İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Bipolar

Bipolar

Manik depresyon olarak da bilinen bipolar bozukluk, kişinin duygu durumunda ve enerjisinde yaşadığı şiddetli yükselme ve düşmeleri ifade eden bir duygu durum bozukluğudur. Zaman zaman hepimiz duygu durumumuzda ve modumuzda değişimler yaşarız ancak bipolar bozuklukta yaşanan bu şiddetli ve ani değişimler kişinin yaşamı üzerinde ciddi etkiler bırakabilir. 18 yaş üzerindeki prevelans oranı yaklaşık 1.1% olarak tespit edilen bipolar bozukluk dünya genelinde belirli bir yılda 51 Milyondan fazla kişiyi etkileyen, son derece yaygın bir rahatsızlıktır.

Manik depresyon olarak da bilinen bipolar bozukluk, kişinin duygu durumunda gerçekleşen çok yüksek orandaki değişimleri kapsar. Eğer bipolar bozukluğunuz olduğunu düşünüyorsanız, sistemimizdeki psikologlardan profesyonel destek alabilirsiniz. Ayrıca psikoloğunuz ile birlikte uygulayacağınız test, tedavi sürecinin hızlı ve verimli bir şekilde ilerlemesini sağlar. Dünya genelinde son derece yaygın olan bu duygu durum bozukluğunda,kendinizi asla yalnız hissetmenizi istemeyiz. Psikologlarımız ile birlikte size yardımcı olmak için buradayız.

Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar bozukluğun teşhisinde en etken faktörlerden biri ruh durumundaki değişimlerin ani olması ve normal ruh durumu değişikliklerine göre çok daha keskin bir yapıda ilerlemesidir. Bipolar bozukluk genellikle erken yetişkinlik döneminde ortaya çıkar ve yaşam boyu devam eder. Bipolar bozukluk yaşayan kişiler hastalığın değişken doğası gereği bir rahatsızlıkları olduğunu fark etmeden uzun yıllar tedaviden uzak kalabilirler.

Bipolar bozukluk, rahatsızlığı yaşayan kişiler için olduğu kadar yakın çevreleri ve aileleri için de son derece yıkıcı ve üzücü senaryolara neden olabilir. Henüz bipolar bozukluğu tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da uygun tedavi yöntemleriyle kontrol altına alınabilen ve kişilerin normal bir hayat sürmelerine olanak sağlayan bir hastalıktır.

Bipolar Bozukluklar Kaç Yaşında Başlar?

Bipolar bozukluklar genellikle 15-24 yaş aralığında ortaya çıkar ve yaşam boyu devam eder. Mani teşhisinin yeni olması çocuklarda ve 65 yaş üzeri bireylerde az rastlanan bir durumdur.

Bipolar bozukluk, ruh durumundaki değişikliklerin çok ani olması ve normale göre çok keskin bir yapıda ilerlemesidir. Bipolar bozukluk yaşayan kişiler hastalığın doğası gereği bir rahatsızlıkları olduğunu farketmeden uzun yıllar tedaviden uzak kalabilirler. Siz de kendi içinizde en kısa sürede farkındalık yaratmak, bu süreci en olumlu şekilde atlatmak isterseniz, yanınızdayız ve elimizden geleni yapacağız.

Bipolar Bozukluk Neden Olur?

Günümüzde bipolar bozukluğa neden olduğu düşünülen genetik formasyon henüz tam olarak tespit edilememiş olsa da bu alanda yapılan araştırmalar bipolar bozukluğun genetik olduğunu gösteriyor. Genetik mirasları nedeniyle bipolar bozukluğa yatkın kişilerde stresli yaşam olayları gibi tetikleyicilerin etkileriyle rahatsızlık gelişebiliyor. Bununla birlikte beyin gelişimi, yapısı ve hücreler arasındaki iletişimi sağlayan nörotransmitterların da bipolar bozukluk gelişiminde etkili olduğu düşünülüyor.

Genetik miras, beyin yapısı, gelişimi ve hücreler arası iletişimi sağlayan nörotransmitter gibi sebeplerin bipolar bozukluk gelişiminde etkili olduğu düşünülüyor. Yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz, bunun için sadece ilk adımı atmanız yeterli.

Bipolar Bozukluklar ve Psikoterapi

Bipolar bozuklukların tedavisinde uygulanan psikoterapi kişiye problemleriyle nasıl başa çıkabileceğini öğretmesi, aile ve arkadaşlarıyla yaşadığı çatışmaları çözümleyebileceği yöntemleri gösterebildiği için tedavi sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır. Psikoterapi ve psikolojik destek uygulamalarıyla bipolar bozukluğa eşlik edebilecek madde kullanımı ya da kaygı bozukluklarının da önüne geçilebilir.

Bipolar bozuklukların tedavisinde sıklıkla kullanılan terapi yöntemleri;

 1. Bilişsel Davranışçı Terapi
 2. Kişilerarası ve Sosyal Ritim Terapisi
 3. Aile Odaklı Terapi

Bilişsel Davranışçı Terapi:

Bilişsel davranışçı terapilerde amaç kişinin düşüncelerinin duygularını nasıl etkilediğini kavramasıdır. Terapi uygulamalarında danışan negatif düşünce ve davranış kalıplarını pozitif yaklaşımlara nasıl değiştirebileceğini öğrenir. Bipolar bozukluklarda terapinin odağı semptomların yönetilebilmesi, problem çözme yetilerinin geliştirilmesi ve tedavi sırasında yaşanabilecek gerilemeleri önleyebilmektir.

Kişilerarası ve Sosyal Ritim Terapisi:

Kişilerarası terapi uygulamaları mevcut ilişki sorunlarına ve hastanın kendisi için önem taşıyan kişilerle ilişkilerinin geliştirilmesine odaklanır. Kişilerarası terapide amaç bu tarz sorunları tespit edip çözümleyerek kişinin stres seviyesini azaltmasına yardımcı olmaktır. Bipolar bozukluklarda stres önemli bir tetikleyici olduğu için bu tür bir duygu durum değişikliklerinin semptomlarının azaltılması konusunda da yardımcı olabilir.

Bipolar bozukluklarda kişilerarası terapi uygulamaları genellikle sosyal ritim terapisiyle birlikte uygulanır. Bipolar bozukluk yaşayan insanların sirkadiyenritimi düzenleyen biyolojik saatleri son derece hassastır ve günlük hayatta yaşanan aktiviteler biyolojik saati kolayca etkileyebilir. Sosyal ritim terapisi uyku düzeni, yeme ve egzersiz alışkanlıkları gibi sosyal ritimi oluşturan fonksiyonları dengelemeye odaklanır. Bu fonksiyonlar dengelendiğinde duygu durumunu etkileyen biyolojik ritim de dengelenecektir.

Aile Odaklı Terapi:

Bipolar bozukluğu olan bir kişiyle yaşamak aile üyeleri için de oldukça zor bir süreçtir. Aile odaklı terapi uygulamaları, aile üyeleri arasındaki bağın yeniden kurulmasına ve sağlıklı bir ev hayatı oluşturulmasına odaklanır.

Bipolar bozuklukların tedavisinde uygulanan psikoterapi kişiye problemleriyle nasıl başa çıkabileceğini öğretmesini, aile ve arkadaşlarıyla, sosyal yaşamıyla ilgili çatışmaları çözümleyebildiği yöntemleri gösterebildiği için tedavinin ayrılmaz bir parçasıdır. Psikoterapi sayesinde değişimi ilk andan itibaren hissedeceksiniz, sadece ilk adımı atmanız yeterli.

Bipolar Bozukluk Tedavisi

Eğer bipolar bozukluk yaşadığınızı düşünüyorsanız hemen yardım almanızda fayda olacaktır. Bipolar bozuklukların tedavisinde hastalık ne kadar erken teşhis edilirse kişinin iyileşme sürecindeki başarı şansı da artar. Deneyimli bir mental sağlık uzmanı doğru teşhisin konmasında ve doğru tedavi yöntemlerinin belirlenmesinde yardımcı olabilir. Bipolar bozukluklarda kişi için en doğru tedavi ve terapi yöntemini bulmak zaman alabilir ancak doğru yöntem bulunduğunda kişi kendisini çok daha iyi hissedecektir. Bipolar bozukluklarda etkili tedavi yöntemleriyle manik ve depresif semptomların etkileri ve sıklıkları azaltılabilir, kişi sağlıklı bir yaşam için gereken fonksiyonları yeniden kazanabilir.

Bipolar Bozukluğun Tedavisinde Kendinize Yardım Etmek için Neler Yapabilirsiniz?

 • Bipolar bozukluk ve depresyon arasındaki farkları iyi öğrenin
 • Tedavi seçeneklerini araştırın
 • İlaç tedavisinin yanında psikoterapi uygulamalarının neden gerekli olduğunu iyi anlayın
 • Bipolar bozukluk hakkında mümkün olduğunca çok araştırma yapın
 • Sempto mların neden olduğu davranış değişikliklerini takip etmeye çalışın
 • Ailenizi ve yakın çevrenizi konu hakkında eğitin, mümkün olduğunca terapi sürecine dahil etmeye çalışın
 • Sağlıklı bir yaşam biçimi edinmeye çalışın
 • Sizin için en uygun olan terapi seçeneğini bulmaya çalışın

Bipolar Bozukluk Tedavisinin Temelleri Nelerdir?

Bipolar bozukluk yaşam boyu devam eden ve ön görülemeyen iniş ve çıkışları içeren bir duygu durum bozukluğudur. Eğer tedavi edilmezse bu iniş ve çıkışlar kişinin yaşamında yıkıcı etkilere neden olabilir. Hastalığı karakterize eden manik ve depresif ataklar kişinin normal, üretken bir hayat yaşamasını imkansız hale getirebilir.

Bipolar bozuklukların başarılı bir şekilde tedavi edilebilmesi için yalnızca ilaç kullanmak yeterli değildir. Tedaviden en etkili şekilde faydalanabilmek için hastalık hakkında araştırma yapmanız, psikiyatrist ve psikoloğunuzla sürekli iletişimde olmanız, güçlü bir destek sistemine sahip olmanız ve ilaç ihtiyacınızı azaltabilecek sağlıklı yaşam tercihleri yapmanız son derece önemlidir. Psikoterapistinizin önerdiği tedavi planına sadık kalın ve yaşamınızda değişimler yaşandıkça planı doktorunuzla birlikte yeniden gözden geçirin.

Bipolar bozukluklarda tedavi ne yazık ki bir gecede gerçekleşmez. Duygu durumunda yaşanan şiddetli değişimler nedeniyle tedavinin de iniş ve çıkışları olacaktır. Doğru tedaviyi bulmak zaman alabilir. Ancak dikkatli bir yaklaşım ve kararlılık ile semptomlarınızı kontrol altına alabilir ve doyurucu bir hayat yaşayabilirsiniz.

Bipolar Bozuklukların Tedavisinde Doğru Teşhis Neden Önemlidir?

Bipolar bozuklukların tedavisinde doğru teşhis başarıya ulaşmak için atılacak ilk adımdır ancak bu her zaman çok kolay olmayabilir. Bipolar bozukluklarda görülen şiddetli duygu durum dalgalanmalarını majör depresyon, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ya da sınırda kişilik bozukluğu semptomlarından ayırmak zor olabilir. Bipolar bozukluk yaşayan birçok kişi için hastalığın doğru teşhis edilebilmesi ve uygun tedavi planının belirlenmesi yıllar sürebilir.

Bipolar bozukluğu teşhis etmek deneyimli bir sağlık profesyoneli için bile zor olabileceği için rahatsızlıktan şüphelendiğinizde bu konuda uzman bir psikiyatrist ya da psikolog ile görüşmeniz daha etkili olabilir. Bu alanda uzmanlaşan psikolog ve psikiyatristler alandaki yeni gelişmeleri de takip ettikleri için doğru tedavi seçenekleri konusunda sizi yönlendirebilirler.

Bipolar Bozuklukların Tanı Süreci Nasıl Gerçekleşir?

Bipolar bozuklukların tanı süreci genellikle iki aşamada gerçekleşir;

Psikolojik Değerlendirme: Bu aşamada psikiyatrist hastanın psikolojik öyküsünü öğrenir. Hastaya semptomlarıyla, sorunun kaynağıyla, önceden gerçekleşen tedavi uygulamalarıyla ve aile geçmişinde duygu durum bozuklukları görülüp görülmediğiyle ilgili sorular sorar.

Hasta Öyküsü ve Fiziksel Muayene: Bipolar bozuklukları doğrudan teşhis edebilecek herhangi bir laboratuvar testi henüz yok ancak doktorunuz semptomlara neden olabilecek farklı bir fiziksel rahatsızlığınız olup olmadığını öğrenmek için fiziksel muayene gerçekleştirecektir. Özellikle bipolar bozukluk semptomlarına benzer belirtiler gösteren tiroid rahatsızlıklarını fiziksel muayene sırasında elemek önemli olabilir.

Psikiyatrik ve medikal öykünüzü dinledikten sonra doktorunuz yaşadığınız duygu durum değişiklikleriyle ilgili aile üyelerinizle görüşmek isteyebilir. Birlikte sık zaman geçirdiğiniz yakınlarınız semptomlarınızın durumuyla ilgili daha doğru yönlendirmelerde bulunabilir.

Bipolar Bozukluk Belirtilerine Benzer Semptomlara Neden Olabilecek Diğer Rahatsızlık ve İlaçlar:

 • Tiroid hastalıkları
 • Addison’s hastalığı, Cushing’s sendromu
 • Nörolojik rahatsızlıklar
 • B12 Vitamin eksikliği
 • Kortikosteroidler
 • Antidepresanlar
 • Kaygı bozukluğu ilaçları
 • Parkinson hastalığı için kullanılan ilaçlar

Bipolar Bozuklukların Kapsamlı Tedavisinde Uygulanan Yöntemler Nelerdir?

İlaç Kullanımı: Bipolar bozukluklarda ilaç kullanımı gereklidir. Tedavide genellikle Lityum gibi duygudurum sabitleyiciler tercih edilir. Bazı Antipsikotikler ve Benzodiazepinler de duygu durumundaki ani değişimlerin önüne geçebilmek için kullanılabilir. Doktorunuzun önerdiği, duygudurumundaki ani değişimleri stabilize etmek için kullanılan ilaçlar bu iniş ve çıkışların kontrol altında tutulabilmesi için son derece önemlidir.

Psikoterapi: Bipolar bozukluklarda ilaç kullanımının yanında hasta için uygun olan terapi yöntemlerinin de uygulanması hastalığın neden olduğu değişimlerle başa çıkabilmek için gereklidir. Alanında uzman bir psikoterapist ile görüşerek sizi rahatsız eden duygularla nasıl başa çıkabileceğinizi ve duygu durumunuzu kontrol altına alabilmeniz için gereken yöntemleri öğrenebilirsiniz.

Eğitim: Semptomlarla başa çıkabilmek ve ileride oluşabilecek komplikasyonları önleyebilmek için bipolar bozukluklar ile ilgili bilgi dağarcığına sahip olmak oldukça önemlidir. Böylece karşılaşabileceğiniz problemleri öngörebilir, olası başarısızlıkları önceden önleyebilirsiniz.

Yaşam Biçimi Değişiklikleri: Yaşam biçiminizi düzenleyerek hastalığın semptomlarını ve duygu durumunuzda yarattığı değişimleri minimumda tutabilirsiniz. Düzenli bir uyku alışkanlığı, alkol ve uyuşturucudan uzak durmak, düzenli spor, stres seviyenizi azaltacak etkinlikler ve gün ışığından olabildiğince faydalanarak rahatsızlığın etkilerini kontrol altına alabilirsiniz.

Bipolar Bozuklukların Tedavisinde İlaç Kullanımı:

Bipolar bozukluk yaşayan birçok kişi semptomlarını kontrol altında tutabilmek için ilaca ihtiyaç duyar. Doktor tarafından belirlenen, uzun süreli ilaç kullanımı duygu durum değişikliklerinin şiddet ve sıklığını azaltabilir hatta bazı durumlarda semptomları tamamen önleyebilir.

Bipolar bozukluk teşhisinden sonra hasta için en uygun olan ilaç kombinasyonunun bulunmasında doktorunuz ile birlikte çalışmak en doğrusu olacaktır. İlaçların etkileri her bünyede farklı olabileceği için doğru ilaç kombinasyonunu bulmak zaman alabilir.

Psikoterapistiniz ile sürekli iletişim halinde olun. Kullanılan ilaç seviyesinin tedavi için önerilen dozda olduğunu anlamak için düzenli kan testi yaptırılması önemlidir. İlaç dozunu doğru ayarlamak oldukça hassas bir konudur. Bu süreçte doktorunuzun yakın gözetimi altında olmanız sağlığınız için son derece önemlidir.

Duygudurumunuzdaki değişimler azalmaya başlasa bile ilaçlarınızı kullanmaya devam edin. Kendinizi iyi hissetmeye başlar başlamaz ilaç kullanımını bırakmayın. Uzun süreli ve kalıcı değişim için ilaçların düzenli olarak kullanılması çok önemlidir.

İlaçların tüm problemlerinizi çözmesini beklemeyin. Bipolar bozukluğun tedavisinde kullanılan ilaçlar mani ve depresyon semptomlarını dengelemekte son derece etkilidir ancak yaşam biçiminizi olumlu yönde değiştirmeniz de bir o kadar etkili olacaktır. Çevrenizde sizi destekleyen insanların var oluşu, psikoterapi ve ihtiyaç duyduğunuz kadar istirahat etmek de tedavinin önemli aşamalarıdır.

Antidepresanlar konusunda dikkatli olun. Son dönemde yapılan araştırmalar bipolar bozuklukların tedavisinde antidepresanların etkisinin oldukça düşük olduğunu gösteriyor. Ayrıca bipolar bozukluklarda görülen mani ve depresyon semptomlarını tetikleyici etkileri de olabileceği için antidepresan kullanımında son derece dikkatli olmak gerekir.

Tedavi sürecinin en faydalı şekilde ilerlemesi için, psikiyatr ve psikoloğunuzla sürekli iletişimde ve güçlü bir destek sistemine sahip olmanız ve ilaç ihtiyacınızı azaltacak sağlıklı yaşam tercihleri yapmanız son derece önemlidir. Psikoterapistinizin önerdiği tedavi planına sadık kalmanız ve yaşamınızda değişimler yaşandıkça psikologunuz ile birlikte bu planı gözden geçirmeniz oldukça önemlidir. Bu süreci en kolay ve huzurlu şekilde atlatmanız için, ilk adımı atmanız yeterli. Biz yanınızdayız ♥

Tarih : 14.12.2019
Yazar :

Psikolog

Şebnem Akı Karaoğlu

Merhaba, ben Uzman Psikolog Şebnem AKI KARAOĞLU. Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi, İmge Terapi, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, Cinsel Terapi, Aile ve Çift Terapisi uygulamaktayım. Bipolar Bozukluk, Borderline Kişilik Bozukluğu, Çocuk ve Ergen Danışmanlığı, Yas Psikolojisi, OKB, Anksiyete, B... Devamını Oku

Kullanıcı Yorumları

Anonim Kullanıcı
10.07.2020
Güzel bir yazı teşekkür ederim.
Anonim Kullanıcı
19.12.2019
Bu hastalıktan çok çektim hâlâ korkuyorum

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Bunlarda İlginizi Çekebilir

instagram desktop
instagram mobile

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi