İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Odaklanma, irade ve istek eksikliği

Ömrüm boyunca kendi isteğimle bir şeye odaklanıp emek harcamadım, bu tür şeyler oldukça yorucu, sıkıcı ve sakınması kolay geliyordu. Lakin, zorda kaldığımda odaklanabiliyor ve irade gösterip yapmam gereken görevleri yerine getiriyordum. Özellikle de insanlar tarafından eleştirilmemek için elimden geldiğince odaklanan ve öz verili bir birey olamaya çabalıyor ve başarıyordum. Son 1 senedir, hiçbir şey yapamadım. Çocukken sorun olmayan bu karakterim, şuan kendi kendime aktif olmamı ve bir şeyler yapmamı tamamen engelliyor. Bir iş yaparken, ders çalışırken boğuluyor, başım şişiyor ve halsizleşiyor gibi oluyor. Odaklanmada, düşünmede ve hafızada sorun yaşıyor gibiyim. Oldukça az zorlanmayla bilkent elektronik mühendisliği kazanıp okuyorken, online dönemde, eleştirilmemek için gösterdiğim özverili tempoyu tamamen kaybettim ve o dönemde bunaldığım için tıp fakültesine geçtim, ama değişen bir şey olmadı. Ana sorun, çocukluğumdan beri eleştirilmemek için bir şey yaptığımdan, şuan nasıl kendi kendime aktif bir insan olabilirim bilmiyorum.
Tarih : 07.05.2021 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhaba, aslında karşısında durduğumuz veya savaştığımız durumlar için bir çözüm yolu bulamayız. Eleştirmeme konusu ile savaşmak yerine eleştirildiğim zaman ki duygumla nasıl barışabilirim diye düşünseydiniz bu konuyu daha rahatlıkla çözebilirdiniz. Eleştirilmek her zaman kötü değildir, eleştirmek bize eksik taraflarımızı gösterir böylelikle bizde kendimizi daha iyi geliştiririz. Eleştirilmediğiniz durumlarda zaten iyi yaptığınızı düşünürsünüz fakat eleştirilirseniz daha başarılı olabilirsiniz.

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhaba, çocukluk döneminden gelen bazı davranış kalıplarına devam etmek şu anki yaşamınızı sürdürürken sizi memnun etmemekte. Çocukluktan gelen bu dinamikler ömrümüz boyunca bir şekilde bizim peşimizi bırakmamakta. Bunları anlamak ve değiştirmek elimizde. Bizi rahatsız eden durumları değiştirmek ve fark etmek her zaman kolay olmuyor. Bu farkındalık ve değişim için terapi sürecine başlamanızı öneririm.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi