İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Heyecanımı kontrol edemiyorum napmalıyım?

İyi günler öncelikle. 18 yaşındayım ve normal derslerde veya online derslerde olsun konuşmakta zorlanıyorum. Konuşmayı istiyorum aslında etrafımda ne derler diye korktuğum için bir türlü başlayamıyorum. Kelimeleri yutarak konuşuyorum çoğu zaman heyecanımdan. Böyle heyecanlandığımda kelimeleri öyle bir yuvarlıyorum ki nasıl çıktı bu benim ağzımdan diyorum. Örneğin, bir şey anlatmak istiyorum kelimeleri toparlayamıyorum kekeliyorum sürekli. Bu sorun çoğu olayda beni etkiliyor. Boy takıntım var. Aslında takılmayacak bir şey ama alışmışım. Takmayınca kendimi boşlukta hissediyorum. Lütfen bir çözüm önerir misiniz? Teşekkür ederim.
Tarih : 30.04.2021 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhaba, eğer sosyal ortamlarda başkalarının seninle alay edeceğini, reddedeceğini ya da yargılanacağını düşünüyorsun ve bununla ilgili yoğun kaygı yaşıyorsun sanırım. Bu kaygının sebebi sosyal fobin olabilir. Bu durum kendine güvenmene ve saygını yitirmene neden olabilir. Bu tedavi edilecek bir rahatsızlıktır öncelikle yaşadığın utangaçlık veya çekinme duygusunu ortadan kaldırmak gerekir. Bunun için öncelikle kendine güven duymalısın, hata yapsan bile bunun normal olduğunu herkesin hata yapabileceğini kendine söylemelisin. İnsan doğası kanunu hata yapabilir. İnsanların sana yaptığı ,eğer varsa, olumsuz tepkileri umursamaman gerektiğini kendine hatırlatmalısın. Bu olumsuz tepkileri Dünyadaki en başarılı insan bile alabiliyor bunu unutma, bunlarla barışık olmalısın. Bunları denemene rağmen sosyal alanlarda yaşadığın korkuların hala devam ediyorsa bir uzmandan yardım almanı tavsiye ederim.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi