İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Bir düşünceyi aklımdan çıkartamıyorum

Bundan 1 buçuk ay önce biseksüel bir kız arkadaşım bana yakınlaşmaya çalıştı. Buna izin vermedim. Fakat “ ya bende onun gibi olursam?” düşüncesini aklımdan çıkartamıyorum. İçimde derin bir korku var ve bunu yenemiyorum. Kırk yıl düşünsem böyle bir şeyi kafama takacağım aklıma gelmezdi. Öyle değilim ama buna rağmen korkuyorum. Biraz araştırma yaparak kaygı bozukluğum olabilceğini düşündüm. Ne yapmalıyım ?
Tarih : 24.10.2020 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhaba, Bahsettiğiniz durum Takıntı veya Obsesiyon olarak adlandırdığımız kişiye mantıksız veya saçma gelmesine rağmen engelleyemediği tekrarlayıcı düşüncelerin aklınıza gelmesi. Genellikle bu takıntılı düşünceler kişide kaygı ve huzursuzluğa sebep olur. Zaman zaman herkes bu tarz rahatsızlık verici düşüncelere sahip olur. Ancak burada önemli olan günlük yaşantınızı etkileyip etkilememesi. Kişiler genelde bu rahatsızlık veren düşüncelerden kurtulmak için kompülsiyon dediğimiz bir takım davranışlar geliştirebilir ("temizlik hastası" dediğimiz kişilerin çok sık el yıkaması buna bir örnektir). Yaşadığınız korkudan dolayı günlük işlerinizi yapamaz hale geliyorsanız ve yaşam kaliteniz düşmeye başladıysa bu durum ileriye gitmeden uzman yardımı almanızı öneririm. Sağlıklı günler dilerim.

Kullanıcı Yorumları

Anonim Kullanıcı
26.10.2020
Çok teşekkürler görüşleriniz yardımcı oldu.

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi