Oğlum sigara içiyor hep yalan söylüyor ne yapmalıyız

Merhabalar Oğlum 17 yaşında. Çok zeki biri olmasına rağmen tembel bi öğrenci. Dershaneye gönderiyoruz ama çok bi verim alamadık dün akşam telefonu elinde uyuyakalmış ben de biraz inceledim telefonunu sigara içtiğini arkadaşlarıyla muhabbetlerinden anladım daha öncesinde babası sigara içtiğini fark etti baya bi sinirlendi kızdı bir daha içmeyeceğim dedi. Onu sigaraya alıştıran arkadaşıyla görüşmeme cezası verdi Yasakladığımız arkadaşıyla da görüşmeye devam ediyor kız arkadaşlarıyla uygunsuz muhabbetler yapmışlar müstehcen fotoğraflar paylaşılmış. Biz çocuğumuza nasıl davranmalıyız. Onu bu yalanlarından davranışlarından nasıl kurtarabiliriz.

12 Nisan 2021
Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar
Psikologofisi Uzmanı
Psikologofisi Uzmanı

Ergenlikte yalan davranışı sık görülen şeylerden. Ortak konular oluşturup, anne ya da babadan biriyle konuşabileceği bir ortam oluşturulmalı. Öğüt vermekten ziyade öneri sunmayı deneyin. Anne baba çocuk olarak bir aile terapisi alabilirsiniz ve iletişim hatalarınız üzerine çalışılabilir. Ergen çocuğumun olması aile için de bir stres faktörüdür.

14 Nisan 2021
Psikologofisi Uzmanı
Psikologofisi Uzmanı

Merhaba, siz çocuğunuzun ebeveyni olarak ona doğru bir şekilde davranmalısınız, ne çok baskı uygulamalı, ne de olayın gerisinde kalmalısınız. Eğer çocuğunuzun yalan söylediğini fark ederseniz bunun ne sıklıkla olduğunu ve başkalarına da aynı davranışı gösterip göstermediğini bakmanızda yarar var çünkü çocuğunuz neden yalan söylüyor kısmını anlamanız gerekmektedir. Eğer siz yalanını yakaladığınız da sinirlenmek yerine onun bu davranışın altında yatan nedeni bulursanız bu davranışı düzeltebilirsiniz çünkü yalan öğrenilen bir davranıştır. Çocuğunuz yalan söylediği veya uygun olmayan bir davranışı sergilediği zaman empati kurdurmaya çalışın. Eğer ki bu yalan söyleme davranışı hala devam ediyorsa alışkanlığa dönüşmeden mutlaka bir uzmanla görüşülüp müdahale edilmeli çünkü çocuklar yalan söylemenin işe yaradıklarını gördüklerinde bu tutuma alışkanlık kazanır. Size yardımcı olabilecek, alanında uzman psikologlarımızdan destek alabilirsiniz.

13 Nisan 2021
Kullanıcı Yorumları
0/1500

Henüz yorum yapılmadı

Henüz yorum yapılmadı