üstün zeka belirtileri

Ortalamadan Daha Zeki Olduğunuzu Gösteren 7 Şaşırtıcı İşaret

İçindekiler


Birçok işaret sizin çevrenizdekilerden daha zeki olduğunuzu gösteriyor olabilir; psikolojik rahatsızlıklara yatkınlık, kaygılı olmak, geç yatmak... Gelin hep birlikte sizin daha zeki olduğunuzu gösterebilecek 7 şaşırtıcı işarete bakalım:

1. Psikolojik Rahatsızlıklar

Yapılan son çalışmalara göre duygu durum bozukluklarının yüksek zeka ile bağlantılı olabileceği görüldü. Psikologlar, çocukluk dönemindeki yüksek IQ seviyesinin genç ve yetişkinlik döneminde görülen bipolar bozukluk belirtileriyle bir bağlantıya sahip olduğunu gösterdiler. Bu tespitle birlikte zeka seviyesi ile psikolojik rahatsızlıklar arasındaki tartışmalar yeni bir seviyeye taşınmış oldu.

2. Kaygı (Anksiyete)

Yüksek zeka seviyesine sahip olan kişilerin anksiyete bozukluklarına yatkınlığı normal zeka seviyesindeki kişilere kıyasla daha yüksektir. 2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre zeka ve anksiyetenin ilk insanların hayatta kalma şanslarını arttırmak için birlikte evrimleştiği tespit edilmiştir. Dilerseniz “Kaygıyla Başa Çıkmanın Yolları” adlı yazımızda kaygıyla başa çıkmanıza yardımcı olacak püf noktalarını inceleyebilirsiniz.

3. Yeni Fikirler

Psikolojik rahatsızlıklar ve kaygının yanında zekanın önemli belirtilerinden biri de yeni fikirler bulmaya olan yatkınlık. Tarihsel açıdan bakıldığında bu durumun kişilerin batıl inançlara inanmak yerine toplum düzenini sağlayacak yeni yollar bulmalarına da imkan verdiğini görüyoruz. 

4. Yalnızlığı Sevmek

Son dönemde yapılan farklı bir araştırma zeki insanların arkadaşlarıyla sosyalleştikçe hayatlarından daha az tatmin olduklarını gösteriyor. Sosyalleşmenin genel olarak insanları mutlu ettiği kanısıyla çelişen araştırma sonuçları modern mutluluk kavramıyla ilgili de ilginç bulguları ortaya koyuyor.

5. Zeki İnsanlar Geç Yatıyor

Zeka seviyesinin belirleyici işaretlerinden biri de geç yatıp geç uyanmak. Kanawaza & Perina tarafından 20.745 yetişkinin uyku alışkanlıklarının ölçüldüğü araştırmada düşük zeka seviyesine sahip kişilerin hafta içi ortalama 23:41’de yatağa gittiği, 7:20’de ise uyandığı görülüyor. Yüksek zeka seviyesine sahip kişiler ise geceleri ortalama 12:29’da yatağa geçip 7:52’de uyanıyorlar.

6. Güven Duygusu

Son dönemde Amerika’da gerçekleştirilen bir araştırma zeki insanların başkalarına güvenmeye daha yatkın olduklarını gösteriyor. Bu durumun zeki insanların karakter analizinde daha başarılı olmasından kaynaklanabileceğini belirten araştırmacılar güven duygusu yüksek kişilerin daha mutlu ve sağlıklı olduklarını da ortaya koyuyor.

7. Tembellik Zekanın Göstergesi

Mc Elroy tarafından 2016 yılında yayınlanan bir araştırma tembel kişilerin düşünmekten daha çok zevk aldığını gösteriyor. Araştırma düşünmekten hoşlanmayan kişilerin sürekli bir şeyler yaparak kendi düşüncelerinden kaçmaya çalıştıklarını da gösteriyor. Diğer yandan düşünmekten hoşlanan kişilerin hafızalarının daha kuvvetli olduğu, karar vermek için daha fazla çaba harcadıkları için daha doğru kararlar verdikleri de belirtiliyor.

Psikologofisi.com’da online psikologlarımızla dilediğiniz zaman bir online terapi görüşmesi sağlayabilir, alanında uzman psikologlardan günün dilediğiniz zamanında destek alabilirsiniz.

Yazar
Avatar
Eren Artun ErgülPsikolog17 Kasım 2016
0/1500
Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı

Henüz yorum yapılmadı