İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Baskıcı aile

Ailem acayip katı. Arkadaşlarımdan hep gerideyim. Gezerler tozarlar plan yaparlar parti yaparlar. Beni ne çağırırlar ne de ben gidebilirim. Şimdi bile beraberler, ben evdeyim çünkü bana izin vermediler. Eski mahallemiz küçücüktü, herkes tanıdıktı. Oradaki arkadaşımda kalmama bile izin vermiyor ki 4 yıllık arkadaşım babası da yok annesini de tanıyor. Evden dışarı zor çıkarım, 8 dedin mi evde olmak zorundayım. Abim daha iyi annemden ama biri bir şeye izin vermezse diğeri verirse veren kişi izin vermez. Birbirlerini dolduruyorlar diyelim. Odam, ben, kuşum tek kaldık. Arkadaşlarımın ailesine çok özeniyorum istediğini giyiyorlar, istediği yere gidiyorlar, istediği arkadaşıyla takılıyorlar. Benim ailem sırf kız saçını boyatmış diye onunla görüşmeme izin vermiyor.
Tarih : 21.04.2021 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhaba, ailenizin sizden beklendikleri ile sizin kendi istekleriniz her zaman aynı olmayabilir. Bu yüzden kişilik olarak çatışmaları oldukça normaldir çünkü siz ne anneniz, ne babanız, ne abinizle aynı kişiliğe sahipsiniz. Önemli olan bir denge kurabilmektir. Bunun için ailenizin size karşı olan beklentilerine karşı onlarla iletişim kurmak en doğru seçenek olacaktır. Güçlü yanlarınızı bulun ve onlara gösterin. Onlar çocuklarını hedeflerini koymuş, ne istediğini ve kendi değerini bilen biri olarak gördükleri zaman sizinle olan çatışmalarını azalacaktır. Ancak ailenizle bu çatışmaları dengelemekte zorlanıyorsanız bir uzmandan destek almanızı ve ailenizle desteğin ailenize daha iyi geleceği düşüncenizi paylaşın.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi