İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Dürtüsellik, dikkatsizlik ve aşırı motor aktivite içeren Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, (DEHB) akademik ve sosyal problemlere yol açar. Çocuk yaşlarda başlayan DEHB’nin, yaş ilerledikçe semptomları azalabilir fakat çocuğun yaşam kalitesini ilerleyen yaşlarda da etkileyecek güçte olduğu göz önünde bulundurulup, teşhis ve tedavisi sağlanmalıdır. Erkekler kızlara oranla 4 kat daha sık teşhis edilir. Kızlarda DEHB’nin semptomları daha az belirgindir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

-Zihinsel çaba gerektiren bir tasla birkaç dakikadan fazla odaklanamama,

-Dürtüsel davranma, sosyal kuralları gözardı etme, hayal kırıklığına uğradığında saldırganlaşma,

-Aşırı hareketlilikle ebeveyni ve öğretmeni yorma, diğer çocukları rahatsız etme,

-Konsantre olamama, stratejik düşünmede yetersizlik sonucu kendi davranışlarını yönlendirememe, davranışı organize edememe,

-Dış faktörlerden etkilenme ve sürekli dikkat gerektiren tasklarda yetersizlik,

-Hafıza, planlama, neden sonuş ilişkisi ve problem çözmede akademik ve sosyal durumlarda yetersizlik, duygusal durumu yönetememe

Çocuğa DEHB teşhisi bu semptomların 7 yaşından önce kalıcı bir problem olarak ortaya çıkmasıyla konulur.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun Kökenleri

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu daha çok kalıtsaldır. Tek yumurta ikizleri bunu çift yumurta ikizlerine göre daha çok paylaşır(Rasmussen&Rietvelt, 2004).  DEHB olan çocuklarda, cerebral cortexte ve önlobtaki motor kontrolünün sağlandığı diğer bölgelerde yapısal anormallik görülür. Beyin işlevi açısından elektriksel ve kan akışı aktivitesi daha azdır. Sinirleri ve hormonları etkileyen bazı genlerinde DEHB’de etkisi vardır( Biederman&Spencer; Quist&Kennedy, 2001).

DEHB çevresel faktörlerle de ilgilidir. Doğum öncesi teratojenler, alkol, yasal olmayan ilaç sigara kullanımı ve bunlara maruz kalma dikkatsizliğe ve hiperaktiviteye yol açar (Milberger et al., 1997). Mutsuz ve stresli bir evlilik DEHB’ye nadiren neden olur fakat çocuğun bu semptomları yoğun bir şekilde yaşamasına yol açabilir.

Dehb'nin Tedavisi

Çoğunlukla ilaç tedavisi kullanılır Dozaj dikkatli bir şekilde ayarlanır.  İlaç kullanan çocuklarda yüzde 70 oranında hareketlilik seviyesini azaltır, dikkati geliştirir, akran ilişkileri ve akademik performansları artar (Greenhill et al., 1999). Bu uyarıcılar önlobtaki aktivasyonu arttırır, çocuğun dikkat kapasitesini ve süresini arttırarak tasklardaki performansını geliştirir. Kalpte yan etkileri olabilir.

Tek başına ilaç yeterli değildir. Çocuğun davranışları hem model alarak, kimi zaman da pekiştirerek öğrenmesi gerekmektedir. Hem bilişsel hem davranışsal terapilerle desteklenmelidir. Ebeveynin ve öğretmenin de süreçte sabırlı olması önemlidir.  Tedavi edilmesi gerekir. Ailenin de bu süreçte destek alması gerekmektedir. Siz de doğru bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız psikologofisi.com'da bulunan uzman psikologlardan dilediğiniz zaman profesyonel destek alabileceğinizi unutmayın. Karakteristik kusur olarak değil, daha çok kalıtsal faktör olarak görülmelidir.

Daha fazla bilgi almak isterseniz sizler için gerçekleştirdiğimiz 15 dakikalık ücretsiz seans hizmetimizi deneyimleyebilirsiniz. Platformumuzdaki uzmanlarımız ile aklınızdaki tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz.

 

References

Rasmussen&Rietvelt, 2004, CHILD DEVELOPMENT

Milberger et al., 1997, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9000779/

Greenhill et al., 1999, CHILD DEVELOPMENT

Tarih : 13.09.2020
Yazar :

Psikolog

Şebnem Akı Karaoğlu

Merhaba, ben Uzman Psikolog Şebnem AKI KARAOĞLU. Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi, İmge Terapi, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, Cinsel Terapi, Aile ve Çift Terapisi uygulamaktayım. Bipolar Bozukluk, Borderline Kişilik Bozukluğu, Çocuk ve Ergen Danışmanlığı, Yas Psikolojisi, OKB, Anksiyete, B... Devamını Oku

Kullanıcı Yorumları


Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Son Eklenen Makaleler

instagram desktop
instagram mobile

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi