İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Ayrı ebeveyn ile yaşayan 11 yaşındaki kız çocuk

Kızımda çok büyük sıkıntılar var uyku problemi içinden bana karşı kötü düşünceler cinsellikle ilgili sorular sorma sürekli onunla ilgilenmemi istemesi görüşemediği babaya özlem ağlama sürekli suçlamalar ne yapmalıyım?
Tarih : 09.10.2020 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Bazen ebeveynleri ayrılan çocuklarda bu tarz davranışlar görebiliriz. Çocuğunuzun neler yaşadığını ve neden bu şekilde davrandığını anlayabilmek ve bunu çözebilmek için onu bir terapist ile görüştürmenizi tavsiye ederim.

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhaba, çocuklar ebeveynlerinin ayrılık sürecini anlamlandırma konusunda zorluk yaşayabilirler. Bu süreçte ebeveynlerden birini, ya da her ikisini ayrılık nedeniyle suçlama yoluna gidebilirler. Bu süreç yeterince iyi atlatılamadığında kaygı, ya da terk edilme korkusu gibi nedenlerden kaynaklanabilecek uyku problemleri, ebeveyne yapışma ve ebeveyne gösterilen tepkisel davranışlar görülebilir. Bu durumda çocuğa ayrılık sürecini gelişim düzeyine uygun bir biçimde anlatmak kritik öneme sahiptir. Her iki ebeveynin de çocuğa bu durumun kendisi ile ilgili olmadığı, ebeveynler ayrılmış olsa da kendisinin her zaman değerli olduğu ve terk edilmeyeceği, her zaman sevileceği anlatılmalıdır. Ayrıca bu yaşta cinsellikle ilgili sorular sorması oldukça normaldir. Bu konuda da gelişimsel özelliklerine göre açıklama yapmak gerekir. Kızınızın yaşadığı problemlerle ilgili daha kapsamlı bir değerlendirme ve psikolojik desteğe ihtiyaç duyduğunuzda benimle iletişime geçebilirsiniz. Görüşmek dileğimle.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi