İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Çocuğum arkadaşlarını dövüyor

Çocuğumu demir bir sopayla dövüp korkutmuş bir yakınımızın çocuğu bir kaç kere olmuş ve kimseye söylerse daha çok döveceğini söylemiş. Nasıl bir yol izlemeliyim ona da zarar vermeden nasıl konuşmalıyım. 12 yaşında bir çocuk
Tarih : 03.06.2021 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhaba, öncelikle bu yaş grubundaki çocuklar aile ve çevresindeki yetişkinlerin gösterdiği davranışları benimserler. Aile içinde veya çevresinde bu davranışı görmüş olma olasılığı bu davranışı gösterme olasılığını yükseltmektedir. Aynı zamanda, çocuğunuza öncelikle neden böyle bir davranışı yaptığını, neden arkadaşına şiddetle yaklaştığını, ona neden zarar verdiğini sorgulayın. Onunla sağlıklı iletişime geçebilmek, duygusunu ifade etmesine izin vermek önemlidir. Bu davranışının ona hiçbir şey kazandırmayacağını hatta daha kötü sonuçlar doğurabileceğini ona güzel bir dille anlatın. Sizin tepkilerin ve davranışlarınız çok önemlidir eğer siz de fiziksel ve sözel olarak şiddet uyguluyorsanız, bu onun da aynı şekilde olayları çözmesine yol açacaktır. Bunların yanında, saldırganlığa yol açan enerjisini boşaltması için onunla oyun oynayabilir, veya bir spora yazdırabilirsiniz. Eğer bunların bir çözüm olmadığını düşünüyorsanız, profesyonel destek almanızı öneririm.

Kullanıcı Yorumları

Anonim Kullanıcı
03.06.2021
Teşekkür ederim

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi