Kendimi günahkar hissediyorum

Dini konularda aklıma kötü kötü şeyler geliyor. 1 senedir böyleyim. Hep kendimi günahkar hissediyorum. Belki de çok günahım var bilmiyorum. Okulda yok. Evde delirmek üzereyim. Artık duvarlar üstüme üstüme geliyor. Aklıma kötü düşünceler gelince çok korkuyorum. Uyku düzenim bozuldu. Bazen ağlıyorum bazen ağlayamıyorum bile çok yoruldum. Artık hiçbir aktivite veya rutinlerimi gerçekleştiremiyorum. Umudum kesildi. Ders çalışmak bile istemiyorum. Bir ara intihar etmek istedim yüksek bir yere çıktım ama yapamadım dinimizde günah. Ne yapmalıyım bilmiyorum. Önceden çok çalışkandım ama umudumu kaybettiğim için artık ders çalışmak istemiyorum ders notlarım düştü. Artık tırnak yemekten başka bir şey yapamıyorum nerdeyse. Ne yapmalıyım yazar mısınız lütfen.

12 Nisan 2021
Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar
Psikologofisi Uzmanı
Psikologofisi Uzmanı

Bu sürece nasıl geldiniz, bunun analiz edilmesi terapi sürecinde beraber anlamlandırmanız size iyi gelebilecekler arasında. Motivasyonel bazı çalışmalar yapılabilir. Daha kötüye gitmeden bir terapi almanızı öneririm.

14 Nisan 2021
Psikologofisi Uzmanı
Psikologofisi Uzmanı

Merhaba, öncelikle yaşadığın üzüntü ve duygu karmaşan için üzüldüğümü belirtmek isterim. Aslında kendini ne kadar günahkar hissediyorum desen de günah olduğu için intihardan vazgeçtiğini söylüyorsun, bu yönden bakarsak o kadar da günahkar olmadığını fark etmeni isterim. Yaptıkların aslında düşüncelerin kadar olumsuz değiller bunu kontrol ettiğinde daha güzel bir açıdan bakabileceğini umuyorum. Yaşadığın bu durumun neden kaynakladığını, tam olarak detaylarını bilmediğim için bunu bir uzmanla görüşmen daha faydalı olur. O zamana kadar kendine iyi bakmanı dilerim.

13 Nisan 2021
Kullanıcı Yorumları
0/1500

Henüz yorum yapılmadı

Henüz yorum yapılmadı