İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Kardeşim kötü arkadaşlıklar ve alışkanlıklar edinmiş ne yapabiliriz?

16 yaşında erkek. Okulu bıraktı. Çalışmaya başladı. Sabah gidip akşam gelirdi. Sonra geç gelmeye başladı. Babama karşı çıkmaya başladı. Telefonla çok ilgilenmeye başladı. Artık kimsenin sözünü dinlemiyor, kimseden korkmuyor ve kimseye saygı göstermiyor. Çok çabuk sinirlenip evden gidiyor. Kimse artık ona karışmıyor. İnsanlara zarar vermeye başladı. Küçükken hırsızlık yapardı. Sanırım şimdi yine yapıyor. Özellikle babamla iletişimi çok kötü babam neye yapma derse onu yapıyor. Acaba nasıl davranmalıyız Arkadaşları onu arar ve ondan ne isterlerse onu yapar.
Tarih : 29.05.2021 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhaba, 16 yaşlar aslında bir geçiş dönemidir. Bu dönemde ailenin yerini arkadaşlar alabilir. Daha fazla arkadaşlarıyla beraber olmak, onlar tarafında kabul görmek isteyebilirler. Bir karar almak isterlerse aileden çok arkadaşlarının fikrini önemseyebilirler. Bu, aile ve çocuk arasında çatışmalara neden olur. Bu dönemi en sağlıklı şekilde atlamanızdaki en büyük rol aile bireylerine düşmektedir. Kardeşiniz içinde bulunduğu ruh halinin aslında normal olduğu bir geçiş dönemi yaşadığını kendinize hatırlatın. Kardeşinizi söylediklerini önemseyin ve onu dinleyin. Bu sizinle daha çok şey paylaşmasını ve iyi bir iletişim bağı oluşturmanı sağlar. Arkadaşlarından önce sizin fikrinizi almak istemesinin önünü açar. Bu sayede, yaşanabilecek sıkıntıların önüne geçmiş olursunuz. Anlatmak istediği zaman size anlatacaktır sadece siz onun yanında olduğunu gösterin. Kardeşiniz sizi dinlemiyormuş gibi görünse de en fazla ihtiyaç duyduğu şey aslında sizin ona sağladığınız güvenli alandır.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi