İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Anksiyete Yaşayanların Anlayabileceği 8 İlginç Gerçek

Anksiyete Yaşayanların Anlayabileceği 8 İlginç Gerçek

Yapılan araştırmalara göre anksiyete (kaygı) koku ve denge duyularımızı etkileyerek kişisel ve çevremize dair algılarımızı değiştirebiliyor.
 
Gerçekte kaygı herkesin yaşamında az veya çok var olan bir durumdur ve sınırları aşmadığı sürece insan için oldukça normal ve sağlıklıdır. Fakat kaygının sınırları yükseldiğinde insanların buna bağlı stres seviyeleri de fazlasıyla yükselir ve kaygı tahammül edilemeyecek bir hal alır. Aşağıda sizler için anksiyete belirtilerini ve etkilerini listeledik:
 

1. Anksiyete koku duyumuzu etkiler.

Araştırmalara göre kaygımız arttıkça vücudumuzun koku alma mekanizması bu artıştan etkileniyor ve doğal kokuları olduğundan daha kötü algılamamıza sebep oluyor. Hatta 2012 yılında Krusemark & Li tarafından gerçekleştirilen bir diğer araştırma, kaygımız arttıkça farklı kötü kokuları birbirlerinden daha rahat ayırt edebildiğimizi gösteriyor.

2. Egzersiz anksiyete tedavisinde çok etkilidir.

Araştırmalara göre düzenli yapılan egzersizler kronik kaygı bozukluğu, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklarda oldukça etkili. Günlük yapacağınız 15 dakikalık kısa egzersizler bile kendinizi çok daha rahat, kaygısız ve gevşemiş hissettirecektir. 

3. Ailesel etkenler.

Birçok şeyde olduğu gibi yüksek kaygı düzeyi de genetik mirasımızın bir parçası olabilir ancak araştırmalar çocuklukta ailemizden kazandığımız olumsuz davranış alışkanlıklarının ileride kaygı düzeyimizin sağlıksız seviyelere çıkmasında büyük etkisi olduğunu gösteriyor.

4. Farklı düşünün.

Kaygıyı azaltmanın en etkili yollarından biri olaylara farklı bir açıdan bakmaya çalışmaktır. Korkutucu bir sunum yerine iş arkadaşlarınızla sohbet edeceğinizi, soğuk terler dökmenize neden olan o iş görüşmesi yerine yeni insanlarla tanışacağınızı düşünmek olaylara daha sakin ve pozitif bir tutumla yaklaşmanızı sağlayabilir.

5. Kaygı, yüz ifadelerini algılamamızı etkiler.

Araştırmalar, kaygı düzeyi yüksek kişilerin yüz ifadelerini ve jestleri algılayıp yorumlamada daha aceleci davrandıklarını gösteriyor. ( Fraley et al. 2006 ) Bu durum hem sosyal çevrelerinde hem de ilişkilerinde daha sık anlaşmazlık yaşamalarına neden oluyor. 

6. Anksiyete, denge duyumuzu etkiliyor. 
Kaygı düzeyi yüksek kişilerde nedensiz baş dönmeleri ve denge kayıpları daha sık görülüyor. 

7. Meditasyon, kaygı düzeyinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. 
Son zamanlarda yapılan birçok araştırma meditasyonun kaygı düzeyini azaltmakta 39% ‘a varan oranlarda faydalı olabildiğini gösteriyor. 
 
8. Kaygı düzeyi yüksek kişiler kişisel alan konusunda daha hassas
Hepimizin ihlal edilmesinden hoşlanmadığımız bir kişisel alan sınırımız vardır. Araştırmalar, genellikle 20 ile 40 cm aralığında değişen kişisel alan algısının kaygı düzeyi yüksek bireylerde arttığını, alan ihlali olarak düşündükleri davranışlara çok daha keskin tepkiler verebildiklerini gösteriyor.
 
Eğer siz de kaygılarınızın günden güne arttığını düşünüyor ve kendinizi rahatlatmanın yollarını arıyorsanız psikologofisi.com’da ihtiyacınız olan her zaman online terapi alabilir ve anksiyete tedavisine ilk adımı atabilirsiniz.
Tarih : 21.09.2016
Yazar :

Psikolog

Eren Artun Ergül

Merhabalar ben Psikolog Eren Artun ERGÜL. Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunuyum. 10 yıllık mesleki tecrübem ve aldığım çeşitli psikoterapi eğitimleri ile zor günler yaşadığınız bu süreçte sizlere destek olmak istiyorum. Bilişsel Davranışçı Terapi ve Şema Terapi çerçevesinde, gerekli durumlarda... Devamını Oku

Kullanıcı Yorumları

Anonim Kullanıcı
17.06.2021
Benim rahatsızlığım çözümsüz gibi. Tam 8 çeşit ilaç denedim her iki haftada veya bir ay içerisinde tekrar ateş basması endişe çarpıntı kaygı bozukluğu. Şimdi sulinex kullanıyorum artı zanax iki ay oldu ama yine anımsıyorum kalp çarpıntısı olmuyor ama huzursuzluk ateş basması oluyor. Şaşırdım kaldım ne yapacağımı bilmiyorum. İçsem bir dert Bıraksam ilacı büyük dert...

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Son Eklenen Makaleler

instagram desktop
instagram mobile

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi