İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

10 Maddede Ruh Sağlığımızı Korumanın Yolları

10 Maddede Ruh Sağlığımızı Korumanın Yolları

Siz, bedeniniz, zihniniz ve ruhunuzla bir bütünsünüz, bunu unutmayın. Ruh sağlığını bedenden ayrı bir şekilde değerlendirmek eksik olur. Çünkü bedendeki bir hastalık ruhsal bir soruna da sebep olabilir. Ruh ve beden sağlığınızı korumanız için temelde yapmanız gerekenler şunlardır:
 
1. Nefes alın
Doğru ve düzenli olarak yapılan nefes egzersizleri kaygı ve stres düzeyinizi belirgin bir şekilde düşürür. 
 
2. Su için.
Günde en az 2 litre su içmek bağışıklık sisteminizi güçlendirir, yorgunluğu giderir ve daha enerjik hissetmenizi sağlar. İçtiğiniz suyun ph değerinin 6.5 - 9.5 arasında olmasına dikkat edin. 
 
3. Yediklerinize dikkat edin.
İşlenmiş ve raf ömrü uzun gıdalardan, sağlıksız yiyeceklerden uzak durun. 
 
4. Yürüyün.
Haftada 3-4 gün en az 30 dakika açık havada yürüyün. Hava sıcak/soğuk, yürüyecek yer yok gibi bahaneleri bırakın, uygun kıyafetler giyin ve çıkın. Soğuk havada yürümek strese birebirdir. 
 
5.  Bir amacınız olsun.
Sabah yataktan kalkmaya değecek bir amaç edinin. Amacınız ulaşılabilir olsun ki onu gerçekleştiremezseniz kendinize kızıp suçluluk duygusuna kapılmayın.  
 
6. Beklentilerinizi gözden geçirin.
Yüksek beklentiler mutsuz eder. Becerebiliyorsanız kimseden bir şey beklemeyin :)
 
7. Daha az şikayet edin.

Kimse sürekli şikayet eden birini yakınında istemez. Size en yakın kişi sizsiniz, kendinize bunu yapmayın.

8. Duygu ve düşüncelerinizin farkında olun.

Kırgınlık, suçluluk ve öfke duyguları hem bedene hem de zihne zararlıdır, sizi hasta eder.

9. Hiçbir şeyi abartmayın.

Yemek yemeyi, işinizi, evinizi, arabanızı, çocuğunuzu hatta sevmeyi... Bir gün kaybedebileceğiniz şeylerle övünmek, onlara çok bağlanmak sizi mutsuz eder.
 
10. Başınıza her an; hastalık, kaza, kayıp, savaş...  kısaca bir kötülük geleceği korkusuyla "şimdi" den uzaklaşmayın.
Hatta bunların olabileceği gerçeğini kabul edin. Elinizden geleni yapın, gelmeyen için teslim olun. Endişeleri değil, güzel düşünceleri besleyin. 

Bu konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi veya bireysel destek almak isterseniz bana psikologofisi.com sitesinden ulaşabilir ve online terapi alabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim.

Tarih : 14.12.2019
Yazar :

Psikolog

Şebnem Akı Karaoğlu

Merhaba, ben Uzman Psikolog Şebnem Akı Karaoğlu. Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi, İmge Terapi, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, Cinsel Terapi, Aile ve Çift Terapisi uygulamaktayım. Bipolar Bozukluk, Borderline Kişilik Bozukluğu, Çocuk ve Ergen Danışmanlığı, Yas Psikolojisi, OKB, Anksiyete, B... Devamını Oku

Kullanıcı Yorumları


Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Son Eklenen Makaleler


Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi