İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Depresyonda Mısınız Yoksa Sadece Üzgün mü?

Depresyonda Mısınız Yoksa Sadece Üzgün mü?

Depresyon” kelimesi son zamanlarda popülaritesi artmış bir kelime. Ne zaman kendimizi üzgün hissetsek “depresyondayım” diyoruz. Fakat genel inanışın aksine depresyon ve üzgün hissetmek aynı şey değildir. 

Genelde üzüntü ruh halimizi kısa süreli olarak etkileyen, gelip geçici bir durumdur. Fakat depresyon yaşamı dayanılmaz hale getirir, günlük işlerimizi yapmamızı engeller ve karanlık bir sarmal gibi sarar. Depresyonun etkilerini daha iyi bir şekilde anlamak isterseniz “Bir Beyaz Yakalının Depresyon Öyküsü” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yaşamlarında zorlu bir dönem geçiren kişiler için yaşadıklarının normal bir durum mu yoksa klinik depresyon mu olduğunu ayırt etmek kolay olmayabilir. Eğer siz de bu tür bir dönemden geçiyorsanız ve yaşadıklarınızın depresyon belirtisi olup olmadığından emin olamıyorsanız aşağıdaki işaretlere göz atmak isteyebilirsiniz;


1. Hemen hemen her şey kendinizi üzgün hissetmenize mi neden oluyor?

Üzüntü hissinin kaynağı genellikle yaşadığımız spesifik bir olaya dayanır. Örneğin; hiç beklemediğiniz bir anda işinize son verilmesi, finansal zorluklar ya da ayrılık gibi deneyimler kendimizi bir süreliğine kötü hissetmemize neden olabilir. Bu his en fazla birkaç gün içinde geçer. Ardından yaşadığınız kayıpları telafi edebilmek için yeniden çalışacak ve hayata karışacak gücü kendinizde bulabileceksiniz.
 
Öte yandan yaşamınızda var olan hemen hemen her şey kendinizi kötü ve üzgün hissetmenize neden oluyorsa depresyonun kıyısında dolaşıyor olabilirsiniz. Hatta gülümseyen depresyon yazımızda da bahsettiğimiz gibi dışarıdan bakıldığında her şey normal gözükse de içinizde depresyonun tüm belirtilerini yaşıyor olabilirsiniz.


2. Yapmaktan en çok zevk aldığınız şeylerden artık eski tadı alamıyor musunuz?

Depresyon; tüm heyecanınızı, mutluluğunuzu, yaşam enerjinizi sömüren bir girdap gibidir. Eskiden yapmayı sevdiğiniz; güzel bir film izlemek, deniz kenarında küçük bir yürüyüş yapmak ya da en sevdiğiniz yemekleri yemek gibi sizi en çok mutlu eden şeylerden artık hiçbir tat alamıyorsanız bu durumun altında depresyon yatıyor olabilir.
Kendimizi üzgün hissettiğimizde bize keyif veren şeylerle uğraşmak genellikle kendimizi yeniden iyi hissetmemizi sağlar ancak konu depresyon belirtileri olduğunda durum bu kadar basit olmayabilir.
 

3. İçinde bulunduğunuz duygu durumundan bir türlü kurtulamıyor musunuz?

Kendimizi üzgün hissettiğimiz günlerde kısa bir moral konuşmasının ardından keyfimizi yerine getirecek şeylerle uğraşmak genellikle bu üzgün duygu durumunu da aşmamıza yardımcı olur. Ancak depresyondaki kişiler için içinde bulundukları ruh durumundan bir silkelenmeyle kurtulmak, en basit tabiriyle “mutlu olmayı seçmek” çoğu zaman mümkün değildir ve kendilerini iyi hissedebilmek için bu süreçte alanında uzman bir psikolog ile düzenli psikolojik desteğe ihtiyaç duyarlar.
 
Bu konuda daha detaylı bilgi almak için depresyon nasıl tedavi edilir? Sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.
 

4. İhtiyacınız olan motivasyonu bir türlü bulamıyor musunuz?

Üzgün olduğumuzda her ne kadar canımız hiçbir şey yapmak istemese de aslında günlük aktivitelerimize katılacak enerjiye sahibizdir. Örneğin; bir önceki gün eşinizle tartıştığınız için canınız yataktan çıkmak istemese de ertesi gün işe gidecek ve sorumluluklarınızı yerine getirecek motivasyona sahipsinizdir.
 
Depresyonda olduğunuzda mesainize gitmediğiniz için işten çıkartılacağınızı bilseniz bile yataktan kalkmanız mümkün olmayabilir. İstemeden de olsa ailenizi ve size güvenen arkadaşlarını yarı yolda bırakıyor olabilirsiniz.
 

5. İştahınızda ya da kilonuzda belirgin değişimler mi yaşıyorsunuz?

Neredeyse hepimiz yaşamımızın belirli dönemlerinde iştahımızda ve kilomuzda değişimler yaşarız. Son dönemde akşam yemeklerini biraz fazla kaçırmış ya da yoğun bir iş temponuz olduğu için beslenmenize dikkat edememiş olabilirsiniz.
 
Depresyondaysanız canınız hiçbir şey yemek istemediği için yemeyi tamamen bırakabilir ya da yiyecekleri hissettiğiniz bu boşluğu dolduracak bir savunma mekanizması olarak kullanıyor olabilirsiniz.
 
Depresyon belirtileri sayfamızda da belirttiğimiz gibi eğer iştahınızda ve kilonuzda belirgin değişimler gözlemliyorsanız depresyonun fiziksel belirtilerinden birini yaşıyor olabilirsiniz.
 
Elbette yukarıda bahsettiğimiz belirtileri kısa bir dönem için yaşamış olmanız depresyonda olduğunuzu göstermez. Bir kişinin depresyonda olduğunu söyleyebilmek için depresyon belirtilerinin haftalarca hatta aylarca devam ediyor olması gerekir.
 
Daha fazla bilgi almak isterseniz sizler için gerçekleştirdiğimiz 15 dakikalık ücretsiz seans hizmetimizi deneyimleyebilirsiniz. Platformumuzdaki uzmanlarımız ile aklınızdaki tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz.
Tarih : 20.06.2017
Yazar :

Psikolog

Şebnem Akı Karaoğlu

Merhaba, ben Uzman Psikolog Şebnem AKI KARAOĞLU. Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi, İmge Terapi, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, Cinsel Terapi, Aile ve Çift Terapisi uygulamaktayım. Bipolar Bozukluk, Borderline Kişilik Bozukluğu, Çocuk ve Ergen Danışmanlığı, Yas Psikolojisi, OKB, Anksiyete, B... Devamını Oku

Kullanıcı Yorumları

Anonim Kullanıcı
14.05.2021
very nice blog

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Son Eklenen Makaleler

instagram desktop
instagram mobile

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi