İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Çekingenlik mi sosyal fobi mi anlayamıyorum?

bir şey planlıyorsam günler öncesinden kafamda sürekli o anı planlıyorum olumsuz düşüncelerle kalabalık ortamları sevemiyorum, mesela arkadaşlarım bir yere çağırıyor nasıl gideceğim nasıl edeceğim hemen kendimi geriyorum yolda giderken birilerini arama ihtiyacı duyuyorum karşıdan karşıya geçerken geriliyorum sebepsiz, tek başıma bir şeyler yapmaktan korkuyorum yeni insanlarla görüntülü konuşma olsun buluşmak olsun çok geriyor sürekli kendimi küçük görüyorum birilerinin yanında işe girmeyi düşündüm hemen aklımda olumsuz şeyler canlandı içeri nasıl gireceğim sipariş nasıl alacağım ya bir şeyleri kırarsam tarzı ne yapacağımı bilmiyorum.
Tarih : 05.07.2021 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhaba, bunları düşünmenizdeki herhangi bir neden var mı? Kendinize güvenmeme veya hata yapmaktan çekinme nedeniniz sizce nedir? Yaşadığınız durum, bir sosyal fobi olabilir, fakat bunu anlamamız için öncelikle hikayenizi dinlememiz gerekmektedir. Bunu aşmaktaki en büyük etken özgüven kazanmaktır. Özgüven ise öz-sevgi ile doğru orantılı. Kendimizi ne kadar seversek, özgüvenimiz o kadar artacaktır. Aynı zamanda şunu unutmayın, korku çok güçlü bir düşüncedir. Eğer korkarsak aslında o durumu kendimize daha çok çekmiş oluruz. Eğer korku düşüncemiz olmazsa, hayatımıza onu çekme olasılığımız o kadar düşük olacaktır. Korkularınızı aşmak için bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi