İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Sürekli kendimi sorguluyorum geçmiş ile ilgili ne yapmam gerek?

Son ilişkimdeki tartışmada haklıyken haksız duruma düştüm. Baskın bir karakterdi ve travmalarımı yüzüme vurdu. O olaydan sonra sürekli takıntılı bir şekilde kendimi sorguluyorum. Ne yapmam gerek?
Tarih : 29.11.2020 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhabalar, genel olarak insanı tanımladığımızda, duygusal bir makinayız diyebiliriz, insanlar doğumdan, ölene kadar bir şeyler öğrenmeye , öğrendikleri kadarını hayatına uygulamaya ve öğretmeye programlıdır. Rol model alarak, sosyal ve çevresel anlamda ya da kültürel özelliklerle, normlarla kişiler arası ilişki kurarak iyisiyle kötüsüyle öğreniriz. Bu süreç içeresinde olaylara karşı verdiğimiz tepkilerde ve acil durumlarda savunma mekanizmalarını kullanırız. Zaman içerisinde aynı olaylar tekrar karşılaştığımız zaman şemalar, ara inançlar ve otomatik düşüncelerimiz devreye girer. Ya bastırmayı seçeriz ya yansıtmayı ya yüceltmeyi ya da somutlaştırma vs. gibi gibi her insan farklı bir savunma gerçekleştirir. Sizdeki anlattığınız kadarıyla belirli stresöre maruz kaldığınızda bastırmayı seçiyorsunuz. Bu da sizde sürekli kaygı yaratır ve sürekli sorgulamaya iter. Halledilmeyecek bir problem değil. Gereken; sizin istikrarlı olmanız, terapötik süreç ve daha çok bilgi verebilmeniz... Randevu oluşturmayı ihmal etmeyin, görüşmek üzere hoşça kalın... Uzman Klinik Psikolog Ahmet Ali SUNAY

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi