İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Yalnız kalma korkum var

22 yaşındayım. Küçüklüğümden beri evde yalnız kalma, uyumada sıkıntı yaşıyorum. Bazen evde ailem olduğunda bile bir anda ürperiyorum ve annemle uyumak ya da telefonda biriyle konuşarak uyumak istiyorum. Aynı sıkıntıyı annem de yaşamış. Bunun sebebi ya da çözümü ne olabilir?
Tarih : 30.08.2021 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhaba. Yalnız kalmaktan dönem dönem korkabiliriz. Fakat bu günlük hayatımızı bu denli etkileyen ve uzun süreli bir durumsa destek almanın zamanı gelmiş demektir. Yalnız kalmaktan korkmanın nedenleri çok çeşitli olabilir. Sizin anlattığınıza göre küçüklükten beri devam etmesi bu durumun sizde küçükken travma deneyimi yaşatması olabilir. Küçükken ebeveyninize ihtiyaç duyduğunuz bir anda yalnız olmanız ya da beklemediğiniz anda ebeveyniniz tarafından yalnız bırakılmanız (terk edilmek olmasa da bir ortamda geçici süreliğine yalnız bırakılmak gibi) veya yalnızken başınıza olumsuz bir olayın gelmesi gibi durumlar buna neden olmuş olabilir. Yalnızlık sizde güvensizlik hissinizi tetikliyor ve ancak başka biri de yanınızdayken güvende hissediyorsunuzdur. Terapilerde uygulanan birtakım tekniklerle sorununuzun üstesinden gelmek mümkün. Tabii burada sizin gayretiniz ve aşmaya yönelik inancınız da çok önemli.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi