İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Üniversite sınavına tekrar hazırlanmalı mıyım?

Ben 18 yaşındayım. Yabancıyım. Türkçem için çok özür dilerim. Ben çocukken zeki bir öğrenciydim. Tüm öğretmenler bunu söylerdi. Ve tüm öğretmenlerim, akrabalarım benden büyük başarılar beklerdiler. Ama son 4 yılda yaşadıklarımdan dolayı (çok kötü şeyler yaşadım) derslere odaklanamıyordum. Ders çalışırken nefesim daralıyordu sanki. Anne-babam sürekli beni ders çalışmıyorsun diye azarlıyordu. Bu da daha çok yoruyordu beni. Hiç bir şey yapmak gelmiyordu içimden. Çocukken resim çizerdim onu bile yapamıyorum. Namaz kılmak istiyordum şimdi içimden gelmiyor. Dua etmek içimden gelmiyor. Bir tek telefonla oynuyorum ona bile boş-boş bakıyorum sadece. Universiteye çalışma döneminde çok uyurdum. Ama gerçekten eskiden böyle değildim. Yaşamak istemiyorum ama ölmek de istemiyorum. Hatta bir kaç kez intihar etmek istemiştim. Şimdi benden bekledikleri puanı kazanamadım Universite için. Rezil oldum herkese. Her gün ağlıyorum. Ağlamaktan yüreğime ağırlık düşüyor, nefes almaktan zorlanıyorum. Ben yeniden Universite için çalışmak istiyorum tek başıma, dershaneye gitmeden yapar mıyım bilmiyorum. Herkes bana nasıl olsa yine okumayacaksın diyor. Ama ben psikolog yardımı alarak çalışmak istiyorum. Ne yapayım şimdi? Nolur yardım edin.
Tarih : 12.08.2021 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhaba, öncelikle sorunu yazarken gösterdiğin önem için teşekkür ederim :) Üniversite sınavı hayatımızın gidişatını bir ölçüde belirleyen önemli bir eşiktir. Fakat yeterliliğimizi, zekamızı, değerimizi ölçmez. Geleceğe yönelik bu belirsizlik, aile baskısı ve geçmişte yaşananlar, yaşının getirdiği duygusal devinim dönemini düşünürsek seni epey etkiliyor gibi gözüküyor. Ebeveynlerimiz bazen sınavlara farklı anlam yükleyebilir ve baskı yapabilirler; farkında olmadan zarar verseler de aslında iyi niyetlidirler. İlk olarak sınavın sizin için ifade ettiği anlamları bulmak gerekir. Başarı-başarısızlık inançlarınız üzerinden çalışılabilir. Tüm bunlar terapi ile şekillenecek süreçlerdir. Psikolojik destek alarak süreci daha rahat atlatabileceğinizi düşünüyorum. Hayat inişli çıkışlı bir süreçtir. Düzlüğe çıkmak biraz daha zaman alır sadece.. ve hayallerini bir tek sen gerçekleştirebilirsin. Onlara gerçeğe dönüşmeleri için fırsat ver :)

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi