Fulsac

  Bu yazıdaki konular

İçindekiler


Fulsac antidepresan, blister ambalaj ile korunmakta olan yeşil ve beyaz kapsüller halinde bulunan bir ilaçtır. 16 adet ve 24 adet içeren iki farklı paket seçeneği ile piyasada yer almaktadır.

Fulsac antidepresan, seçici serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) antidepresanlar olarak adlandırılan ilaç grubunun bir üyesidir. 

Fulsac; anksiyetenin dominant olduğu depresyon veya obsesyonlara dayanan takıntılı durumlarda kullanımda öne çıkan bir ilaçtır.

Genellikle en az 6 aylık kullanım için reçete edilen Fulsac antidepresan, çok sayıda durumun iyileştirilmesinde başvurulabilen ilaçtır.

Bu antidepresan, yetişkinlerde aşağıdaki sağlık sorunlarını tedavi etme amacı ile kullanılır:

• Majör depresyon durumu

• Takıntı hastalığı (obsesif kompulsif bozukluk veya diğer adıyla OKB)

• Aşırı yemek yeme ve ardından kusarak çıkartma (bulimia hastalığı)

• Adet öncesinde üst seviye gerginlik (PMS)

Fulsac etken maddesi nedir?

Fulsac etken maddesi Fluoksetin hidroklorür olan bir ilaçtır.

Etken maddesi Fulsac ile aynı olan ilaçlar

 • Prozac
 • Zedprex
 • Deprex
 • Florak
 • Depset
 • Target ilaçları Fulsac antidepresanın muadili olarak geçen ilaçlardır.

Fulsac antidepresan mı?

Fulsac antidepresan ilaç grubu içinde yer alan ve antidepresanların tedavi ettiği durumların iyileştirilmesinde etkili olabilen bir ilaçtır.

Fulsac nasıl kullanılır?

İlacı daima doktorunuzun ya da eczacınızın size söylediği biçimde almalısınız.

Bol su yardımıyla ilacı yutmalısınız.

Uygun kullanım adına dozaj ve sıklık açısından genel talimatları şu şekilde sıralamak mümkündür:

Depresyon tedavisinde Fulsac kullanımı: 

Uzmanlarca önerilmekte olan ilaç dozajı günde 1 kapsüldür. 1 adet kapsül 20 mg’lık fluoksetin hidroklorür içermektedir.

Tedavinin başladığı 3 ila 4 hafta içerisinde doktorunuzla iletişim halinde kalarak dozun doğruluğunun ve size uygunluğunun kontrolünün yapılması gereklidir. 

Bazı durumlarda doz artışına gidilebilir. Bu durum içinse dozaj en fazla günde 3 kapsüle, yani 60 mg’ye dek çıkarılabilmektedir.

Bulimia nervoza tedavisinde Fulsac kullanımı:

Günde üç defa alınması gerekir. Bir kapsüllük 3’er kez ya da günde bir kez tek seferde üç kapsül (60 mg) şeklinde uygulanabilmektedir.

Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) tedavisinde Fulsac kullanımı:

Uzmanlarca belirtilen uygun doz günde yalnızca bir kapsüldür. Günde 20 mg’lık alımın başlangıcından sonra 2 hafta sürecin geçmesi gerekir. Ardından hekiminiz ilacın sizin için uygunluğunu değerlendirecektir.

Uygun olan vakalarda yine ilaç dozu maksimum olarak günde üç kapsüle (60 mg) kadar kademeli olmak kaydıyla çıkarılabilmektedir.

Adet öncesi huzursuzluk tedavisinde Fulsac kullanımı:

Adet döngüsü boyunca her gün 20 mg’lık ölçüde olacak şekilde alınır. Ya da aralıklı olarak adet başlangıcından 14 gün önce ilaç alımına başlayarak; adetin ilk gününe dek, her bir döngü için tekrarlanabilir.

Fulsac kullanmadan önce bilinmesi gerekenler

Fulsac bir antidepresandır. Talimatlara uygun olarak kullanılmadığında istenmeyen etkiler doğurabilmekle birlikte, sağlığınız için tehdit unsuru oluşturmadığından mutlaka emin olunması gereklidir. Bunu da ancak, ilacı yalnızca bir uzman tarafından sizin için reçete edildiğinde kullanarak ve doktorun reçete etmiş olduğu dozaj ve kullanım sıklığına uyarak sağlayabilirsiniz.

Birlikte alınmaması gereken ilaçlarla Fulsac tüketilmemelidir. Kullanmakta olduğunuz reçeteli veya reçetesiz herhangi bir ilaç, vitamin veya bitkisel takviye varsa doktorunuzu mutlaka bu yönde bilgilendirmelisiniz.

Fulsac kaç mg? Kutusunda kaç tane var?

Fulsac 16 ve 24 adet kapsül içeren kutularda bulunmaktadır. 20 mg’lık şekilde piyasada yer almaktadır.

Fulsac çocuklarda kullanılabilir mi?

18 yaşın altındaki vakalarda bu ilaç; intihara teşebbüs, intihar düşünceleri ve insanlara karşı beklenmedik muhalefet davranışları gibi durumlara neden olabilmekle birlikte, saldırganlık ve kontrolsüz bir karşı gelme tutumunun tetikleyicisi olabilmektedir.

Doktorunuzun öngörüsü veya desteği olmadan çocuk hastanızda bu ilacın kullanılması tehlikelidir ve önerilmez.

Çocuk hastalarda Fulsac kullanımına ilişkin vakalara baktığımızda ilacın nasıl bir etki ettiği hakkında uzun dönemleri kapsayan yeterli veri yoktur ve bu sebepten Fulsac’ın çocuklar için kullanımı uzun süreli güven teşkil etmemektedir.

Fulsac ilacının yaşlılarda kullanımı

Fulsac ilacı yaşlılarda çok daha iyi takip edilmelidir. Özellikle başka sağlık sorunlarından etkilenen yaşlılar adına, Fulsac kullanımı risk teşkil edebilir.

İdrar söktürücü ilaç kullanan veya kalp problemleri gibi durumlar yaşayan yaşlı hastalarda Fulsac kullanımı çok daha iyi takip edilmelidir.

Mümkünse yaşlı hastaların bakım verenleri veya yakınları doktorlarıyla iletişim halinde olarak tedavi sürecine destek sağlamalıdır.

Fulsac hamileler tarafından kullanılabilir mi?

Gebelik sürecinde bu ilacın kullanımı riskli olabilir. 

Hamilelik döneminde Fulsac kullanan annelerin bebeklerinde kalp sorunlarına rastlanması gözlenen ve verilerle desteklenen bir olgu haline gelmiştir.

Doktorunuzla tüm detayları konuşmalı ve mümkünse alternatif bir yöntem için destek istemelisiniz. Doktorunuz size bu konuda en sağlıklı yol haritasını sunacaktır.

Emziren anneler Fulsac kullanabilir mi?

Emziren anneler için doktorlar ilacın etken maddesinin dozunu azaltabilmektedir. Çünkü ilacın ana etken maddesi anne sütüne geçebilen bir türde yer almaktadır.

Doz azaltımının yeterli gelmediği durumlarda, emziren anneler için alternatif tedavi yöntemleri veya daha uygun ilaçların kullanımının değerlendirmesi, yine doktorlar tarafından yapılabilir.

Fulsac bağımlılık yapar mı?

Fulsac bağımlılık yapmamakla birlikte, yanlış kullanımları pek çok ilaç gibi istenmeyen başka durumlara sebep olabilmektedir.

Fulsac cinsel işlev bozukluğuna sebep olur mu?

Ağrılı ve sancılı ereksiyon, cinsel isteksizlik, libidoda düşüş gibi durumların Fulsac kullanımı ile ilişkilendirildiği görülebilmektedir. 

İlacın yan etkileri arasında yer alan cinsel işlev bozuklukları kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir. 

Herkes bunu yaşamayabilir veya bazı insanlar daha hafif geçirirken, bazı bireylerde bu nispeten daha zorlayıcı olabilir.

Böyle bir şikayete sahip olmanız halinde bir uzman desteği almalısınız.

Fulsac kilo aldırır mı?

Tam aksine Fulsac antidepresan ilacı kilo verimine neden olmaktadır.

Fulsac uyku yapar mı?

İlacın, uykuya dalmada güçlük veya erken uyanma veya sabahları vaktinde kalkma konusunda birtakım zorlayıcı etkilere sebep olduğu bilinmektedir.

Fulsac ne kadar sürede etki eder?

İlacın istenen etkiyi vermesi 2 ila 3 haftayı bulabilmekle beraber, bazı hastalar için bu durum daha farklı bir seyir izleyebilir.

Fulsac reçetesiz alınabilir mi?

Her antidepresan gibi Fulsac da reçetesiz temin edilememekte olup, bu kural bireylerin hayatı için oldukça gereklidir. Yanlış kullanımlar hayat kaybı ile bile sonuçlanabilmektedir.

Fulsac aile hekimi tarafından yazılabilir mi?

Aile hekimleri bazı durumlarda bu ilacı reçete edebilmektedir. Fulsac size uzman bir psikiyatr tarafından rapor edilmişse, adınıza raporlanmış olan ilacı maksimum iki kutu olacak şekilde aile hekiminiz de reçete edebilir. İlacı kullanmanızın gerekliliği ilgili bir doktor tarafından raporlanmamış ise, aile hekiminiz sizi ilgili bir doktora yönlendirip ilacın kullanımının sizin için gerekli olup olmadığının raporlanması için muayene olmanızı tavsiye edebilir. Ancak Fulsac ile tedaviyi aile hekiminiz başlatamaz, yalnızca ilacı kullanmak için raporunuz varsa reçetenize yazabilir.

Fulsac hangi durumlarda dikkatli kullanılmalıdır?

 • Sara hastalığınız var ise veya geçmişte nöbet geçirdiyseniz, hastalık öykünüzde böyle bir durum bulunuyorsa, halihazırda nöbet geçiriyorsanız bunu mutlaka uzman hekiminizle konuşmalısınız.
 • Elektrokonvülsif tedavi görüyorsanız,
 • Daha önce aşırı iyi hissetme gibi durumları kapsayan ya da hareketlilik halini içeren manik ataklar geçirdiyseniz veya halen geçiriyorsanız 

Sizde mevcut olan bu gibi durumları uzman değerlendirmesine sunmalı ve hekiminizin sizin için belirlediği yol haritasına harfiyen uymalısınız.

Bunların haricinde dikkatli olunması gereken durumları ise şu biçimde sıralamak mümkündür:

 • Şeker hastalığı
 • Karaciğerle ilgili sorunlar 
 • Kalple ilgili problemler veya şikayetler
 • İstirahat halinde düşük kalp atım hızı
 • Ağır derecede ishal ve kusma sonucunda tuz kaybı yaşamak 
 • İdrar söktürücü  ilaç kullanımı
 • Göz içi basıncının artması 
 • Kanama bozukluğu öyküsü
 • Vücudunuzun bazı bölgelerinde morluklar veya olağan dışı kanamalar oluşuyor ise

Yukarıda yer alan durumların sizin için de geçerli olması halinde mutlaka doktorunuza danışmalı ve ilaç kullanımı konusunda dikkatli olmalısınız.

Fulsac hangi durumlarda kullanılmamalıdır?

Fulsac antidepresanın kullanılmaması gereken durumları aşağıda bulabilirsiniz.

 • Fluoksetine veya bu ilacın diğer bileşenlerinden herhangi birine karşı alerjiye sahip olmak
 • Döküntü ya da daha başka türde seyreden alerjik reaksiyonlar (dudak şişmesi, kaşıntı ve nefes darlığı gibi durumlar)
 • Geri dönüşümsüz olan ve seçici olmayan monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOİ), olarak bilinen ilaçların kullanımı (en büyük hayati risklerden bir tanesini oluşturması yönünden hızla müdahalenin gerektiği durumlar arasında yer alır.)
 • Kalp yetmezliğinin iyileştirilmesi için Metoprolol kullanımı 
 • Tiyoridazin içeren ilaçlar kullanmak
 • Antipsikotik etkili pimozid içeren ilaçlar kullanmak

Yukarıdaki maddelerde yer alan durumlarda doktorunuzla konuşmalı ve hastalık öykünüzü tam aktarmalısınız. Bu tür durumlarda bu ilacın alınması önerilmemekte olup, hasta için büyük hayati riskler oluşturabilmektedir.

Fulsac açken mi kullanılır, tokken mi?

Fulsac 20 mg antidepresan aç veya tok karnına tüketilmeye uygundur. İster yemekle birlikte isterseniz de ayrı biçimde Fulsac 20 mg ilacı doktorunuzun önerdiği ölçüde alabilirsiniz.

Fulsac hangi ilaçlar ile beraber kullanılamaz?

Aşağıda sıralanan ilaçlar, Fulsac 20 mg antidepresan ile ciddi bir olumsuz etkileşime sahiptir. Bu ilaçları geçmişte kullandıysanız veya kullanmak üzereyseniz mutlaka bir uzman ile iletişime geçin.

 • Pimozid ve tiyoridazin 
 • MAO inhibitörleri
 • Trisiklik antidepresanlar
 • Serotonin geri alım inhibitörleri
 • Metoprolol
 • Mekitazin
 • Lityum
 • Tramadol
 • Kan sulandırıcı ilaçlar
 • Sarı kantaron takviyeleri
 • Aspirin
 • Difenhidramin, setirizin gibi alerji ilaçları

Fulsac yan etkileri nelerdir?

Tüm ilaçlarda gerçekleşebildiği gibi, bu antidepresan ilacının içinde bulunan maddelere duyarlılığı bulunan kişilerde aşağıda yer alan yan etkiler görülebilir.

 • Cilt renginde kırmızıya dönme ya da çeşitli deri reaksiyonlarının gelişmesi
 • Cildinizde kabarcıklar ya da soyulma oluşumu varsa
 • Herhangi bir zamanda kendinize zarar verme ya da intihar gibi düşüncelere sahip olma durumları yaşamak

Bazı hastalarda aşağıdaki kritik yan etkiler görülebilir:

 • Solunum hızının ya da kalp atım hızının artması
 • Açıklanamayan türden yüksek ateş ve terleme
 • Kaslarda sertlik ya da titreme hali
 • Zihin karışıklığı, aşırı gergin olma 
 • Uyku hali 
 • İdrar söktürücü alan kişilerde güçsüzlük, uyuşukluk hali veya zihin karışıklığı
 • Erkeklerde uzun süreli ya da ağrılı gerçekleşen sertleşme
 • Aşırı hassasiyet hali ve aşırı gerginlik durumu
 • Hızlı ve düzensiz kalp ritmi, baygınlık, kalp atımında bir anormalliğin görülmesi

Yukarıdaki gibi durumlar mutlak suretle dikkat edilmesi gereken ve acil müdahalenin zorunlu kabul edildiği durumlar arasında yer almaktadır. 

Fulsac doz aşımı

Fulsac doz aşımı günde 60 mg’ın üzerine çıkıldığında gerçekleşmesi oldukça mümkün olan, riskli bir durumdur.

Bu durumda mutlaka acil servise gidilerek, önerilen yöntemlerle ilacın vücuttan atılımının sağlanması gerekir.

Hastaların ilaç periyotlarını unuttuklarını fark etmeleri durumunda fazladan doz alarak dengelemeye çalışmaları da  oldukça sakıncalı olup, sonuçları çok tehlikeli noktalara varabilmektedir.

Doz aşımı durumunda mutlaka uzman hekimlerle iletişime geçmelisiniz.

İlacı kullanmayı unuttuğunuz zaman, bir sonraki ilaç alım zamanını beklemeniz sağlığınız için en doğrusu olacaktır.

 

Yazar
Şebnem Akı Karaoğlu Profil Fotoğrafı
Şebnem Akı KaraoğluUzman Psikolog19 Mayıs 2023
Yorumlar
0/1500

Henüz yorum yapılmadı

Henüz yorum yapılmadı
En uygun fiyatlarla

Online Terapi