İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Ailemle çatışıyorum ne yapmalıyım?

Herşey çok iyi ilerliyor sonra sanki birileri sürekli açığımi arıyor, bundan sonra bana seslerini yukseltiyorlar, kızıyorlar. Kendilerine göre yaptıkları yanlış değil, ama ben ne yaparsam yapayım her zaman suçlu ben oluyorum bazen içimde tutamayıp cevap verdiğimde işler daha fazla kızışıyor. Bana karşı çok fazla baskı yapıyorlar arkadaşlarıma, giydiklerime, söylediklerime, yaptıklarima herşeyime karışıyorlar. Farketmeden onlar yüzünden sürekli yalan söylemeye başladım, bazen dayanamayıp intihar eşiğine kadar bile geliyorum. Bana bağırdıklarında aşırı sinirleniyorum o an herşeyi yıkıp parçalamak istiyorum ama sinriimi içimde tuttukca intihar düşüncesi geliyor ve sinirden sürekli ağlıyorum. Eğer sinirlendigimi ve ağladığımi görürlerse sanki çok yanlış bişe yapıyor gibi hissediyorum. Kendimi sürekli gülmeye zorluyorum. Belki işe yarar diye günlük tutmaya bile çalıştım ama sadece sinirim artıyor. Hiç birşey yapamamak diyememek beni çok yıpratıyor. Ailemin bana karşı güven ve ilgisizlik gibi bir problemi var ve onlardan nefret ettiğimi hissediyorum bazen, onlarla konuşmadığimda sadece kendime zarar veriyorum bu konu hakkında ne yapmalıyım?
Tarih : 11.08.2021 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhaba. Yaşadığınız baskı ortamının, anlaşılmamanın, yargılayıcı üsluba maruz kalmanın sizi özellikle duygusal açıdan oldukça etkilediğini ve yaşam kalitenizi düşürdüğünü anlıyorum yazdıklarınızdan. Bulunduğunuz koşullar sadece davranışlarınızı değil aynı zamanda duygularınızı da baskılamanıza neden olmuş. Fakat aksine özellikle yoğun duygular yaşadığımızda -öfke gibi- bunu bir şekilde dışarı vurmamız gerekir. Enerjimizi faydalı bir yere yönlendirerek, spor yaparak, bize bu duyguları yaşatan kişilerle konuşarak, kendimize ufak çaplı da olsa nefes alma alanları yaratarak.. Bunu başaramadığımızda öfkemiz çevremize ya da kendimize zarar vermeye dönebilir. İçinde bulunduğunuz durumu değiştirmeye imkanınız yoksa duruma adapte olmayı ve yaşananlara farklı gözle bakmayı öğrenmemiz gerekir. Bu yolları da terapi ortamında öğreniriz. Bu nedenle psikolojik destek almak iyi gelebilir.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi