İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Gülümseyen Depresyon

Gülümseyen Depresyon

Günlük hayatta en çok karşılaştığımız soru şüphesiz “Nasılsın?” sorusudur. Bu soru karşısında çoğumuz gülümseyerek “İyiyim” cevabını otomatik olarak veririz. Peki kaçımız gerçekten iyi hissettiği için bu cevabı veriyor?

Gün içinde karşılaştığınız insanları düşünün. Sizce kaç tanesi dışarıdan bakıldığında gayet mutlu görünürken aslında içinde sessizce kopan fırtınalarla boğuşuyor? Maalesef bu sayı düşündüğümüzden de fazla...

Depresyon dendiğinde aklımıza gelen ilk görüntü üzgün, mutsuz, yataktan çıkmaya hali olmayan, dokunsanız ağlayacakmış gibi duran insanlar olur genellikle. Ancak gizli depresyonun 6 çok bilinmeyen belirtisi yazımızda da bahsettiğimiz gibi durum her zaman bu kadar basit olmayabilir.

Karşınızda kocaman bir gülümsemeyle oturan en yakın dostunuz ya da ofise adım attığı anda enerjisiyle herkesi kendisine hayran bırakan çalışma arkadaşınız içten içe depresyonun karanlık dehlizlerinde yolunu bulmaya çalışıyor olabilir.

Son dönemde bu alanda yapılan araştırmalar da depresyon belirtileri yaşayan kişilerin %71’inin bu belirtileri saklamaya çalıştığını gösteriyor.

 

Gülümseyen Depresyon Nedir?

Majör depresyonun bir formu olan gülümseyen depresyon; dışarıdan bakıldığında mutlu görünen, her ne kadar içlerinde depresyonun tüm belirtilerini yaşasalar da acılarını gülümsemeleriyle bastırmaya çalışan ve çoğu zaman kişinin kendisinin bile depresyonda olduğunu fark edemediği atipik belirtilerle seyreden bir duygu durum bozukluğudur.

Gülümseyen depresyon olarak adlandırılan depresyonun bu formunu yaşayan kişiler genellikle aile ve iş hayatlarında belirli bir düzene sahip, başarılı ve eğitim seviyesi yüksek kişilerdir. Dışarıdan bakıldığında toplumsal, profesyonel ve sosyal hayatlarında herhangi bir uyumsuzluk ya da problem görülmez. Dış görünüşleri son derece düzgün ve yerindedir.

Ancak kapalı kapılar arkasında kendileriyle bitmeyen bir savaş içindedirler. Zihinleri değersizlik, yetersizlik, tükenmişlik, suçluluk, ümitsizlik gibi olumsuz duygu ve düşüncelerle doludur. Yaşam öykülerine bakıldığında genellikle daha önce de depresyon ve anksiyete belirtileri gösterdikleri, psikolojik destek ve antidepresan (ilaç) kullanımı konusunda tecrübeli oldukları görülür.

Gülümseyen depresyonun en güçlü belirtilerinden biri üzgünlük hissidir. Dışarıya karşı her şeyin yolunda olduğunu söyleyen gülümsemeleri gerçek duygularını saklayabilmek için geliştirdikleri bir savunma mekanizmasıdır.

Her ne kadar tam zamanlı bir işleri, sevdikleri bir aileleri, aktif bir sosyal yaşamları olsa da yaşamın gerçek amacına dair geçmeyen, varoluşsal bir kaygı taşırlar; sanki bir şeyler hep eksiktir. Bu “eksiklik” duygusuna kapalı kapılar arkasında yaşadıkları panik ataklar, korku ve öfke nöbetleri, düşük öz güven algısı, uyku problemleri, huzursuzluk, ümitsizlik, çaresizlik gibi belirtiler de eşlik eder.

 

Gülümseyen Depresyon ve İntihar

İntihar, gülümseyen depresyon belirtilerine sahip kişiler için ciddi bir tehdit olabilir. Tipik majör depresyon belirtileri gösteren kişilerde intihar düşünceleri görülse de genellikle bu düşüncelerini uygulayacak enerjileri olmadığı için eyleme geçmezler. Ancak gülümseyen depresyon belirtileri taşıyan kişiler kendi intiharlarını planlayabilecek ve bu planı uygulayabilecek enerji ve motivasyona sahiptirler.

Bu nedenle depresyonun bu formu klasik depresyon vak’alarına göre çok daha tehlikeli ve ölümcül olabilir.

Daha fazla bilgi almak isterseniz sizler için gerçekleştirdiğimiz 15 dakikalık ücretsiz seans hizmetimizi deneyimleyebilirsiniz. Platformumuzdaki uzmanlarımız ile aklınızdaki tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Tarih : 16.06.2017
Yazar :

Psikolog

Şebnem Akı Karaoğlu

Merhaba, ben Uzman Psikolog Şebnem AKI KARAOĞLU. Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi, İmge Terapi, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, Cinsel Terapi, Aile ve Çift Terapisi uygulamaktayım. Bipolar Bozukluk, Borderline Kişilik Bozukluğu, Çocuk ve Ergen Danışmanlığı, Yas Psikolojisi, OKB, Anksiyete, B... Devamını Oku

Kullanıcı Yorumları


Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Son Eklenen Makaleler

instagram desktop
instagram mobile

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi