İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

kardeşim tek uyuyamıyor

Kardeşim 10 yaşında bir erkek çocuğu. Annemden ayrı yatamıyor. Odasında bir koltuk bir yatak var yan yana aralarında 2 karış var öyle de yatamıyor koltukla yatağı birleştiriyor annem yanında olsa bile rahatlatıcı müzik ve ışıksız da uyuyamıyor. Ben annemler evde olmadığında tek yatırmaya zorluyorum gelip sürekli ağladı abla senin odana yatak sereyim ya da gel yanımda yat diye ama zorla da olsa 4 gün tek yattı ama annem gelince tekrar onunla yatmaya başladı sorun annemde olabilir mi? O da onu hiç zorlamıyor büyüdün tek yat demiyor ve bir pedagoga götürmek istemiyor ne yapılması lazım bu durumda lütfen yardımcı olun. Şimdiden teşekkürler.
Tarih : 24.06.2021 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhaba, neden tek başına yatmak istemediğini hiç sordunuz mu? Korktuğu bir şeyler mi var? Bunun özel bir sebebi var mı onun için? Eğer böyle bir korkusu varsa yaşadığı korkuların öncelikle sebebi bulunmaya çalışılmalıdır. Bu sorunun onun günlük yaşamını engelleyecek derecede bir fobi haline gelmemesi için ailenin doğru yaklaşımı ve desteği çok önemlidir. Bu konuda annenin etkisi de çok gibi görünüyor çünkü anne olmadığında tek yatabildiğini söylemişsiniz. Annenizle bu durumu konuşup, onun bir birey olması ve bağımlı bir şekilde büyümemesi için ondan ayrı yatması gerektiğini söyleyebilirsiniz. Bu durumda, anne güven veren bir ilişki kurmalı, çocuğun bireyselleşmesi için destek olmalıdır. Anne çocukla gün içerisinde daha fazla vakit geçirebilir ve odasını sevmesi için ilgisini çeken bir aksesuar alabilirsiniz.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi