İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

33 aylık kızımla tuvalet sorunu

Merhaba 33 aylık kızımla 1 aydır tuvalet eğitimine başladık her şeyi çok güzel konuşuyor yapıyor ama çişi ya da kalası geldiğinde koltuk arkasına geçip kiloduna yapıyor hiç söylemiyor bez bağlamakta istemiyor böyle güzel diyor götürünce klozete yapıyor ama söylemiyor konuşması da güzel ama nasıl davranacağımı yönlendireceğimi bilemiyorum çocuğumu tanıyorum rahatlıkla yapacağı bir şey ama yapmıyor nasıl motive edip söylemesini sağlayabilirim Şimdiden teşekkür ederim.
Tarih : 18.06.2021 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhaba, çocuğunuza tuvalet eğitimi verirken bu alışkanlığı ona kazandırırken çok fazla baskı yapılması, cezalandırılması ya da kendi haline bırakıp istediği yere yapmasına izin verilmesi gibi durumlar olmamalıdır. Tuvalet eğitimi aynı zamanda, çocuğa sınırların kazandırılmasını da sağlamaktadır. Çocuğu zorlamadan, motive ederek öğretmek ve istediği yere değil, belirli yerlere tuvaleti yapabileceğini göstermek bu aşamada iyi sonuçlar gösterecektir. Bu alışkanlığı kazanmasında yardımcı olmak için, çocuğunuzun hangi saatler tuvaletini yaptığını takip edebilir ve ona aynı saatler içinde tuvaleti gelip gelmediğini sorabilirsiniz. Tuvalet alışkanlığını kazandıktan sonra da altına tekrardan kaçırabilir bu çok normaldir, sabırla ve sevgiyle davranmaya devam edin. Eğer bezi bıraktıysanız da tekrardan bez bağlamayın bu onun kafasını karıştırabilir.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi