kişisel gelişim

Kişisel Gelişim Nedir? Kişisel Gelişim Neden Önemli?

Kişisel gelişim, kendimizi ve dünyayı nasıl gördüğümüz konusunda derin, olumlu ve kalıcı bir değişiklik sağlayabilecek güçlü bir süreçtir. Kişisel gelişim, farkındalığı ve yaşam kalitesini artıran bununla birlikte hayallerin gerçekleşmesine oldukça katkı sağlayan faaliyetleri içermektedir.

İçeriğimizde kişisel gelişim hakkında sizler için faydalı olabilecek bir çok bilgiyi sizlere açıklamış olacağız.

Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel gelişim, kişisel farkındalığı ve bilgiyi genişleterek bununla birlikte kişisel becerileri de geliştirerek bilinçli kişisel gelişim arayışıdır. Kişisel gelişim yaşam boyu devam edebilen bir süreçtir. İnsanların yeteneklerini, niteliklerini durdurmaları ve hayattaki amaçlarını düşüncelerini gerçekleştirmek ile beraber bunları en üst düzeye çıkarmak için hedefler belirlemenin anahtarı olmuştur. 

Kişisel gelişim kendini geliştirmeli mi başkalarına geliştirmenin ötesinde bir uygulama ve araştırma alanı olmuştur. Hayatın sizlere ışıltılı bir başarı, bilgi ve fırsat sunmasını beklemek yerine bu şeylerin kişisel gelişiminizin sonuçları haline geldiği bir noktaya kadar işe koyulabilirsiniz.

Kişisel Gelişimin Tanımı Kısaca

Basit bir şekilde açıklamak gerekir ise; kişisel gelişim beyniniz, zihniniz ve kalbiniz için geçerli olan alanlarda kendinizi geliştirmek için yaptığınız herhangi bir aktiviteyi ifade eder. Kişisel gelişimin bir süreç olduğunu da söyleyebiliriz. Sizi hayatınızda ulaşmak istediğiniz her şeyi daha da yakınlaştırmayı içeren bir süreç olmaktadır.

Çok geniş bir konu olan kişisel gelişim, istihdam becerilerini geliştirmek, bilinci arttırmak ve zenginlik oluşturmak gibi faaliyetler yoluyla kendini geliştirme süreci olarak tanımlayabiliriz.

Kişisel Gelişim İçin Ne Yapılmalı?

Bir uygulama alanı olarak kişisel gelişim; yöntemlerini, öğrenme programlarını, değerlendirme sistemlerini, araçlarını ve tekniklerini içerir. Kişisel gelişim, en iyi benliğimizin peşinden gitmemize yardımcı olan her şey olabilir.

Kişisel gelişim için ne yapılmalı sorusunun cevabını kategorilere ayırdığımızda ilk olarak söyleyebileceğimiz aktivite ise; ilgilendiğiniz iş ile ilgili kitaplar okumak, podcast dinlemek ve o konuyla ilgili eğitim almak diyebiliriz. Dilerseniz bununla ilgili daha detaylı bilgi alabilmek için kişisel gelişim kitaplarını okuyup & dinleyebilirsiniz. Ayrıca kişisel gelişim eğitimlerine ve sertifika programlarına kişisel gelişim programı sayfasından ulaşabilirsiniz. 

Kişisel gelişim için yapılması gerekenlerden biri de yeni bir dil öğrenmeye çalışmak, topluluk önünde konuşma becerilerinizi geliştirmek sizin sosyal olarak kişisel gelişime yardımcı olabilecek etkinlikler olacaktır.

Fiziksel olarak kişisel gelişim için ise yeme ve uyku alışkanlıklarına dikkat etmek olacaktır. Bunlara örnek olarak; düzenli egzersiz yapmak, her gece 7-9 saat uyumak, sağlıklı beslenmek ve düzenli olarak doktor kontrolünü ihmal etmemek gibi sıralayabiliriz.

Kişisel Gelişim İçin Tavsiyeler

Daha büyük başarılar elde etmek, hedeflerinize ulaşmak ve bu hedefler doğrultusunda doğru yönde olup olmadığınızdan emin olmak istiyorsanız, vereceğimiz tavsiyeler tam size göre.

Hiç kimse sıradan bir hayat yaşamak istemiyor ve hayatımızı iyileştirmek için ilerlemek istiyoruz. Tam da bu noktada kişisel gelişim önemlidir. Kendinizi geliştirmeye ve sürekli iyileştirmeye karar verdiğinizde, hayatınızın olumlu yönde değişmeye başladığını keşfedeceksiniz. 

Başarılı insanlar tutkuludur çünkü amaçlarına uygun bir şekilde yaşarlar. İyi bir vizyona sahip oldukları için motive olurlar ve her gün hedeflerine, hayallerine ulaşmayı heyecanlı bir şekilde beklerler. Siz de başarılı insanlardan biri olabilirsiniz. Ama önce hayattaki amacınızın ne olduğunu, nasıl bir gelecek yaratmak istediğinizi bulmanız ve tabii ki sonrasında bilinçli bir hayat yaşamanız gereklidir.

Hayatı amaçsız bir şekilde yaşamak zordur ve hiç göremediğiniz bir hedefi de vuramazsınız. Kişisel gelişim bir deniz feneri misali kaybolduğunuz zaman sizi doğru yöne doğru yönlendirecektir. Bu amaç ile her gün çaba göstermeli ve kendinizi geliştirmeye adamalısınız.

Kişisel Gelişim Alanları Nelerdir?

Kişinin gelişimine yatırım yapmasının faydaları oldukça fazladır. Temel olarak 3 kişisel gelişim alanı sıralayabiliriz, bunlar:

  1. Öz farkındalık

Kişisel gelişimin ilk adımı öz farkındalıktır. Gerçekte neden var olduğumuzu keşfetmek ve içimizdeki gerçek potansiyeli görüp bunun farkına varmak için keşif yolculuğudur. Yansıma ve iç gözlem yolu ile kendinizi net ve nesnel olarak görme yeteneğini öz farkındalık olarak tanımlayabiliriz. Kişinin kendisi hakkında tam olarak nesnelliğe ulaşması mümkün olmasa da öz farkındalığın dereceleri vardır.

Kendinizi değerlendirmeye başladığınızda “gerektiği gibi” düşündüğünüz, hissettiğiniz ve hareket ettiğimiz ya da standartlarınızı ve değerlerinizi takip edip etmediğinizi biraz düşünebilirsiniz. Bu doğruluk standartlarınız ile karşılaştırma olarak adlandırılır. 

Bunu, düşüncelerinizin ve davranışlarınızın doğruluğunu yargılamanın bir yolu olarak bu standartları kullanarak günlük olarak yapabilirsiniz. Hedeflerinize ulaşmak için doğru seçimleri yapıp yapmadığınızı değerlendirip belirlediğiniz için bu standartları kullanmak öz farkındalık uygulamasının önemli bir bileşenidir.

  1. Yön geliştirme

Kim olduğunuz, ne istediğiniz konusunda daha fazla aydınlanma sürecek ve hedeflerinize ulaşabileceğinize dair yeni bir inanç ve geleceğiniz hakkında kararlar almaya istekli olma sürecidir.

  1. Motivasyon ve eylem

Motivasyon ve eylem adımında, öz farkındalık ve yön belirleme süreçlerinden sonra nasıl ilerleceğiniz ile ilgili net bir karar vermiş olmanız gerekir. Daha sonra, kişisel gelişim kitapları, eğitim programları, meditasyon, günlük tutma vb. kendinizi geliştirmek için size motive sağlayacak ve sizi eyleme geçirecek bir yöntem bulmalısınız.

Kişisel Gelişim Eğitimleri Nelerdir?

Kişisel gelişim için sizlere hem oldukça faydalı olabilecek hem de sonucunda sertifikaya sahip olabileceğiniz eğitimleri ve kişisel gelişiminize yatırım yapabileceğiniz kaynakları aşağıda sıralamaktayız. Ayrıca bu eğitimleri kişisel gelişim eğitimleri sayfasında detaylı olarak inceleyebilirsin.

  1. Kişisel Gelişim Programı (28 Günlük Plan)

28 kitap özetinden oluşan bu program ile kendini geliştirmeye hemen başlayabilirsin. 4 haftalık kişisel gelişim planı olarak 15 dakikalık kişisel gelişim kitaplarını ister okuyarak ister dinleyerek faydalanabilirsin.

  1. Kişisel Gelişim Programı (2 Aylık Plan)

54 kitap özetinden oluşan bu program ile kendini geliştirmeye hemen başlayabilirsin. 2 aylık kişisel gelişim planı olarak 15 dakikalık kişisel gelişim kitaplarını ister okuyarak ister dinleyerek faydalanabilirsin.

  1. Kişisel Gelişim Programı (3 Aylık Plan)

72 kitap özetinden oluşan bu program ile kendini geliştirmeye hemen başlayabilirsin. 3 aylık kişisel gelişim planı olarak 15 dakikalık kişisel gelişim kitaplarını ister okuyarak ister dinleyerek faydalanabilirsin.

Kişisel Gelişim İçin Yapılması Gerekenler

Kişisel gelişiminiz için şunları yapmanızı öneririz:

1. Kendinizi tanıyın ve potansiyelinizi farkedin

Gerçek benliğinizi keşfetmek, sahip olabileceğiniz en önemli beceridir. Kim olduğunuzu bildiğinizde, başkalarından izin beklemek yerine ne yapmanız gerektiğini çok iyi bilirsiniz. Yanlış işlere zaman ayırmanın neden olduğu tonlarca hayal kırıklığını atlamanıza izin verir.

Kendinizi bir kez tanıyınca kendinize olan güveniniz artacak ve amacınızı anlayacaksınız. Böylelikle dünya üzerinde büyük etki yaratmaya başlayacaksınız.

2. Öğrenmekten vazgeçmeyin

Sürekli olarak öğrenme, kişisel gelişiminiz açısından hem de bununla birlikte kariyer gelişiminizi sürdürmek için önemlidir. Yaşam boyu öğrenenler, eğitimlerini çeşitli olarak bir portföy gibi görürler.

İyi bir yaşamın peşinden koşan öğrenmekten asla vazgeçmeyenler kariyer gelişiminin resmin tek parçası olmadığını bilirler. Öğrenme ile derin etkileşim deneyimi daha değerli ve hatırlanması daha kolay hale gelir.

3. Kendinize rol modeli edinin

Sadece bununla birlikte kişisel gelişim kolay olmasa da kendinize örnek alabileceğiniz rol modeli seçin. Bu ünlü veya özel yaşamınızdan biri olabilir. Yeter ki size ilham olsun ve motivasyon sağlasın. Çünkü bu kişiler, kişisel gelişim yolculuğunuzda nasıl ilerlemeniz gerektiğine dair faydalı olmalılar.

4. Soru sormaktan çekinmeyin

Öğrenmeyle derin etkileşim deneyimi daha değerli ve hatırlanmasını daha kolay hale getirir. Soru sormaktan asla çekinmeyin. Öğrenmenin bir diğer yolu da soru sormaktan geçmektedir. Böylelikle bilgilerinizi çok daha fazla pekiştirmiş olacaksınız.

5. Gün sonunda düşünün

Kişisel gelişimi gerçekten ciddiye almak istiyorsanız, nasıl geliştirebileceğinizin sürekli olarak farkında olmanız gerekir ve nasıl gelişebileceğinizi bilmenin tek yolu, kendinize nerede ve nasıl hala biraz çalışmaya ihtiyacınız olduğunu düşünmeniz ve sormanızdır.

 

Yazar
Avatar
Eren Artun ErgülPsikolog20 Mayıs 2022
0/1500
Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı

Henüz yorum yapılmadı