İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Citoles Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Citoles Nedir? Ne İçin Kullanılır?

İçindekiler


Citoles Nedir?

Citoles (essitalopram), reçeteli bir antidepresan ilaç olarak depresyon ve anksiyete tedavisinde kullanılır. Seçici serotonin geri alım inhibitörü grubunda yer alan Citoles, beyindeki serotonin miktarını arttırıcı etki göstererek zihinsel dengenin korunmasında rol oynar. Diğer tüm antidepresanlar gibi doktor kontrolünde ve reçeteli olarak kullanılan Citoles’in nasıl ve hangi dozda kullanılması gerektiğine de ancak doktor karar verebilir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte ilacın genel yan etkileri iştahta değişimler, baş ağrısı, mide bulantısı, endişeli ruh hali, ani kilo değişimleri, halsizlik ve uyku hali, cinsel isteksizlik olarak görülebilir.  

Ana etken maddesi essitalopram olan ilaç 14, 28, 56 ve 84 film tablet formunda her bir tableti 10 mg essitalopram içerecek şekilde satılır. Piyasadaki diğer muadilleri Avertyn, Cipralex, Esram, Esmax, Eslorex, Secita Elitrex’tir.  Cipralex, Citoles’e muadil kabul edilen ilaçların başında gelir ve her iki ilaç da aynı amaçla kullanılabilir. Cipralex hakkında daha fazla bilgi edinmek için “Cipralex (Essitalopram) Nedir? Ne İçin Kullanılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Depresyon semptomları ilaç tedavisi ile ortadan kalksa bile nedenleri anlamak ve ortadan kaldırmak için terapi desteğinin alınması da çok önemlidir. Antidepresan tedavisinin yanı sıra bir terapiye ihtiyaç duyuyorsanız, Psikologofisi üzerinden deneyimli isimlerle görüşmeye hemen başlayabilirsiniz. Sesli ya da görüntülü gerçekleştireceğiniz online terapi seansları ile hayatınızdaki sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

Citoles Ne İçin Kullanılır?

Citoles Nasıl Etki Eder?

Citoles, selektif serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI) olarak adlandırılan ilaç sınıfında bulunur. Bu gruptaki diğer ilaçlara benzer şekilde etki eder. Etken maddesi olan essitalopram beyindeki serotonin miktarını artırır ve duygu durum dengesinin korunmasına yardımcı olur. Essitalopramın depresyon tedavisinde etkinliğini değerlendirmek için yapılan çalışmalar, bu etken maddenin diğer SSRI’lara göre daha etkili olabildiğini de göstermiştir. Ayrıca uzun süreli kullanımda essitalopram depresyonun tekrarını önleyici etki de sağlayabilir.

Beyinde doğal olarak üretilen ve yeterli miktarda salgılandığında duygular üzerinde olumlu etkileri olan serotonin, eksikliği halinde psikolojik sorunlara neden olabilir. Citoles de bu eksikliği kapatarak, depresyon semptomlarını ortadan kaldırır.

Kişinin tüm hayatını etkisi altına alan depresyon ancak doğru tanı ve tedavi ile çözüme ulaşılabilir. Özellikle depresyon tedavisinde kullanılan antidepresanlar da bu sebeple çok önemlidir. Depresyon hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için “Depresyon Nedir? Depresyon Belirtileri ve Türleri Nelerdir?” içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Citoles Nasıl Kullanılır?

 • Citoles’in günde bir kez tok karnına ve bol su ile içilmesi gerekir. İlacın çiğnenmeden ya da ezilmeden alınması önemlidir. Yutmakta zorlanılması halinde çentikli kısmından ikiye bölünerek içilebilir.
 • İlacın her gün aynı saatte alınması gerekir. Kimi insandan uykusuzluk yaparken bazen de tam tersi etki yaratabilir. Bu etki gözlemlenerek ilaç saatinin belirlenmesi günlük hayatın akışı için önemlidir.
 • İlaç, fazla etkin ya da yetersiz geldiğinde doktora danışmadan kesinlikle doz değişimi yapılmamalı, süreç ile ilgili ilacı veren doktor bilgilendirilmelidir.
 • İlacın doktora danışmadan birden bırakılması son derece sakıncalıdır. Tedavinin aniden kesilmesi ciddi yan etkilere neden olabilir.
 • İlaç reçete edilmeden önce doktorun yakın zamana kadar ya da halihazırda kullandığınız bitkisel takviyeler dahil tüm ilaçlar ile ilgili bilgilendirilmesi çok önemlidir.
 • Citoles, doktor kontrolü altında kullanılan bir ilaçtır. Bir başkası ile paylaşılması ya da başka birinin tavsiyesi ile kullanılması tehlikelidir. Kötü amaçlı kullanım ihtimallerinin önlenmesi için güvenli bir yerde saklanması tavsiye edilir.
 • Citoles’in çocuklarda ve 18 yaşın altındaki ergenlerin tedavisinde kullanılması sakıncalıdır.

Citoles Doz Hesabı

İlacın doz hesaplaması, kullanacak olan kişinin genel sağlık durumuna, hastalığının şiddetine, hangi hastalık için kullanıldığına, hastanın yakın zamana kadar kullandığı ya da kullanmaya devam ettiği ilaçlara göre değişir. Citoles’in kullanım dozuna ve tedavinizin ne kadar süreceğine karar vermesi gereken kişi ilacı reçete eden doktordur.

Genellikle, 18 yaş üstü yetişkin hastalarda depresyon tedavisi için önerilen doz günde 10 mg’dır. İhtiyaç duyulursa günde maksimum 20 mg’a kadar çıkılabilir. Panik bozukluk tedavisinde ise başlangıç dozu ilk hafta günde 5 mg.’dır, ardından günde 10 mg’lık doza çıkılır. İhtiyaç halinde günde maksimum 20 mg’a kadar çıkılabilir. Anksiyete bozukluğu tedavisinde de önerilen doz günde 10 mg’dır. Ancak bu dozların kişinin durumu ve hastalığın şiddetine göre psikiyatrist tarafından değiştirilebileceği unutulmamalıdır. Aldığınız dozun yetersiz ya da fazla olduğunuz düşünüyorsanız, kendiniz doz değişimi yapmamalı, mutlaka doktorunuza danışmalısınız.  Ayrıca, ilacın günlük 20 mg’ın üzerindeki dozlarının güvenliliğinin henüz kanıtlanmadığı da bilinmelidir.

İntihara eğilim, saldırganlık, öfke kontrol sorunları gibi olası yan etkilerinden dolayı 18 yaş altındaki hastaların kullanılması uygun değildir. Her yaş grubunda doz aşımı olması halinde mutlaka doktora bilgi verilmesi, herhangi bir rahatsızlık halinde en yakın hastanenin acil servisine gidilmesi gerekir.

İlacın etkisi genellikle iki haftalık bir süre sonunda hissedilmeye başlanır, düzenli kullanımın ilk ayı tamamlandığında tüm etkileri hissedilebilir. Tedavinin ne kadar süreceğine ise kişinin durumunu takip eden psikiyatrist karar verir. Genellikle tedavi süreci 3 ila 6 ay arasında sürse de bu sürecin kişiden kişiye değişebileceği de unutulmamalıdır. Süreci daha sağlıklı geçirmek için, psikiyatrist tarafından tedavi süresince hastanın durumu ve uygulanan doz düzenli aralıklarla değerlendirilmeye tabii tutulmalıdır.

Kimler Citoles Kullanmamalı?

Citoles kullanımı konusunda bazı rahatsızlıklara sahip kişilerin çok dikkatli olmaları, psikiyatristi hastalıklar konusunda bilgilendirmeleri gerekir. Doz ayarlaması mutlaka doktor kontrolü altında yapılmalıdır.

 • Epilepsi hastaları
 • Karaciğer veya böbrek hastalıkları yaşayanlar
 • Diyabet hastaları
 • Sodyum seviyesi düşüklüğü olanlar
 • Kanama eğilimi olanlar
 • Elektroşok tedavisi alanlar
 • Koroner kalp hastaları

Citoles Hangi İlaçlarla Kullanılmaz?

Citoles’in belli başlı ilaçlar ile birlikte kullanımı ilacın etkisini azaltıcı etki gösterebilir. Aynı zamanda yan etkilerin daha şiddetli görülmesine neden olabilir. Bu nedenle farklı bir ilaç kullanımı konusunda doktora mutlaka bilgi verilmesi gerekir.

Kan incelticiler: İlacın temel etken maddesi olan essitalopram kan inceltici özellik gösterdiği için diğer kan inceltici ilaçlarla birlikte kullanıldığında kanama riskini artırabilir.

Migren ilaçları: Bazı migren ilaçlarının etken maddeleri essitaloprama benzer etki gösterir. Bu nedenle Citoles ile birlikte kullanmak yan etkileri artırır.

Psikiyatrik ilaçlar: Diğer psikiyatrik ilaçlar ile birlikte kullanımı serotonin sendromu riskinde artışa neden olabilir ya da yan etkileri arttırabilir.

Diüretikler: Essitalopram tıpkı idrar söktürücü etki gösteren ilaçlar gibi sodyum seviyesinin düşmesine neden olabilir. İki ilacın birlikte kullanımı ise sodyum eksikliğine yol açabilir.

Serotonerjik ilaçlar: Diğer antidepresan ilaçlar ve sarı kantaron ile birlikte kullanımı  ciddi hayati tehlike yaratabilen serotonin sendromuna neden olabileceği için, birlikte kullanılmaması gerekir. Beyindeki serotonin fazlalığı sonucu ortaya çıkan ve çok tehlikeli bir durum olan serotonin sendromu, erken tanı ile tedavi edilemezse ölümle dahi sonuçlanabilecek komplikasyonlara yol açabilir. Bu durumun en yaygın nedeni ise aynı anda iki tane antidepresan ya da serotonin takviyesi kullanmaktır. Sendromum ilk belirtileri ilaç kullanımından ortalama 6 saat sonra görülebilir. Genellikle titreme, ishal, zihinsel karmaşa, baş ağrısı şeklinde kendini gösterir ve nöbetlere neden olabilir.

Citoles Yan Etkileri

Citoles’de de her ilaçta olduğu gibi çeşitli yan etkilerin görülme riski vardır. Ancak bu ilaçtan görülecek faydanın da unutulmaması gerekir. Çoğu yan etki birkaç haftalık kullanımdan sonra geçse de arttığı durumlarda doktorunuza bildirmeniz gerekir. Bireysel kararlarla asla ilacın aniden kesilmemesi tedavinin sürekliliği için çok önemlidir. Ayrıca, her hastada yan etki görülmeyebilir. En sık görülen yan etkiler şu şekildedir;

 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı
 • İştahta değişimler
 • Kilo artışı
 • Huzursuzluk
 • Endişeli ruh hali
 • Cinsel isteksizlik
 • Kadınlarda orgazm olamama
 • Ereksiyon sorunları
 • Uyku sorunları
 • Titreme
 • Sinüzit
 • Sindirim sistemi sorunları
 • Ağız kuruluğu
 • Aşırı terleme
 • Eklem ağrıları
 • Halsizlik

Online terapi almak, uzmanlarımız ve platformumuz hakkında daha fazla bilgi edinmek için 15 dakikalık ücretsiz seanslarımıza hemen başvurabilirsiniz.

Citoles Hakkında Sık Sorulan Sorular

Hamilelikte Citoles kullanılabilir mi?

Hamileyseniz ya da hamile kalma planlarınız varsa Citoles kullanımının risklerini doktorunuza danışmanız gerekir. Hamileliğin son 3 ayında Cipralex kullanılması bebekte yan etkiler görülmesine yol açacağı için tavsiye edilmez.

Citoles kullanırken hamile kalınırsa ne yapılmalı?

Citoles kullanırken hamile kalınması durumunda, yan etkilerden kaçınmak için ilacın asla birden bırakılmaması gerekir. Hemen psikiyatriste bilgi verilerek onun yönlendirmesiyle hareket edilmesi hem bebeğin hem annenin sağlığı için çok önemlidir.

Emzirirken Citoles kullanılabilir mi?

Citoles’in etken maddesi essitalopram az miktarda da olsa anne sütüne geçer. Bu nedenle emzirme döneminde kullanılması bebeğin sağlığı için önerilmez. Ancak en doğru kararı takibinizi yapan doktorların vereceğini unutmamak gerekir.

Citoles bağımlılık yapar mı?

İlacı bırakırken bazı olumsuz etkiler ortaya çıkabilir ancak bunlar antidepresan kullanımının doğal seyridir. Normal şartlar altında bağımlılık gelişmesine neden olan bir ilaç değildir.

Citoles nasıl bırakılır?

Citoles de diğer antidepresan ilaçlar gibi doktor kontrolünde aşamalı olarak bırakılmalıdır. İlacı aniden bırakmak bazı şiddetli yan etkiler ve yoksunluk sendromu ortaya çıkarabilir.

 

 

 

Tarih : 29.11.2021
Yazar :

Psikolog

Eren Artun Ergül

Merhabalar ben Psikolog Eren Artun Ergül. Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunuyum. 14 yıllık mesleki tecrübem ve aldığım çeşitli psikoterapi eğitimleri ile zor günler yaşadığınız bu süreçte sizlere destek olmak istiyorum. Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi ve Kabul ve Kararlılık Terapisi (A... Devamını Oku

Kullanıcı Yorumları


Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Son Eklenen Makaleler


Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi