Bilgi amaçlı bir soru

Merhaba. Ben 1. sınıf PDR öğrencisiyim ve bir arkadaşımla iki üç gündür bir konu hakkında tartışıyoruz. 'Kadınların cinsel birliktelikte neden kendilerine şiddet uygulanmasını severler' üzerine. Yani saçının çekilmesi, belli başlı bölgelere atılan tokat, boğazın sıkılması, kemerle vurulması vs. bunlar kadınların hoşuna gidiyor. Bazı kadınların yani. Bunun psikolojik bir sebebi vardır diye düşünüyoruz. Çocuklukta aradık cevabı fakat bir şey bulamadık. Aslında şöyle de diyebiliriz. Bazı kadınlar neden cinsel ilişkide domine edilmeyi severler? Şimdiden teşekkürler. Umarım yanıtlarsınız.

18 Ekim 2020
Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar
Psikologofisi Uzmanı
Psikologofisi Uzmanı

Merhaba, bu bahsettiğiniz durum şemalarla ilgili olabilir. Örneğin cezalandırılma şemasına sahip olan, yani cezalandırılmayı hak ettiği şeklinde bir şeması olan bir birey cinsel ilişki sırasında kendine bu şekilde davranılmasını bekleyebilir. Bu cezalandırılma şemasının temelinde de suçluluk hisleri yer alıyor olabilir. Ayrıca kültürel bir perspektiften bakılırsa da toplumsal cinsiyet algıları da bu davranış örüntülerine neden olabilir. Yani, kadının erkeğin kendisinden daha üstün olduğu şeklinde bir bakış açısını içselleştirmesi de cinsel ilişki sırasında erkeğin baskın olmasını istemesine neden olabilir. Ayrıca mazoşisttik eğilimler de buna neden olabilir. Bunun temelinde de çocukluk çağı istismarları, travmalar gibi nedenler yatabilir.

20 Ekim 2020
Psikologofisi Uzmanı
Psikologofisi Uzmanı

Merhaba, bu bahsettiğiniz durum şemalarla ilgili olabilir. Örneğin cezalandırılma şemasına sahip olan, yani cezalandırılmayı hak ettiği şeklinde bir şeması olan bir birey cinsel ilişki sırasında kendine bu şekilde davranılmasını bekleyebilir. Bu cezalandırılma şemasının temelinde de şuçluluk hisleri yer alıyor olabilir. Ayrıca kültürel bir perfspektiften bakılırsa da toplumsal cinsiyet algıları da bu davranış örüntülerine neden olabilir. Yani, kadının erkeğin kendisinden daha üstün olduğu şeklinde bir bakış açısını içselleştirmesi de cinsel ilişki sırasında erkeğin baskın olmasını istemesine neden olabilir. Ayrıca mazoşistik eğilimler de buna neden olabilir. Bunun temelinde de çocukluk çağı istismarları, travmalar gibi nedenler yatabilir.

20 Ekim 2020
Kullanıcı Yorumları
0/1500

Henüz yorum yapılmadı

Henüz yorum yapılmadı