• Soru Sor
  • Sürekli endişe kaygı terleme kalp atışının hızlanması

Sürekli endişe kaygı terleme kalp atışının hızlanması

Merhaba ben yaklaşık 5 yıldır anksiyete bozukluğundan dolayı antidepresan kullandım. Yaklaşık 1 ay ilacımı bıraktım. Bırakmamla birlikte içimde sanki kaygıyla savaşıyorum ve zaman zaman kaygımı yensemde zaman zaman yenemeyip ani terleme kalp çarpıntısı yaşıyorum ve geceleri uyumakta zorlanıyorum. Size sorum şu ki bu durum ilacı bırakmamla mı alakalı yoksa ben bu durumu takıntı haline mi getirdim? Biraz daha sabırla bunun üstesinden gelebilir miyim? Cevabınız için teşekkür ederim.

3 Aralık 2020
Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar
Psikologofisi Uzmanı
Psikologofisi Uzmanı

Merhaba, terapi alarak anksiyete probleminizin üstesinden gelebilirsiniz. Anksiyete problemlerinde etkili olan bilişsel davranışçı terapi ve şema terapi yöntemlerinden yararlanıyorum. Sizi daha iyi tanımak, merak ettiğiniz konular hakkında bilgilendirmek ve yaşadığınız problemi aşmanızda yardımcı olmak için sizinle görüşmek isterim. Görüşmek dileğimle, kendinize iyi bakın.

11 Aralık 2020
Psikologofisi Uzmanı
Psikologofisi Uzmanı

Merhaba. Öncelikle ilacı doktorunuza danışarak bırakmanızı tavsiye ederim. Daha sonra kaygı bozukluğu yaşadığınız konuyu bir uzmanla birlikte düzenli terapilerle çözmenizi tavsiye edebilirim.

31 Ocak 2021
Psikologofisi Uzmanı
Psikologofisi Uzmanı

Merhabalar. Ben Uzm. Klinik Psk. Gizem Turgut. Psikologlar olarak biz ilaç kullanımı konusunda yönlendirme yapamıyoruz. Ancak ilacınızı eğer Psikiyatrist olan bir doktor kontrolünde kademeli olarak bırakmayıp kendi kendinize birden bıraktıysanız ilacın etkisiyle kontrol altına alınan belirtileriniz yeniden size rahatsızlık verir hale gelmiş. Endişelerinize neden olan faktörleri bulmak onları psikoterapide yeniden ele alıp yapılandırmak size faydalı olacaktır. Eğer bu konuda benimle çalışmak isterseniz çevrimiçi saatlerime göre benden randevu almanız yeterli olacaktır. Ancak yazının en başında da belirttiğim gibi psikologlar olarak biz ilaç kullanımı konusunda yönlendirme yapamıyoruz. İlaç kullanımınız konusunda yönlendirme yapması için Psikiyatrist olan bir doktora giderseniz gittiğiniz doktor ilaç tedavinizi yürütebilir ben de gittiğiniz doktorla bilgi paylaşımı yaparak psikoterapi görüşmelerinizi yürütebilirim.

23 Şubat 2021
Psikologofisi Uzmanı
Psikologofisi Uzmanı

Bu atlatma süreci düşündüğünüzden karışık bir süreçtir. Öncelikle kaygı anlarınızı ve bunun temellerini araştırmamız gerekir. İlacı bırakmanın bu durum üzerinde etkisi minimumdur. İlacı bırakmak sizin sahip olduğunuz yapay gücün artık olmadığını size sürekli söylüyordur. Kaygının en güzel çözümü derinlere inebilmek ve bunu yaşamanızı önleyici tekniklerini öğrenmektir. 10 - 15 seanslık bir derin terapi sürecine girmenizde yarar vardır.

2 Mart 2021
Psikologofisi Uzmanı
Psikologofisi Uzmanı

Merhabalar, ilaçları kontrollü olarak terapistin bilgisi dahilinde bırakmanız çok önemli, aksi taktirde istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Terleme, titreme, depresyon, uyku bozukluğu, iştah bozukluğu vb. Lütfen en yakın zamanda psikiyatrınıza başvurunuz

23 Mart 2021
Psikologofisi Uzmanı
Psikologofisi Uzmanı

Merhaba, ilacı bırakmanızla alakalı görünüyor. Doktorunuzun gözetiminde bırakmanız çok önemli.

31 Aralık 2020
Kullanıcı Yorumları
0/1500

Henüz yorum yapılmadı

Henüz yorum yapılmadı