Odaklanma, irade ve istek eksikliği

Ömrüm boyunca kendi isteğimle bir şeye odaklanıp emek harcamadım, bu tür şeyler oldukça yorucu, sıkıcı ve sakınması kolay geliyordu. Lakin, zorda kaldığımda odaklanabiliyor ve irade gösterip yapmam gereken görevleri yerine getiriyordum. Özellikle de insanlar tarafından eleştirilmemek için elimden geldiğince odaklanan ve öz verili bir birey olamaya çabalıyor ve başarıyordum. Son 1 senedir, hiçbir şey yapamadım. Çocukken sorun olmayan bu karakterim, şuan kendi kendime aktif olmamı ve bir şeyler yapmamı tamamen engelliyor. Bir iş yaparken, ders çalışırken boğuluyor, başım şişiyor ve halsizleşiyor gibi oluyor. Odaklanmada, düşünmede ve hafızada sorun yaşıyor gibiyim. Oldukça az zorlanmayla bilkent elektronik mühendisliği kazanıp okuyorken, online dönemde, eleştirilmemek için gösterdiğim özverili tempoyu tamamen kaybettim ve o dönemde bunaldığım için tıp fakültesine geçtim, ama değişen bir şey olmadı. Ana sorun, çocukluğumdan beri eleştirilmemek için bir şey yaptığımdan, şuan nasıl kendi kendime aktif bir insan olabilirim bilmiyorum.

6 Mayıs 2021
Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar
Psikologofisi Uzmanı
Psikologofisi Uzmanı

Merhaba, çocukluk döneminden gelen bazı davranış kalıplarına devam etmek şu anki yaşamınızı sürdürürken sizi memnun etmemekte. Çocukluktan gelen bu dinamikler ömrümüz boyunca bir şekilde bizim peşimizi bırakmamakta. Bunları anlamak ve değiştirmek elimizde. Bizi rahatsız eden durumları değiştirmek ve fark etmek her zaman kolay olmuyor. Bu farkındalık ve değişim için terapi sürecine başlamanızı öneririm.

7 Mayıs 2021
Psikologofisi Uzmanı
Psikologofisi Uzmanı

Merhaba, aslında karşısında durduğumuz veya savaştığımız durumlar için bir çözüm yolu bulamayız. Eleştirmeme konusu ile savaşmak yerine eleştirildiğim zaman ki duygumla nasıl barışabilirim diye düşünseydiniz bu konuyu daha rahatlıkla çözebilirdiniz. Eleştirilmek her zaman kötü değildir, eleştirmek bize eksik taraflarımızı gösterir böylelikle bizde kendimizi daha iyi geliştiririz. Eleştirilmediğiniz durumlarda zaten iyi yaptığınızı düşünürsünüz fakat eleştirilirseniz daha başarılı olabilirsiniz.

6 Mayıs 2021
Kullanıcı Yorumları
0/1500

Henüz yorum yapılmadı

Henüz yorum yapılmadı
En uygun fiyatlarla

Online Terapi