İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Fazla Hassas Kişilerde Rastlanan 10 Özellik

Fazla Hassas Kişilerde Rastlanan 10 Özellik

Her insanın çevresinde “fazla hassas” diyebileceği kişiler vardır. Fakat gerçekte birçoğumuz “fazla hassas” tanımıyla tam olarak ne kast edildiğini bilmiyoruz. “Hassas” terimi içe dönüklük ile bağdaştırılsa da sadece bu anlamda kullanılmaz.

Fazla hassas insanlar en küçük şeyden büyük bir olaya kadar her durumda hassaslık gösterebilirler. Peki fazla hassas kişiler hangi davranışları sergileyerek ortak bir paydada buluşurlar? Gelin hep birlikte fazla hassas kişilerin en sık yaptığı 9 davranış şeklini inceleyelim:

1- İş yükleri arttığında kendilerini çabucak bunalmış hissederler.

Fazla hassas olan insanlar özellikle kendilerine birden çok görev verildiğinde odaklanma problemleri yaşar. Kolayca bunalır ve sıkılırlar. Kaygı ve stres seviyeleri büyük oranda artarken üretkenlikleri düşer. 

2- Kalabalık yerleri sinir bozucu bulurlar.

Fazla hassas kişiler için açık ofis ortamında çalışmak zordur. Açık ortamda maruz kalınan gürültü, ışık, koku gibi uyaranlar fazla hassas kişilerin fiziksel ve psikolojik olarak baskı altında ve yüklendiklerini hissetmelerine sebep olur.

3- Acıkınca çabuk sinirlenirler

Fazla hassas kişiler acıktıklarında sinir katsayıları da çabucak artmaya başlar. Etrafınızda yemek saati yaklaştıkça öfke kat sayısı artan birileri varsa muhtemelen fazla hassas yapılarının sonucu olabilir.

4- Gözler üstlerindeyken odaklanmakta zorlanırlar

Fazla hassas kişiler en iyi performanslarını yalnız olduklarında sergilerler. Yabancıların önünde konuşmak ya da kalabalık bir gruba sunum yapmak gibi baskı altında olduklarını hissettikleri durumlarda genellikle kötü bir performans sergilerler.

5- Sanat eserlerinden gerçekten etkilenirler.

Bir resim sergisini ziyaret etmek ya da bir klasik müzik konserine gitmek olabilir; hassasiyet seviyesi yüksek kişiler için sanat gerçekten önemlidir. Yaratıcı eserlerin duygularını harekete geçirdiğine inanırlar.

6- Çevrelerindeki kişilerin rahatsız olduğunu çok daha kolay anlarlar.

Hassasiyet seviyesi yüksek kişiler başkalarının ihtiyaçları konusunda da son derece empatiktirler. Karşılarındaki kişinin müziğin sesinden rahatsız olup olmadığını ya da kendilerini kötü hissedip hissetmediklerini rahatlıkla anlayabilirler.

7- Gün sonunda inzivaya çekilmeye ihtiyaç duyarlar.

Uzun ve yorucu bir günün ardından fazla hassas bir kişinin en çok ihtiyaç duyacağı şey kafasını dinleyebileceği ve enerjisini yeniden kazanabileceği sessiz bir ortamdır. Gürültü ve ışıktan uzak bir mekanda geçirecekleri birkaç saat kendilerini yeniden bulmalarına rahatlıkla yardımcı olabilir.

8- Yüksek sese maruz kaldıklarında çabucak rahatsız olurlar

Yüksek sesli rock konserleri ya da bol gürültülü mekanlar hassas kişiler için kesinlikle çekici değildir, kendilerini psikolojik olarak baskı altında hissetmelerine neden olduğu için genellikle bu tür mekanlardan uzak dururlar.

9- Şiddet ya da korku içeren filmlerden hoşlanmazlar.

Hassas kişilerle vurdulu kırdılı bir aksiyon filmi ya da tüylerinizi diken diken edecek bir korku filmi izlemek genellikle mümkün değildir. Kendilerini psikolojik olarak fazla zorladığını düşündükleri için genellikle bu tür aktivitelerden uzak dururlar.

10- Depresyon, anksiyete (kaygı) bozukluğu gibi psikolojik rahatsızlıklara daha yatkındırlar.

Çevrelerindeki olaylardan kolaylıkla etkilenen fazla hassas kişiler depresyon, kaygı bozuklukları gibi psikolojik sorunlara daha yatkındırlar. Ancak bu durum hassas bir kişilik yapısının kötü olduğu anlamına kesinlikle gelmiyor.
Yalnızca kendimizi tanımak, kişilik özelliklerimizi bilmek bile kendimiz ile ilgili alacağımız kararların çok daha doğru ve bizleri mutlu edecek kararlar olmasını sağlayabilir.

Siz de hassas kişilik yapınızın sizi yorduğunu düşünüyor ve psikolojik desteğe ihtiyaç duyuyorsanız psikologofisi.com’da dilediğiniz zaman alanında uzman bir psikoterapist ile görüşerek psikolojik danışmanlık alabilirsiniz.

Tarih : 27.10.2016
Yazar :

Psikolog

Eren Artun Ergül

Merhabalar ben Psikolog Eren Artun ERGÜL. Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunuyum. 12 yıllık mesleki tecrübem ve aldığım çeşitli psikoterapi eğitimleri ile zor günler yaşadığınız bu süreçte sizlere destek olmak istiyorum. Bilişsel Davranışçı Terapi ve Şema Terapi çerçevesinde, gerekli durumlarda... Devamını Oku

Kullanıcı Yorumları


Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Son Eklenen Makaleler

instagram desktop
instagram mobile

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi