İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Kardeşim agresif davranıyor

12 yaşında erkek bir kardeşim var.7 yaşından beri çok sinirli, saldırgan ve yaşı ilerledikçe siniri ve saldırganlığı daha da artıyor. Yapması gereken bir şeyi söylediğimizde yapmıyor ve söylediğimizin tam tersini yapıyor. Annem, babam, diğer kardeşlerim ve ben sürekli oturup saatlerce konuşuyoruz ama hiçbir şekilde etkili olmuyor ertesi gün yine aynı şekilde davranıyor. Örneğin annem yatağını toplamasını söylüyor ama kardeşim “banane, git başımdan gelme yanıma, yürü git” gibi kelimeler kullanıyor. Okulda veya herhangi bir yerde çok sakin bir çocuktur kendisi ama evde resmen bambaşka birine dönüşüyor. Bir şey söylediğimde bana saldırıyor, itiyor, vuruyor. Onun için ailecek çok endişeleniyoruz ve ne yapacağımızı bilemeyecek hale geldik. İstiyor ki ona hiçbir şey söylemeyelim odasına kapanıp saatlerce telefon ve bilgisayar başında oyun oynasın. İstediği bir şeye hayır deyince resmen çıldırıyor. Babam biraz sert bir insandır önceleri babamdan çekinirdi ama şuan o da yok. Hiç kimseyi takmıyor. Ne yapmalıyız lütfen yardım edin
Tarih : 10.04.2021 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhaba, kardeşinin ergenlik hormonlarının beraberinde getirdiği duygusal kargaşa yaşadığını düşünebilirsiniz. Öfkesini kontrol etmekte zorlanıyorsa eğer, bu öfkesi hakkında onunla konuşmayı deneyin. Eğer her şekilde konuşmayı reddediyorsa İletişim becerileri zayıftır ve kendisini ifade ederken zorlandığı için agresifleşiyor olabilir. Bu yüzden kendini ifade etmesi için farklı ortamlar yaratabilirsiniz.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi