10 MADDEDE RUH SAĞLIĞIMIZI KORUMANIN YOLLARI

10 MADDEDE RUH SAĞLIĞIMIZI KORUMANIN YOLLARI
Siz, bedeniniz, zihniniz ve ruhunuzla bir bütünsünüz, bunu unutmayın. Ruh sağlığını bedenden ayrı bir şekilde değerlendirmek eksik olur. Çünkü bedendeki bir hastalık ruhsal bir soruna da sebep olabilir. Ruh ve beden sağlığınızı korumanız için temelde yapmanız gerekenler şunlardır:

1. Nefes alın.Doğru ve düzenli olarak yapılan nefes egzersizleri kaygı ve stres düzeyinizi belirgin bir şekilde düşürür. 

2. Su için.Günde en az 2 litre su içmek bağışıklık sisteminizi güçlendirir, 
yorgunluğu giderir ve daha enerjik hissetmenizi sağlar. İçtiğiniz suyun ph değerinin 6.5 - 9.5 arasında olmasına dikkat edin. 

3. Yediklerinize dikkat edin.İşlenmiş ve raf ömrü uzun gıdalardan, sağlıksız yiyeceklerden uzak durun. 

4. Yürüyün.Haftada 3-4 gün en az 30 dakika açık havada yürüyün. Hava sıcak/soğuk, yürüyecek yer yok gibi bahaneleri bırakın, uygun kıyafetler giyin ve çıkın. Soğuk havada yürümek 
strese birebirdir. 

5.  Bir amacınız olsun.Sabah yataktan kalkmaya değecek bir amaç edinin. Amacınız ulaşılabilir olsun ki onu gerçekleştiremezseniz kendinize kızıp suçluluk duygusuna kapılmayın.  
 

6. Beklentilerinizi gözden geçirin.Yüksek beklentiler mutsuz eder. Becerebiliyorsanız kimseden bir şey beklemeyin :)

7. Daha az şikayet edin.Kimse sürekli şikayet eden birini yakınında istemez. Size en yakın kişi sizsiniz, kendinize bunu yapmayın.

8. Duygu ve düşüncelerinizin farkında olun.Kırgınlık, suçluluk ve öfke duyguları hem bedene hem de zihne zararlıdır, sizi hasta eder.

9. Hiçbir şeyi abartmayın.


Yemek yemeyi, işinizi, evinizi, arabanızı, çocuğunuzu hatta sevmeyi... Bir gün kaybedebileceğiniz şeylerle övünmek, onlara çok bağlanmak sizi mutsuz eder.


10. Başınıza her an; hastalık, kaza, kayıp, savaş...  kısaca bir kötülük geleceği korkusuyla "şimdi" den uzaklaşmayın.Hatta bunların olabileceği gerçeğini kabul edin. Elinizden geleni yapın, gelmeyen için teslim olun. Endişeleri değil, güzel düşünceleri besleyin. 

Bu konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi veya bireysel destek almak isterseniz bana psikologofisi.com sitesinden ulaşabilir ve online terapi alabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim.
ONLINE PSİKOLOJİK DESTEK

Yüz yüze anlatmaktan çekineceğiniz her türlü probleminizi, online psikologlarımıza isminizi vermeden danışabilirsiniz.

ÜCRETSİZ DENE ya da CANLI DESTEK

Türkiye’nin en hızlı büyüyen online psikolojik danışmanlık platformuyuz!

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Kendinizi kötü mü hissediyorsunuz?

Eğer cevabınız 'EVET' ise psikologlarımızdan anında online terapi alabilirsiniz.

ONLINE TERAPİ AL
Arama
Popüler Gönderiler