İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Çok fazla düşünüyorum ve bir sonuca varamıyorum.

Merhaba. Ben irem 18 yaşındayım. Senelerdir istemediğim bir hayatı yaşıyorum. Biri diğerinden farksız sıradan günler geçiriyorum. Düşünce yapısı olarak genelde çoğunluktan farklıydım. Kötü bir çocukluk geçirdim ve zaman zaman bunun olumsuz yönleri karşıma çıkıyor. Uzun bir süredir hayatımla ilgili bir karar vermem gerekiyor. Aslına bakarsanız ne istediğimi biliyorum ama korkuyorum. Etrafımdaki insanların aksine beni mutlu eden şeyin maddiyatı iyi bir hayat olacağını düşünmüyorum. Bana kendimi iyi hissettiren şeylerin peşinden gitmek istiyorum. Ruhen iyi hissettiğimde diğer şeylerin oturacağına inanıyorum. Kendi kararlarımı verdiğim bir hayat yerine başkalarının adıma verdiği kararların olduğu bir hayat yaşıyorum. Başkasının kararındansa kötü de olsa kendi kararlarımı yaşamak çok daha mantıklı geliyor. Tüm bu anlattıklarıma rağmen hâlâ iki yoldan birini seçmekte çok zorlanıyorum. Detaylı açıklamak gerekirse bu yoldan biri, insanların benim için uygun,iyi,başarılı gördüğü ama benim istemediğim yol. Bir diğeri ise beni biraz zorlayacak da olsa mutlu olacağıma inandığım kendi yolum. Düşünceler içerisinden çıkamıyorum. Cümle kurmakta zorlanmış isem üzgünüm. Bir dönüş sağlanır mi bilmiyorum ama buna ihtiyacım var.
Tarih : 20.08.2021 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhabalar. Bazen, yaşımız gereği başkalarının bizim üzerimizde, kararlarımızda söz sahibi olduğunu hissedebiliriz. Bu da sıkışmışlık hissi yaratabilir. Bu dönemde yine hayatın başında olduğunuz için pek çok hayati kararı vermek zorunda kalmak da üzerinizde baskı hissettiriyor olabilir. Fakat eğer söz hakkımız, seçim şansımız sınırlı ise, bunu değiştirmek çok da mümkün değil ise yalnızca değiştirip yön verebileceklerimize odaklanmak gerekebilir. Karar mekanizmaları ile ilgili kendimizi gerçekleştirmek konusunda büyük beklentilere girersek gerçeklerle uyuşmadığı noktada sıkışmışlık hissini artıracaktır. Fakat yine de seçeceğiniz bu iki yoldan kendinize uygun olanı seçme konusunda size karşıt olan birini ikna etmeye çalışmak o karardan emin olup olmadığınızı ya da sizin için gerçekten mantıklı bir yol olup olmadığını fark etmenizi sağlayabilir. Umarım kararınız sizi mutlu eder.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi