İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Sevgilim çok stresli ve mantıklı davranmıyor

Merhaba. Bizim üç yıllık, her şeyin sorunsuz olduğu, destekleyici bir ilişkimiz vardı. Her zorluğa birlikte göğüs gerdik ve birbirimizi çok seviyoruz. Ama sevgilim son 1 aydır herkesi uzaklaştırmaya başladı. Bir proje için çok ciddi sorumluluklar aldı ve işten kafasını kaldıramıyor. Eve gelemiyor. Bir ay gibi bir sürede 12ye yakın kilo verdi. Uyuyamıyor. “İçimdeki her şey öldü.” diyor. En çok da beni uzaklaştırmasına dayanamıyorum. Yardım edemez kimse bana diyor. Terapiye ikna edemiyorum. “Umutsuz vakayım ben, beni bırak lütfen uzaklaş benden.” diyor. En yakın arkadaşlarıyla hatta ailesiyle bile konuşmuyor artık. Ben biliyorum ki iyileşse ilk bana gelecek. Bana sevgisinin bittiğine inanmıyorum. “Sevme yetimi bile kaybettim.” dese de. Şu sıralar üstüne gitmiyorum, konuşmuyorum. Ne yapmalıyım?
Tarih : 25.07.2021 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhabalar. İyileşmenin, diğer bir deyişle iyi bir hale gelmenin başlangıcı ancak iyileşmeye kendini açmakla ve buna hazır olmakla mümkün olabilir. Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla partneriniz oldukça yoğun bir depresif duygu durumu halinde. Kendini dış dünyaya kapatması ve yardım elini reddetmesi kendisinin de belirttiği üzere iyileşmeye yönelik umudunun olmadığının bir göstergesi. Dolayısıyla şu an onu inanmadığı bir şeye ikna etmek pek mümkün değil, hatta aksine kendisini iyice geri çekmesi gibi bir tepkiye yol açabilir. Bu durumda ona yanında olduğunuzu ve her şeyden önce sizinle paylaşacağı her şeyi onu yargılamadan dinlemeye hazır olduğunuzu belirtmelisiniz. İhtiyaç duyduğu anda sizin orada ve hazır olduğunuzu bilmeli ve hissetmeli. Sizinle yapacağı ilk paylaşımdan sonraki süreç ise dikkatli bir şekilde yönetilerek partneriniz hayata tekrar kazandırılabilir.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi