İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Aşk Acısı ile Nasıl Başa Çıkabiliriz?

Aşk Acısı ile Nasıl Başa Çıkabiliriz?

Toplumların ve kültürlerin ‘aşk’ tanımı çok farklı anlamlara gelebilirken her bir bireyin aşkı tanımlaması ve bunu yaşaması da birbirinden farklıdır. Tek bir ortak nokta var ise o da aşkın çözülememesidir. Belki de aşkı aşk yapan henüz aşkın tam olarak anlaşılamamış olmasıdır. Elbette aşk üzerine birtakım bilimsel veriler mevcuttur. Mesela aşkın ne kadar sürdüğüne dair (ort. 17 ay) bir iddia ortaya atılmıştır ama ortak net bir sonuç yoktur. Aşkın ne kadar sürdüğüne dair daha detaylı bilgi için ‘Aşkın Birgün Bittiği Gerçeğinin Bilimsel ve Sosyolojik Açıklaması’ adlı yazıyı okumanızı öneririm.

Aşk Acısı Nedir?

Aşık olduğunuz kişiyi, saati, zamanı ve yeri seçemezsiniz. Aşık olmak sizin kontrolünüz dışında gelişen bir şeydir. Bu benzersiz aşkınız karşılık bulamadığında veya bulup da kaybettiğinizde ise ‘aşk acısı’ yaşarsınız. Peki bu aşk acısı nedir? Aslına bakarsanız, her birey aşık olduğu kişiyi baş kahraman yaptığı bir masalın içine girer. Ne gerçekten o kişinin özelliklerini enine boyuna irdeleyebilir ne de gerçek dünyada ayakları yere basar. Aşk, olağanüstü olaylar silsilesidir. Aşk ve olağanüstü olaylar üzerine hazırladığım listeyi gelin birlikte inceleyelim. Böylelikle ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız:
  • ‘Kalbim yerinden çıkacak gibi oluyor’
  • ‘Karnımda kelebekler uçuşuyor’
  • ‘Sadece onu düşünüyorum’
  • ‘Dünyada gördüğüm en mükemmel insan’
  • ‘O giderse dünyam yıkılır’

Aşkın içinde olan olağanüstü olaylar dizisini istediğimiz kadar uzatabiliriz.

Peki Aşk Acısı Nasıl Geçer?

Aşk acısı yaşandığında bununla nasıl başa çıkılabilir? Öncelikle aşk acısının hangi konseptte yaşandığını incelememiz gerekiyor. Aşk acısının kaynağı sadakatsizlik, aldatma, ihtiyaçlarınızın karşılanmaması veya karşılıksız kalması gibi bir çok sebepten kaynaklanabilir. İhanet ve aldatma durumunda neler yapabileceğiniz konusunda daha önceden bir yazı paylaşmıştık.

Aşk acısının sebebini bulduktan sonra bakılması gereken diğer bir konu, bu acının gündelik hayatınızı nasıl etkilediği konusudur. Kendinize şunu sormalısınız: bir günde yapmam gereken işlerimi aşk acısı yaşamadığım döneme kıyasla yapabiliyor muyum yoksa içimden hiçbir şey yapmak gelmiyor ve bütün gün sadece aşk şarkıları dinleyip duvara mı bakıyorum? Eğer cevabınız evet ise o zaman değiştirmeniz gereken bir takım davranışlar var. Davranışlar diyorum çünkü duygularınızı değiştirmeniz ve aşk acısından sıyrılmanız çok kolay olmayabilir. Peki 'neden beni kötü hissettiren duygularla savaşmıyorum?’ diyebilirsiniz. Bu duygulardan kurtulmaya çalışmak bu acılı süreci yok saymak demektir. Aslında aşkın getirdiği mutlulukları ve olumlu duyguları nasıl yaşayıp özümsediyseniz, aşk acısının getirdiği ve hissettiğiniz olumsuz duygular da bu bütünün bir parçasıdır. Sadece olumsuzluklara odaklanmayıp aşk acısını hissetmenizin aslında ne kadar normal olduğunu ve bunun da yaşanması gereken bir süreç olmasının doğal olduğunu kendinize hatırlatabilirsiniz. 


Ek olarak, evet aşk acısı size çok kötü hissettiriyor ve ölecekmişsiniz gibi geliyor olabilir ancak aşk acısından kimse fizyolojik olarak ölmez. Bu bir döngüdür ve bu döngüyü kesmez ve kendinize izin verirseniz aşk acısının o yoğun sancılı dönemini atlatabilirsiniz. Bu duyguları ifade edebileceğiniz alanlar oluşturmak mümkün. Örneğin, hissettiklerinizi yazmak bu süreci çözümlemenize yardımcı olacaktır. Sonuçta birçok sanatçının beslendiği kaynak aşk acısı ve kalp kırıklıkları değil midir? Benim en sevdiğim sanatçılardan birisi Sezen Aksu’dur ve aslında minik serçemizin şarkılarında herkes kendinden veya yaşadıklarından parçalar hatta bütünler bulabilir. Aşk evrensel bir dildir ve bunu her dilde veya her sessizlikte bulmanız çok kolaydır. O zaman bunu ifade etmekten çekinmeyip bu ortak havuzun içinde korkmadan paylaşabiliriz. 

Aşk acısını yaşarken en önemli konulardan birisi de iletişimi sağlam kurmaktır. Yaralanmış olabilirsiniz ancak bu ilişkiyi sürdürmek isterseniz, partnerinizi suçlamadan ‘sen’ cümlelerini kullanmaktan kaçınarak ona nasıl hissettiğinizi ifade edebilirsiniz. Genelde ilişkilerde olumsuzluklar baş göstermeye başladığında, partnerler bu sorunlara çözüm odaklı yaklaşmaktansa uzaklaşmayı veya suçlu aramayı seçebilirler. Ancak alternatifler oluşturmak ve çözüm odaklı yaklaşabilmek bu sıkıntılardan kurtulmanızın bileti olabilir. İletişiminizi iyi kurduğunuzu düşünüyorsanız ve elinizden geleni yaptığınıza inanıyorsanız objektif kalarak, ilişkide kalmak ile ilişkiden ayrılmanın artı ve eksilerinin listesini çıkararak ayrılmayı ve kalmayı tercih edebilirsiniz. İnişler ve çıkışlar bu hayat yolculuğunda gerçekleşen çok doğal durumlardır ve bu nedenle romantik ilişkilerde de aşk acısı çekmek bir o kadar normaldir. ‘Evrimsel Psikoloji Çerçevesinde Romantik İlişkiler’ adlı yazıda romantik ilişkilerin serüvenini detaylıca anlatmıştık.


Aşk acısı içerisinde kaybolmayı seçmektense, ne kadar kötü hissederseniz hissedin davranışlarınızın kontrolünün sizde olduğunu unutmadan ve seçim özgürlüğünüzün farkına vararak hayatınıza devam edebilirsiniz. Bu yolda psikolojik destek almak istiyorsanız, kendinizi bir uzmanla konuşarak daha iyi ifade edebileceğinizi ve acınızı hafifletmede profesyonel destekten yanaysanız her zaman bizimle görüşme yaparak online terapi alabileceğinizi de unutmayın. Hepinize aşkınızı emekle katıştırarak sevgiye dönüştürebileceğiniz sağlıklı ilişkiler temenni ediyorum.
 
Tarih : 22.02.2019
Yazar :

Psikolog

Eren Artun Ergül

Merhabalar ben Psikolog Eren Artun Ergül. Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunuyum. 13 yıllık mesleki tecrübem ve aldığım çeşitli psikoterapi eğitimleri ile zor günler yaşadığınız bu süreçte sizlere destek olmak istiyorum. Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi ve Kabul ve Kararlılık Terapisi (A... Devamını Oku

Kullanıcı Yorumları


Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Son Eklenen Makaleler

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi