İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Beynimin içindeki korkular benim işimi engelliyor sanki

Merhaba hocam. Evet başlıktan da gördüğünüz gibi, ben kendim çocukluktan çok utangaç bir bireydim, biri ile konuşunca yüzüm kızarıyordu ve yüzlerine bakamaz haldeydim, şimdi öyle değilim, baya eskisinden çok farklıyım ama sanki kendi kişisel sorunlarım biri bitiyor diğeri geliyor gibime geliyor. Şimdi ki sorunum beynim de oluşan bazı negatif olumsuz düşünceler benim korkumu tetikliyor. Örneğin, ben ingilizce öğretmenliğini okuyorum, maksadım dili daha çok hakim olmak istiyorum, ama beynimde yaranan o negatif düşüncelerin gelmesi hemen tam dil öğrendiğimde fokuslanmış olması o negatif düşünceler bende sanki sonra korku getiriyor, mesela bir diolog dinliyorum ingilizce o anda negatif düşüncelerim devreye giriyor ve bende korku yapıyor ve böylece dinlediğim metne hakim olamıyorum. Bu da eminim insanların benden beklediklerinden kaynaklanıyor gibime korkularım yani mesela bir metni tercümanlık yapmak gibi ve ya güzelce ingilizce konuşmak falan yoksa neden bir insan korksun kendi kendine? Mesela bazı insanlar hiç böyle şeyleri umursamazlar amma bazıları benim gibi korku haline getirmiş gibi ne zaman öğrenmeme hakim olurken o düşüncelerim devreye girmesi benim işimi yapmama zorlaştırıyor. ilki böyle başladı, sonra başka başka işlerimde de bulaşmış olması beni üzüyor biliyorum bu benim elimde durdura bilirim amma bence ilk önce şu konuyu hal ettikten sonra bence diğerleri hal edile bilir gibime geliyor. Yani hocam kısaca bu korkunç düşünceler benim kafamda dönüyor ve sonrasında korkulu, heyecanlı oluyorum. Bu hastalığın ismi ne sizce? Obsesif diye biliyorum amma açıp okurken orda daha başka şeyler sıralanıyor özelliklerinde amma ben öyle değilim. Bu değindiğim olay Covid den sonra olmuştur, benim şahsi fikrime göre, insanlardan uzak kalmam, ve beynim o kadar boş olmuş ki eskisinden, durmuyor sanki yaptığım işlerde o düşüncelerim geliyor. Yakın zamanda bir işe gireceğim İngilizce ile alakalı bir şey değil, ama mesela bana deseler İngilizce konuş özel bireylerle yapabildiğime inanıyorum amma o negatif düşüncelerimden gelmesinden korkarım, mesela birden adamın biri biraz karmaşık ve bir o kadarda çabuk konuşursa ya anlamazsam nasıl tercümanlık yapa bilirim insanlara, biliyorum bunları yazdıkça da farkındayım boş şeyler amma suç beynimde. Buna psikoloji de ne denir?. Bu arada yazımda hata yapmışsam çok özür dilerim, ben bir türk değilim.
Tarih : 18.06.2021 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhaba, bu gelen negatif düşünceler ne ile ilgili peki? Genel olarak hep aynı şeyler mi geliyor yoksa bu değişiklik gösteriyor mu? Dilerseniz konu ile alakalı psikolog arkadaşlarımızdan randevu alabilir, konuyu daha detaylı anlatabilirsiniz. Böylelikle bunun nedenini ve çözümünü bulmanız daha kolay olacaktır.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi