HALKIMIZIN BAŞI SAĞ OLSUN
X
Deprem bölgesinde yaşayan ve içimizi parçalayan afetten etkilenenlere ücretsiz olarak psikolojik destek sağlıyoruz. Eğer siz ya da aileniz afetten etkilendiyseniz lütfen canlı destek üzerinden bizimle iletişime geçiniz.
İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Enerji dengemi koruyamıyorum.

Bipolar hastasıyım. Ataklarım genelde 6 ayda bir ay gibi sürüyor. Bu durumlarda aşırı düşünme, düşünmekten yorulma ve farklı boyutta yaşama hissi oluyor. Zaman algım, olayları algılamada şüphelere düşüyorum ve beynim bunları kanıtlamaya çalışıyor kendime. İnsanlar o süre zarfında beni tanımıyorlarsa hasta olduğumu kesinlikle fark edemezler. Sadece bu atakların başlangıcında ilaç alıyorum. Normal zamanlarda aşırı stres ve heyecan çalışma ortamı, sosyallik beni çok yoruyor .Kendimi şartlasam da bir müddet sonra aşırı kafaya takmalarım başlıyor. Çok konuşuyorum ve bunun farkında olarak üzülüyorum ama çok da engel olamıyorum. Her şey güzel giderken enerjimi, enerji dengemi kaybediyorum. Sorum: İlaç kullanmadan enerji dengemi nasıl koruyabilirim ve kahve içmenin bu dengeye zararı var mıdır?
Tarih : 11.09.2021 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhabalar. Bipolar bozukluk için ilk ve temel olarak hekiminizin sizin için planladığı tedaviye uymalısınız. Medikal tedaviler düzenli kullanılmayla fayda sağlarlar. Bu nedenle öncelikli olarak hekiminizle bu durumu paylaşmalısınız. Bunların yanında meditasyon, hafif yürüyüşler tercih edebilirsiniz. Psikoterapi desteği alarak süreci daha sağlıklı geçirebilirsiniz. Kahvenin depresif ve mani dönemlerinize farklı etkileri olacaktır. Tabii günlük tüketilen kahve miktarı da önemlidir; günde 2-3 fincanı geçmeyecek şekilde tüketilmesi sağlıklıdır. Depresif döneminizdeyken dikkat seviyenizi artırmaya yardım edebileceği gibi, mani döneminizde zaten yüksek olan enerjinizi ve uykusuzluğunuzu tetikleyebilir. Kahveyi kontrollü tüketmekte fayda var.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi