İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Sürekli saçlarımı koparıyorum

Merhaba ben Tuğba. 25 yaşındayım. Yıllardır saçımı parmağıma dolayıp koparıyorum. Başta bunun psikolojik bir durum olduğunu düşünmüyordum. Son zamanlarda iyice arttı bu durum. Artık saçım kalmadı neredeyse. Psikolojik bir şey mi bilmiyorum. Saçımla oynamadan asla uyuyamıyorum. İstemsizce gidiyor elim saçıma farkına bile varmıyorum bazen. Bazı geceler saçım parmağımdayken uyuyakalıyorum. Sonra parmağımın acısına uyanıyorum. Artık parmaklarım yara oldu. Tesettürlüyüm, bazen dışardayken kendime asla engel olamıyorum eşarbımın altından bir tutam saç çıkarıp onla oynuyorum. Ayrıca yaklaşık 1 yıl önce gözümde seğirmeler vardı. Artık beni çok rahatsız ediyordu. Daha sonra dudaklarımda oldu, sonra dilimde, sonra burnumda, aynı zamanda tüm vücudumda. Çok rahatsız ediyor bu durum beni. Sizce bir uzmandan psikolojik destek almalı mıyım? Tüm bunlar psikolojik olabilir mi ?
Tarih : 15.04.2021 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhaba, saç koparma alışkanlığı psikolojik bir rahatsızlıktır. Bazı insanların temizliğe takıntılı olması gibi düşünebilirsiniz. Stresli olduğunuz durumlarda genelde bundan kaçmak için bu davranışı sergiliyor olabilirsiniz. Saçlarınızdaki azalma ve bu davranışı alışkanlık haline getirmeniz farklı rahatsızlıkları beraberinde de getirmiş olabilir. Bu nedenle, bu çeşit rahatsızlıklarda erken dönemde hastalığın tedaviye başlanması önemlidir. Bu yüzden uzmanlarımızdan yardım almanızı tavsiye ederim.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi