İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Eğitim hayatı konusunda kararsızlık

Sadece bir olay eğitim hayatımdaki ve hatta gelecek iş hayatımdaki birçok konuda sorgulama ve kararsızlığa neden oldu. Biraz ayrıntılı yazacağım içimi dökmek için. Ben 2. sınıftayım ve 3. sınıfta erasmusa gitmek için başvuru yapmıştım. Sınava da girdim ve sınav sonucunda sıralamam burs verilebilecek sayıdaki kişilerin 5-10 kişi aşağısındaydı. Ben de zaten bana çıkmaz diye iptal ettim, ülke tercihi yapmadım. Ama bu kararımdan saatler sonra aşırı pişmanlık oluştu keşke tercih yapıp şansımı deneseydim diye ve daha burs sonuçlarının açıklanmasına 2 ay var. Bu süreyi, bolca ağlayarak, benim sıralamamdaki kişilere umarım burs çıkmaz diye dua ederek geçireceğim, tercih yapsaydım tam tersi dua etmek varken. 3. sınıfta erasmus yapma şansımı kendi elimle itince tek şansım 4. sınıf kalıyor, bu durum da okulumu kesinlikle en az yarım dönem uzatıyor. Erasmus için okulu uzatmaya değer mi yoksa bir an önce atansam mı bilemiyorum (İngilizce öğretmenliği okuyorum). Bu konuda çok fazla düşünmek bana ileride yapacağım mesleği de sorgulattı. Acaba Türkiye'de kalıp öğretmen mi olsam yoksa yurtdışında akademik kariyer mi yapsam diye. Çünkü biliyorum ki ben 3-4 aylığına bile olsa yurtdışı çıkmak için bu kadar can atarken orada yaşamak çok cazip geliyor. Aslında İngilizceyi seviyorum, öğretmeyi de seviyorum ama en verimli çağlarımı Türkiye'de geçirmek istiyor muyum emin değilim. Türkiye'deki kalabalık sınıflar, yetersiz materyaller bana hayalimdeki öğretmenliği sağlar mı emin değilim. Kısa kesmem gerekirse, tüm bu konular kafamı kurcalarken, en çok da hiçbir şey kaybetmeyeceğim halde burs çıkar mı çıkmaz mı beklemeden iptal ederek kendi ellerimle en büyük hayallerimden birini söndürmek. Ya benim sıralamamdaki birine çıkarsa diye verdiğim yanlış karardan ötürü günlerim kendime hakaret ederek geçiyor. Kendi zekamı karar vermede yetersiz görüyorum ve hep yanlış kararlar vereceğim için gelecekte kendimi mutlu hayal edemiyorum. Buraya kadar okuduysanız gerçekten teşekkür ederim
Tarih : 11.05.2021 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhaba, sonucunu görmeden attığınız adım sizde pişmanlık uyandırmış ve daha sonrası için kafanızda soru işareti bırakmış gibi görünüyor. Pişmanlıklar olmadan yaşamayı değil de onlarla yaşamayı öğrenmek en doğrusudur çünkü pişmanlık çok normal insani bir duygudur. Eğer bir olay yaşadıysanız olan olmuştur şeklinde bir bakış açışı geliştirirseniz, pişmanlık duygunuz azaltacaktır. Az kalsın iyi sonuçlanacakken aldığınız bir karardan dolayı kötü sonuçlandığı için düşünüyorsunuz ama sonucunun daha iyi veya kötü olacağını bilemediniz. Bu yüzden aldığınız kararınızın arkasında durun, daha iyi olabilirdi yerine bundan daha iyi olması için çabalayın. Başarısızlığa odaklanmak yerine hedefinize başka bir yoldan ulaşmayı deneyin.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi