İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Sosyofobim var kendimi psikoloğa bile anlatamıyorum ne yapabilirim?

Sosyal fobim var ve psikiyatriye gittiğimde bile kendi derdimi anlatamıyorum rahat edemiyorum heyecan yapıp unutuyorum insanlarla temastan nefret ediyorum tanımadığım veya samimiyetim olmayan insanlar bana dokundukları zaman tüylerim diken diken oluyor tanımadığım veya samimiyetim olmayan insanlarla telefon görüşmesi yaparken bile rahat olamıyorum herkes beni sevmeliymiş gibi hissediyorum ve sevmedikleri zaman kendimi yetersiz görüyorum ne yapmalıyım bunları aşmak için
Tarih : 11.07.2021 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Öncelikle merhabalar. Maalesef yetiştirme sürecinde çocuklara sıkça gösterilen tutumlardan biri de sevginin bir koşula bağlanması. Özellikle okul başarıları ile anne babanın gösterdiği ilgi ve takdir tutumu çokça pekiştirilmiş durumda. Çocuklar bazı ailelerde ancak yüksek notlar aldığında ebeveynlerinin ilgisini çekebiliyor. Aynı şekilde çocuk ancak uslu durduğunda, yemeğini yediğinde, ödevini yaptığında takdir görüyor ve ebeveynlerinin sevgisini hissedebiliyorsa büyüdüğünde de sevgiyi düzgün, yeterli, başarılı olmayla bağdaştırır. Çevrenizdekilerin sevgisini hissetmeye ihtiyaç duyup sosyal fobiye sahip olmanız durumu ise benliğinizde gerginliğe neden oluyor olabilir. Bu konuyla ilgili olarak profesyonel destek almanızı kesinlikle öneriyorum. Fakat bundan önce kendinizi ifade etme güçlüğünüzü evde provalar yaparak aşmaya çalışabilirsiniz. Önce bir sandalyeyi karşınıza alarak bir psikologla konuşur gibi prova yapmak kaygı seviyenizi düşürmenize yardımcı olacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi