilen ilaç grubundandır. Var olan bir böbrek hastalığı bulunmayan veya bilinen herhangi bir nedene bağlı olmayan yüksek tansiyon ve böbrek bozukluğuna bağlı olarak gelişen yüksek tansiyonun kontrolü için kullanılır. Bununla birlikte kalp damar tıkanıklığı, migren ağrıları ve anksiyete ve buna bağlı olarak kalp atım hızını kontrol altına almak için kullanımı yaygın olan bir ilaçtır. Histamin reseptörlerini bloke ederek çalışır ve stres hormonlarının aşırı salgılanmasını engeller, vücudu gevşetir ve rahatlatır. Dideral 40 mg yan etkileri, ne işe yaradığı, kimler tarafından kullanılmasının sakıncalı olduğu ve daha fazlasını yazımızda sizler için derledik.

Dideral ne işe yarar?

Dideral tablet aşağıda listelediğimiz sebeplerle reçete edilir

 

 • Nedeni bilinmeyen yüksek tansiyon  ve böbrek bozukluğuna bağlı yüksek tansiyonun kontrolü
 • Migren
 • Var olan böbrek hastalığı bulunmayan ve nedeni bilinmeyen titremenin(tremor) tedavisi
 • Anksiyete bozukluğu ve kalp atım hızındaki bundan kaynaklı artışı kontrol altında tutmak
 • Aşırı salgılanan Tiroid hormonlarına bağlı kriz durumunun tedavisi
 • Kalp damarlarının tıkanması veya daralması sonucu kendini gösteren göğüs ağrısının tedavisi
 • Böbrek üstündeki bir tümörün adrenalin/noradrenalin gibi maddelerin aşırı salgılanmasına yol açtığı bir hastalık olan feokromositomanın tedavisi
 • Akut kalp krizi sonrası uzun süreli koruma amacıyla
 • Kalp ritim bozukluklarının çoğunda kontrol altında tutmak amacıyla
 • Kalp kasının tıkayıcı bir hale gelecek kadar kalınlaşması ile ortaya çıkan bir hastalık olan Hipertrofik obstrüktif kardiyomiyopati tedavisinde

Dideral antidepresan mıdır?

Dideral antidepresan değildir. Ülkemizdeki ticari adı Dideral olan Propranolol, hipertansiyon tedavisinde kullanılan beta blokörler grubundan bir ilaçtır. 
Doğal olarak vücudumuzda olan ve kan damarlarımız ve kalbimizi etkileyen stres hormonlarının aşırı salgılanmasını engelleyerek kalp sağlığını korur.

Dideral nasıl kullanılır?

Dideral tablet doktorunuzun reçete ettiği sıklıkta ve doktorunuzun önerdiği doz miktarında olmasına dikkat ederek bir bardak su ile yutulur. Tableti ağzınızda bekletmeyin ya da çiğnemeyin. Doktorunuz reçete etmedikçe ilacı kullanmayın. Herhangi bir dozu almayı unuttuğunuzu fark ederseniz dengelemek için çift doz almayın, almayı unuttuğunuz dozu atlayarak doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmaya devam edin. İlacı çocukların ulaşabileceği yerlerde bulundurmayın. İstenmeyen bir yan etki görüldüğünde doktorunuzu bilgilendirin ve ilacı kullanmayı kesip en yakın sağlık kuruluşuna müracaat ederek ilacı kullanmış olduğunuz bilgisini verin. İlacın yan etkilerini artıracağından dolayı ilaçla tedaviniz süresince alkol almayın.

Dideral kilo aldırır mı?

Dideralin kilo aldırma gibi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Dideralin dikkatli kullanılmasını gerektiren durumlar

İlacın uyuşukluk, sakinlik, görme bozukluğu gibi yan etkileri olabildiğinden makine ve araç kullacak kişilerin  bu ilacı almaması, bu ilacı alması gerekenlerin ise makine ve araç kullanmaması gerekmektedir.


Kullanmakta olduğunuz başka bir ilaç varsa Dideral kullanmaya başlamadan önce bu ilacı size öneren doktorunuzu kullanmakta olduğunuz ilaç veya ilaçlar hakkında bilgilendirmelisiniz.


Anestezik kullanılmasını gerektirecek bir operasyon geçirecekseniz öncesinde sağlık personeli ve doktorunuza Dideral kullandığınız bilgisini vermelisiniz.

Kalp ile alakalı rahatsızlığınız varsa ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Şeker hastalığınız, böbrekleriniz ve/veya karaciğeriniz ile alakalı bir sorununuz, Tiroid bezinin aşırı hormon salgılamasına sebep olan bir rahatsızlığınız ve/veya kan dolaşımı probleminiz varsa bunları mutlaka doktorunuz ile paylaşmalısınız.


Dideral içeriğindeki herhangi bir maddeye karşı bilinen bir alerjiniz varsa, karnınız uzun süredir açsa, kalbinizden kaynaklı bir bilinç kaybı ya da baygınlık halindeyseniz, KOAH hastasıysanız, kalp ritminiz ile alakalı bir probleminiz varsa, kan akışınız ile alakalı bir probleminiz varsa, astım veya bronşlarınız ile alakalı bir sorun yaşıyorsanız, göğsünüzde hiçbir efor harcamazken bile hissettiğiniz ağrı veya sıkışma varsa ilacı kullanmayınız, kullanmaktaysanız bırakın ve doktorunuzu derhal bu rahatsızlığınız ile alakalı olarak bilgilendirin. Doktorunuz tedaviniz için başka bir yöntem sunacak ya da ona göre bir doz ayarlaması yapacaktır.

Dideral’in çocuklarda kullanımı

Dideral’in etken maddesi propranolol çocuklardaki migren rahatsızlığının gelişiminin önlenmesinde önemli bir etkisi olduğu kanıtlanmış tek ilaçtır. Çocuklara da reçete edilir ancak doktor tarafından reçete edilmedikçe kullanmamalı ve doktorun reçete ettiği doz ve kullanım sıklığı dışına çıkmamalı ve beklenmeyen bir yan etki gördüğünüz anda kullanmayı sonlandırıp derhal doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Dideral’in yaşlılarda kullanımı

Kalp, böbrek ya da karaciğer ile alakalı yetmezlik veya başka bir problemi olan yaşlı hastalarda ve farklı ilaç tedavisi de görmeye devam etmekte olan hastalarda doktor hastaya göre bir doz ayarlaması yapacak ve eğer gerekirse tedaviye mümkün olan en düşük dozda başlayıp hastanın tedaviye vereceği yanıta göre doz ayarlamasını düzenleyecektir.

Dideral’in hamile ve emziren kadınlarda kullanımı

Dideral anne karnındaki bebeğe verebileceği zarardan dolayı hamilelikte kullanılmamalıdır.

Eğer Dideral ile tedavi görmenizi gerektiren bir durumunuz varsa etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanmanız önerilmektedir. Eğer hamile olduğunuzu tedaviniz sırasında fark ederseniz ilacı kullanmayı bırakmalı ve doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Dideral FDA Gebelik Risk Skalası’nda C kategorisinde yer alan bir ilaçtır.


Emzirme durumunuzda doktorunuz Dideral kullanıp kullanmamanız gerektiği ve emzirmeyi sonlandırıp sonlandırmamanız gerektiğine dair sizi bilgilendirecektir. Eğer emziriyorsanız ve doktorunuz size Dideral kullanmanızı önermişse doktorunuzu emziriyor olmanızla alakalı mutlaka bilgilendirin.

Dideral ne kadar sürede etki eder?


Dideral etki süresi tedaviye verilen yanıt ve tedavi gerektiren rahatsızlığın derecesine göre kişiden kişiye değişmekte olup, 1 ile 4 saat aralığında olmaktadır.

Dideral reçetesiz alınabilir mi?

Dideral reçetesiz satılabilmektedir. Ancak doktorunuz reçete etmediği sürece herhangi bir ilacı kullanmanız sağlığınız açısından risklidir ve kesinle kaçınmanız gereken bir durumdur. İlacı kullanmanıza engel bir durumunuzun olup olmadığı, kullanmakta olduğunuz başka bir ilaçla etkileşime girip girmeyeceği, olası herhangi bir yan etkisine karşı riskli bir durumda oluşunuz, ilacın tetikleyebileceği herhangi bir sağlık problemine yatkınlığınız ve ilacı kullanmanızı gerektiren rahatsızlığınızın derecesi ve tedaviniz için gerekecek minimum süre ve doz gibi etkenleri göz önünde bulundurarak doktorunuz sizin için en uygun ilacı ve doz miktarını size önerecektir.

Dideral hangi ilaçlar ile birlikte alınamaz?

 • Dobutamin, isoproterenol veya epinefrin içeren nabız ve tansiyon ilaçları,
 • Sotalol, Esmolol gibi diğer beta-blokör ilaçlar,
 • Teofilin içeren astım ve KOAH ilaçlarından kullanan hastaların Dideral kullanmaması gerekir.

Dideral bu ilaçların etkisini düşürebilir, arttırabilir veya sıfırlayabilir. Olası yan etkilerini tetikleyebilir.

Eğer bu ilaçlardan herhangi birini kullanmaktaysanız doktorunuza bu bilgiyi verin.

Dideral doz aşımı

Dideral doz aşımında kalp ritminizde bozukluk, kalp yetmezliği, tansiyon düşmesi hatta solunum güçlüğüne sebep olabilir. Doktorunuzun reçete ettiği doz miktarından fazlasını almışsanız derhal doktorunuzu bilgilendirin ve size en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edin.

Dideral tedavisi birden sonlandırılırsa ne olur?

Dideral, aşamalı bırakmayı gerektiren bir ilaçtır. Dideral tedavisinin birden kesilmesi durumunda göğüs ağrısı, alevlenme ve kalp krizi görüldüğü vakalar kayda geçmiştir. 

Dideral kullanmayı sonlandırırken uygulamanız gereken kullanım sıklığı ve doz miktarına doktorunuz karar vermelidir.

Dideral’in yan etkileri nelerdir?

 • Bulantı, kusma, sersemlik, ishal, uyku güçlüğü, el ve ayak parmaklarında uyuşma, yorgunluk, kabus görmede artış, kalp ritminde yavaşlama gibi yan etkileri oldukça yaygın görülmektedir.

 

 • Astım, KOAH gibi solunum problemlerine dair öyküsü olan hastalarda Dideral’in nefes darlığına yol açtığı kaydedilmiştir. Kalp yetmezliği, görme bozuklukları ve gözde kuruluk, karıncalanma, hafıza kaybı, deride dökülmeler, duygusal hızlı değişimler, saç dökülmesi, morluklar, sedef hastalığına benzer reaksiyonlar ve mevcut olan sedef hastalığının kötüleşmesi, halüsinasyonlar, deride çürük ve burun kanamaları da Dideral kullanımına bağlı seyrek görülen yan etkiler olarak kayıt edilmiştir.

 

 • Sıklığı bilinmemekle beraber Dideral kullanımı ile ilişkilendirilmiş yan etkiler ise eklem ağrısı, cinsel dürtülerde değişimler, düşük kan şekeri sebebi ile yaşanan nöbetler, ağız kuruluğu, kabızlık, kan yağlarındaki değişiklikler, nefes darlığı, gözde iltahaplanma, böbreğin süzme gücünde ve böbrekteki kan akımında azalma,  zihin bulanıklığı(konfüzyon), göğüs ağrısında kalp damarlarındaki daralmaya bağlı artış, baş ağrısı ve depresyon olarak listelenmiştir.

Eğer ilaç prospektüsünde kayıt altına alınmamış bir yan etki yaşayacak olursanız doktorunuz ve eczacınızı bilgilendiriniz.

Yaşadığınız herhangi bir yan etkiyi doktorunuza söyleyiniz.

 

 

 

Tarih : 03.03.2023
Yazar :

Psikolog

Şebnem Akı Karaoğlu

Merhaba, ben Uzman Psikolog Şebnem Akı Karaoğlu. Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi, İmge Terapi, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, Cinsel Terapi, Aile ve Çift Terapisi uygulamaktayım. Bipolar Bozukluk, Borderline Kişilik Bozukluğu, Çocuk ve Ergen Danışmanlığı, Yas Psikolojisi, OKB, Anksiyete, B... Devamını Oku

Kullanıcı Yorumları


Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Son Eklenen Makaleler


Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi