İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Duygusal Zekanızın Yüksek Olduğunu Gösteren 14 İşaret

Duygusal Zekanızın Yüksek Olduğunu Gösteren 14 İşaret

Duygusal zeka (EQ) kişinin başkalarıyla empati kurması, duygularını tanıması ve yönetmesi olarak tanımlanır. EQ, ikili ilişkilerden iş hayatına kadar yaşamımızı etkileyen önemli faktörlerden birisidir. Hatta uzmanlar başkalarının duygularını kontrol edebilme yeteneğini de kapsayan ve bazı insanlarda görülen yüksek EQ seviyesinin yüksek zeka seviyesinden bile daha etkili olduğunu vurguluyor.

Amerikalı ve ünlü bir kişisel gelişim uzmanı olan Tony Robbins, TalentSmart tarafından milyonlarca insandan toplanan verileri bir araştırmasında yorumladı. Araştırma sonuçlarına göre duygusal zekanın göstergesi olan 14 özelliği şöyle sıralıyor:
 

1. Kelime hazineleri geniştir.

Hislerimizi ifade edebilmek için kullandığımız kelime çeşidi arttıkça kendimizi ve içinde bulunduğumuz duygu durumunu da daha iyi ifade ederiz. Böylelikle hislerimizi daha iyi analiz edebilir, kendimizi iyi hissetmek için yapmamız gerekenleri daha iyi planlayabiliriz.
 

2. Tanımadığınız kişileri bile merak mı ediyorsunuz? EQ’nuz yüksek olabilir..

Duygusal zekası yüksek olan kişiler çevrelerindeki kişileri doğal olarak merak ederler. Hatta araştırmalar yeni tanıştıkları kişiler hakkında çok soru soran kişilerin başkalarının duygu ve ihtiyaçları konusunda daha hassas olduklarını gösteriyor.


3. Değişiklikten korkmamak duygusal zekayı gösteriyor.

Duygusal zekanın en belirgin işaretlerinden biri de değişime uyum sağlayabilme yeteneğidir. Eğer siz de yaşamınızdaki değişimlere kolayca adapte olabiliyor ve bu tür durumlar için her zaman yedek bir plan yapıyorsanız duygusal zeka kapasitenizin yüksek olduğundan emin olabilirsiniz.
 

4. Güçlü ve zayıf taraflarınızı iyi tanımak yüksek EQ’yu işaret ediyor.

Duygusal zeka kapasitesi yüksek kişiler güçlü ve zayıf oldukları özelliklerini de iyi tanır ve kendilerini başarıya götürecek bu özelliklerini son derece iyi kullanırlar. Güçlü oldukları yönlerde potansiyellerini sonuna kadar kullanıp zayıflıklarının önemsiz görünmesini sağlarlar.
 

5. Başkalarının duygu ve düşüncelerini anlayabilmek duygusal zekayı gösteriyor.

Duygusal zeka seviyesi yüksek olan kişiler çevrelerindeki kişilerin duygu ve düşüncelerini de rahatça anlayabilirler. Eğer siz de insanları bir kitap gibi okuyabildiğinizi düşünüyorsanız yüksek bir duygusal zeka seviyesine sahipsiniz demektir.
 

6. Kolayca alınıp gücenmemek, kin tutmamak duygusal zekanın en önemli işaretlerinden.

Yüksek EQ seviyesine sahip kişilerin en belirgin özelliklerinden biri de yaşamda karşılarına çıkan negatif durumlara pozitif bir tavırla yanıt verebilmeleridir. Kendileriyle dalga geçebilen, karşılaştıkları engellerin kendilerini durdurmasına izin vermeyen kişiler duygusal zekalarının kendilerini başarıya taşımasına da izin verebilirler. Gerçekleri görmemizi engelleyen 5 düşünce hatası yazımızda kendimizi kontrol edebilmemizi engelleyen, günlük hayatta en sık yaptığımız düşünce hatalarını detaylı olarak inceleyebilirsiniz.
 

7. Kendini kontrol edebilen kişilerin duygusal zeka seviyeleri de yüksek oluyor.

Eğer siz de duygu ve düşüncelerinizi kontrol altına alabiliyor, bir tartışma anında fevri kararlar vermekten kendinizi alı koyabiliyorsanız duygusal zekanızı sonuna kadar kullanıyorsunuz demektir. Duygusal zekası yüksek kişiler hata yapmaktan korkmuyor!
 

8. Duygusal zekası yüksek kişiler hata yapmaktan korkmuyor!

EQ seviyesi yüksek kişiler geçmiş başarısızlıklarının kendilerini tanımlamasına ve negatif düşüncelerin yaşamlarını ele geçirmesine izin vermezler. “Bunu başaramam”, “emin değilim” gibi cümle kalıplarını kullanmaktan genellikle uzak dururlar. Geçmiş hatalarından ders alarak bu deneyimlerini kendilerini başarıya taşıyacak önemli öğretiler olarak kabul ederler.
 

9. Karşılık beklemeden iyilik yapabilmek duygusal zekayı gösteriyor.

Duygusal olarak zeki olan kişiler güçlü bağlarla kurulan ilişkilere değer verirler ve sevdikleri insanları mutlu etmek için ellerinden geleni yaparlar. Bu nedenle sevdikleri kişilere karşılık beklemeden sıklıkla hediye almaktan hoşlanırlar.
 

10. Negatif insanlardan uzak dururlar.

Eğer siz de zor kişilerle iletişim kurarken duygularınızı kontrol edebiliyorsanız EQ seviyesi yüksek bir insan olduğunuzu düşünebilirsiniz. Duygusal olarak zeki insanlar negatif kişilerle iletişim kurmaları gerektiğinde öfkelenmelerine asla izin vermezler. Duygularını kontrol altına alarak zor durumdaki kişilere yardımcı olabilirler.
 

11. Yüksek EQ’lu insanlar mükemmeli aramazlar!

Duygusal olarak zeki insanlar asla mükemmeli hedeflemezler çünkü mükemmel diye bir şey olmadığını bilirler. İşler zorlaştığında asla pes etmezler ve başaramayacakları bir şey olduğuna inanmazlar.
 

12. Duygusal zeka seviyesi yüksek kişiler sahip olduklarının değerini bilirler.

Yüksek duygusal zeka seviyesine sahip kişiler her yeni günün yaşamaya değer olduğunu bilirler ve bunun için teşekkür etmeyi unutmazlar. Yaşama pozitif bir açıyla bakabilmeleri enerjilerinin ve fiziksel sağlıklarının da iyi olmasını beraberinde getirir.
 

13. Duygusal olarak zeki insanlar dinlenmeleri gerektiğini bilirler.

Başarıya giden yolda durmadan, dinlenmeden çalışmak gerektiğine inanıyorsanız yanılıyorsunuz! Dinlenmeye hiç zaman ayırmadan devamlı çalışmak üretkenliğinizin azalmasına ve kendinizi sürekli stresli hissetmenize neden olur. Duygusal olarak zeki insanlar dinlenmeleri gereken zamanı bilir ve mutlaka kendilerine zaman ayırırlar. Başarının diğer anahtarlarını öğrenmek için iş hayatında başarıya ulaşmanızı sağlayacak 10 psikolojik teknik yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz.
 

14. Yüksek bir EQ’ya sahip kişiler başkalarının günlerini mahvetmesine asla izin vermezler!

Duygusal zeka seviyesi yüksek kişiler kendi mutluluklarının da mimarıdırlar. Kendilerini iyi hissettikleri zamanlarda başkalarının keyiflerini kaçırmasına asla izin vermezler. Her zaman özgüvenli olsalar da kendilerini hiçbir zaman başkalarının üzerinde görmezler. Başka insanların yapıcı fikirlerini değerlendirip gerektiğinde bu fikirleri kendilerini geliştirmek için kullanabilirler.
 
Peki siz bu özelliklerden hangilerine sahipsiniz?
Tarih : 06.04.2017
Yazar :

Psikolog

Şebnem Akı Karaoğlu

Merhaba, ben Uzman Psikolog Şebnem Akı Karaoğlu. Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi, İmge Terapi, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, Cinsel Terapi, Aile ve Çift Terapisi uygulamaktayım. Bipolar Bozukluk, Borderline Kişilik Bozukluğu, Çocuk ve Ergen Danışmanlığı, Yas Psikolojisi, OKB, Anksiyete, B... Devamını Oku

Kullanıcı Yorumları

Anonim Kullanıcı
13.10.2020
Hepsine:)
Anonim Kullanıcı
26.03.2020
140 EQ ile yaşıyoruz)

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Son Eklenen Makaleler


Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi