İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

İş Hayatında Başarılı Olmanızı Sağlayacak 10 Psikolojik Teknik

İş Hayatında Başarılı Olmanızı Sağlayacak 10 Psikolojik Teknik

İş hayatınızda daha başarılı olmanızı sağlayan, karşınızdaki insanın farkında olmadan sizin istediklerinizi yapmalarını sağlayan psikolojik teknikleri öğrenmek ister misiniz? İnsanların sizinle aynı fikirde olmalarını, sizden bir şey satın almalarını, sizden hoşlanmalarını sağlamak ve en önemlisi de kendinizi daha özgüvenli hissetmek için aşağıda sizin için listelediğimiz psikolojik teknikleri uygulayabilirsiniz.

1. İnsan Kaynakları Uzmanının sizden hoşlanmasını istiyorsanız vücut dilini taklit edin!
 
İnsanlar genel olarak kendilerine tanıdık gelen, yakın hissettikleri kişileri ve davranışları daha çok sevmeye meyillidir. Bu nedenle eğer siz de karşınızdaki kişinin sizden hoşlanmasını istiyorsanız ona belli etmeden oturma ve konuşma şekillerini taklit edin.
 
2. Pazarlık toplantılarınızı ofis yerine cafe ortamında organize edin.
 
Özellikle pazarlık yapılması gereken iş toplantılarınızı ofisinizdeki toplantı odaları yerine daha rahat bir atmosfere sahip olan cafelerde ya da ofisinizin çay-kahve alanında gerçekleştirin. İnsanlar işi çağrıştıran yerlerde daha agresif ve kapalı olma eğilimindedir. Böylelikle karşınızdaki kişiyi istediğiniz rakama çok daha rahat ikna edebilirsiniz.
 
3. İş arkadaşınızdan bir şey bekliyorsanız önce siz onun için bir şey yapın!
 
Karşınızdaki kişiden bir iyilik bekliyorsanız önce siz onun ihtiyaç duyduğu bir şey verin. Böylelikle karşınızdaki kişi kendisini yapılan iyiliğin karşılığını vermek zorunda hissedecektir. Yardım ettiğiniz için size teşekkür ettiklerinde “Elbette, ortaklar bunun içi var!” şeklinde yanıt verin ;)
 
4. İnsanların sizden satın almalarını istediğiniz ürünün yanına “yem” bir ürün koyun.
 
Eğer satış yapıyorsanız ve daha pahalı olan bir ürünü satmakta zorlanıyorsanız pahalı olan ürünün yanına aynı fiyatta ama daha az işlevli bir ürün daha koyun. Böylelikle alıcılarınız kıyas yaparken daha çok işlevli olan seçeneğe yöneleceklerdir.
 
5. Bir tartışma nasıl kazanılır?
 
Bir tartışma esnasında karşınızdaki kişi sizinle aynı fikirde değilse daha hızlı konuşun. Böylelikle karşı tarafın söylediklerinizi analiz etmek için daha az zamanı olacaktır. Eğer karşınızdaki kişi sizinle aynı fikirdeyse normal konuşma hızınızdan daha yavaş konuşarak sizi daha fazla onaylamalarını sağlayabilirsiniz.
 
6. Patronunuzdan bir şey isteyeceğiniz zaman yorgun olmasını bekleyin.
 
Birinden bir şey isteyeceğiniz zamanlarda karşınızdaki kişinin yorgun olmasına dikkat edin. Böylelikle talebinizi sorgulayacak mental enerjileri olmadığı için daha çabuk kabul edeceklerdir.
 
7. İş yaptığınız insanların daha etik davranmalarını istiyorsanız izlendiklerini hissetmelerini sağlayın.
 
Ofisteki masanıza ya da genellikle zaman geçirdiğiniz yerin yakınlarına göz resimleri koyun. Böylelikle iş arkadaşlarınız sizinle ilgili konularda izlendikleri izlenimine kapılarak ödünç aldıkları eşyaları geri getirmeyi ya da sizinle ilgili konularda daha dikkatli olmayı tercih edeceklerdir.
 
8. Davranışlarını değiştirmek istediğiniz iş arkadaşlarınıza soru sorarken fiiller yerine isimlere odaklanın.
 
Karşınızdaki kişiye bir soru yönelteceğiniz zaman fiiller yerine belirli bir gruba aidiyet hissi yaratan isim cümleleri kurmak, kişilerin o gruba olan aidiyet ihtiyaçlarını pekiştirir. Örneğin sorunuzu; “Oy kullanmak senin için ne kadar önemli?” yerine “Bir oy veren olmak senin için ne kadar önemli?” şeklinde yönelttiğinizde daha olumlu sonuçlar alırsınız.
 
9. İnsanlardan istediklerinizi elde etmek için korkmalarını bekleyin!
 
İnsanlar; anksiyete, panik atak ya da herhangi bir korku atlattıkları sırada kendilerinden istenen şeylere, algıları hala atlattıkları potansiyel tehlikeyle meşgul olduğu için daha olumlu yanıt verirler. Anksiyete ile ilgili daha fazla ilginç bilgiye ulaşmak için; anksiyete yaşayanların anlayabileceği 8 ilginç gerçek yazımıza göz atabilirsiniz.
 
10. Karşınızdaki kişinin kazancına odaklanmasını sağlayın, kayıplarına değil!
 
Birisine bir şey satmak istiyorsanız karşı tarafın teklifinizi kabul etmesi için bu anlaşmadan edineceği kazanca odaklanmasını sağlayın. Örneğin arabanızı satmayı düşünüyorsanız karşınızdaki kişiye; “Araba için 10.000 TL istiyorum” demek yerine “10.000 TL karşılığında arabamı sana veriyorum” demeniz daha kolay sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır.
 
Günlük hayatınızı kolaylaştıracak farklı yöntemler öğrenmek için; "Günlük Hayatta Kullanabileceğiniz 8 Psikolojik Teknik" yazımıza göz atmanızı öneririz. Eğer siz de isteklerinize daha kolay ulaşmak, iş hayatında daha başarılı olmak ve insanları etkilemek istiyorsanız dilediğiniz zaman psikologofisi.com’da yer alan uzmanlarımızdan psikolojik destek alabilirsiniz.
 
Tarih : 07.03.2017
Yazar :

Psikolog

Eren Artun Ergül

Merhabalar ben Psikolog Eren Artun ERGÜL. Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunuyum. 10 yıllık mesleki tecrübem ve aldığım çeşitli psikoterapi eğitimleri ile zor günler yaşadığınız bu süreçte sizlere destek olmak istiyorum. Bilişsel Davranışçı Terapi ve Şema Terapi çerçevesinde, gerekli durumlarda... Devamını Oku

Kullanıcı Yorumları


Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Son Eklenen Makaleler

instagram desktop
instagram mobile

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi