Her şey hakkında endişeliyim

Corona başladığın dan beri yaklaşık 7 veya 8 ay oluyor. Obsesif Kompülsif Bozukluk (OKB) - Takıntı Hastalığı Var bende. Ve bununla bir psikiyatristin yardımı olmadan başa çıkabilirsem daha iyi hissedeceğim. Hayatımı çok kötü etkiliyor. Sadece günlük takıntılar bir yana dursun 'yazıları okurken noktalama işaretlerini de tıpkı harf gibi okuma isteğiyle aynı oran da savaşıyorum. Kendimi bunu aşabileceğime inandırarak durduruyorum nadiren yapabiliyorum ama hiç bir takıntım olmadan bir kaç dakika nefes alabiliyorum.. Zar zor yapıyorum. Ve beynimin ruhumu mahvettiğini biliyorum. Bunu neden yapıyor? Nasıl başa çıkacağım? Kendimi yenebilecek miyim?

29 Ekim 2020
Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar
Psikologofisi Uzmanı
Psikologofisi Uzmanı

Merhaba, corona salgınının birçok bireyde bu tarz semptomlar oluşturduğunu görüyorum. Anladığım kadarıyla hissettiğiniz kaygı durumu ile baş etme amacıyla bazı tekrarlayan davranışlarınız oluyor. Bu durumda da yaşadığınız problemin temelinde yer alan kaygı gibi duyguları hafifletmeye odaklanmamız gerekir. OKB ve kaygı gibi durumlar ile çalışırken yararlandığımız etkili birçok yöntem bulunmaktadır. Bilişsel davranışçı terapi, mindfulness (bilinçli farkındalık temelli yaklaşımlar), nefes egzersizleri, meditasyon gibi birçok uygulama ile yaşadığınız sorunla baş etmenize yardımcı olabiliriz. Yaşadığınız problemi daha detaylı olarak değerlendirmek ve terapi sürecimize başlamamız için bana bu adresten ulaşabilirsiniz: https://www.psikologofisi.com/psikolog/ramazan-kaygusuz Görüşmek dileğimle, kendinize iyi bakın.

5 Kasım 2020
Duygu  Güner
Duygu Güner

Merhaba sevgili danışan, OKB kendi başınıza çözebileceğiniz bir durum değildir. Bilişsel Davranışçı Terapi yöntemleriyle sorunlarınızdan daha kısa sürede kurtulabilirsiniz. Size en faydalı olacak şey en kısa zamanda randevu alıp terapiye başlamanız olacaktır. Size bu durumda yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım. Görüşmek dileğiyle. Psikolog Duygu Güner

29 Ekim 2020
Kullanıcı Yorumları
0/1500

Henüz yorum yapılmadı

Henüz yorum yapılmadı