İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Özgüvensiz miyim obsesif mi?

Çok özgüvensizim. Kendimi sevemiyorum bazen dışarı bile çıkmak hatta bazen insanların yüzüne bakmaya utanıyorum. Kendimi sosyal medyadan bir çok kişi ile karşılaştırıyorum. Pandemi süresi öncesi hiç böyle değildim, belki de pandemi süresinde çok fazla evde kaldığımdan böyle düşünüyorum bilmiyorum. Online derslerde sorulara cevap verdiğimde kendimi rezil olmuş gibi hissediyorum. Sosyal medyadan biriyle konuşmaya başlıyorum, buluşmak istediğinde korkuyorum ya beni beğenmezse beğenmediği için konuşmayı keserse diye düşünüyorum ve asla buluşmuyorum. Giydiğim kıyafetleri kendimi bazen yakıştırmıyorum. İnsanların düşüncelerine çabuk alınıyorum ve benim hakkımda hep kötü düşündüklerini düşünüyorum. İyice yalnız kaldım birçok arkadaşımla konuşmuyoruz iyice asosyal olmaya başladım. Bazen kendimi değersiz hissediyorum verdiğim değeri görmüyorum bence. Gerçekten psikolojim bozulmuş mu yoksa takıntılı mıyım bilmiyorum, ne yapmam gerek?
Tarih : 02.05.2021 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhaba, özgüven çocuklukta gelişir. Eğer yeteri kadar sevilmediğinizi düşünüyorsanız ve kendinizi değersiz veya yetersiz görüyorsanız bu özgüven eksikliğidir ama kusursuz olma arzunuz varsa obsesif olabilirsiniz. Anlattıklarınız kadarıyla sizdeki bir özgüven eksikliği olabilir. Başarısız olmaktan ve dış görünüşünüzle alakalı insanların sizi reddetmesinden korkmanız, eleştiriye açık olmamanız bunu destekliyor. Öncelikle bunun altında yatan nedenini bulmak çok önemli bunun için bir uzmandan destek almanızı tavsiye ederim. O zamana korktuğunuz şeyleri bir kağıda yazabilirsiniz. Listedeki en az korktuğunuz şeyin üstüne giderek yavaş yavaş bu korkuları aşmaya çalışabilirsiniz. Korktuğunuz durumlara baş etmeye çalışırsanız, sınırlarınızı aşabilirsiniz.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi